• tanisi konmus hastalarin tedavisini kendisinin planladigi egzersiz, cesitli elektroterapi cihazlari, sicak ve soguk tedavi ajanlari gibi yontemlerle yapan univesitelerin 4 senelik fizik tedavi ve rehabilitasyon bolumlerinden mezun saglik personeline verilen unvan.
 • norolojik ve ortopedik rehabilitasyon uygularken alni degil kici terleyen insanlara verilen ad
 • fr. physiothérapiste

  fizik tedavi uygulayıcısı
 • dört senelik fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünü bitiren her öğrencinin aldığı ünvandır. ülkemizde sıklıkla ihtiyacı olan bir meslek grubudur. iş imkanları fazladır. okudukları okula göre işe alınma süreleri okul devam ederken başlayabilir. insanları seven bireyler için tavsiye edilesidir.
 • kirik sonralari eklemi eski haline getirmek icin hastayi basbas bagirtan (bkz: psychotherapist) ve bu isten cok da iyi para kazanan bilim ve emek insanlarinin meslegine verilen ad.
 • yeni çıkan sağlık uygulama tebliği doğrultusunda mesleklerini hemşirelere ve acil tıp teknisyenlerine kaptırma tehlikesiyle karşı karşıya kalan insanlar. bu insanların kendilerine özel meslek yasaları bile yoktur. evet tüm gelişmiş ülkelerde var.
 • fizyoterapist;
  *hekim tarafından tanısı konan hastaya,fizyoterapi yöntemlerini planlar ve uygular.
  *hastalık ve yaralanmaların,vücuttaki etkilerini belirlemek için hastanın eklem hareketlerini,esnekliklerini,kas kuvvetleri ve dayanıklılığını değerlendirir.
  *sağlıklı kişilerde özel egzersiz ve eğitim programları ile fiziksel uyumu arttırarak hastalık ve sakatlıkların önlenmesini sağlar.
  *toplumdaki bireylerin daha aktif,daha bağımsız ve daha mutlu olmasına yardımcı olur.

  çalışma alanları;
  -ortopedik hastalıklar:bel ve boyun ağrıları,kırıklar,spor yaralanmaları,romatizmal hastalıklar,bedensel engelliler,protez-ortez uygulamaları
  -nörolojik hastalıklar:inme(hemipleji),özürlü çocuklar,parkinson,multiple skleroz,omurga yaralanmaları,kafa yaralanmaları
  -iç hastalıklar:kalp-damar tıkanıklıkları,astım ve bronşit,cerrahi öncesi ve sonrası solunum problemleri,kanser
  -diğer durumlar:hamileler,yaşlılar,çocuklar,sporcular
 • bir nevi işkenceci;
  infaz kararını fizik tedavi doktoru verir. bir emir kulu olarak oranızı buranızı kıvırır ve yüklenirler. acıyan yerlerinize bastırırlar gözlerini kırpmadan. hatta suya sokar elektrik verirler. eğer bu işkencelere dayanıp sırları açık etmezseniz, sonunda kullanamadığınız kolunuzu, bacağınızı, boynunuzu bilimum yerlerinizi düzgün kullanır hale gelir ve rahatlarsınız.

  yazan: john rambo
 • benim gibi acı eşiği yüksek birinin gözünden yaş getirip avaz avaz bağırttırabilen, elleri sihirli uzman kişisi.
hesabın var mı? giriş yap