şükela:  tümü | bugün
 • 1920'lerde, ki unlu jazz age diye anar bircogu bu zamani, hem moda dunyasina getirdikleri yeniliklerle, hem de genel olarak kadinlarin guzellik kavramini revolutionary bir sekilde degistiren, 1920'lerin sosyal yasamina damgasini vuran, artik evinde mutfaginin basinda degil de, caz calinan partilerde martinisini yudumlayan kadinlara verilen isim. ( gozunuzun onune getirin: kisa sacli, zayif, kisa kollu diz boyu elbiseli, uzun inci kolyeli ve uzuun sigara filtreli salon kadinlari)

  bu tarzin en onemli isimleri arasinda the great gatsbynin baba yazari scott fitzgeraldin cilgin karisi zelda fitzgerald gelir, bir nevi flapper/jazz-age heroine tarzinin en bas ikonudur zelda. zelda ve benzeri kadinlar, birinci dunya savasi oncesinde guzellik anlayisi pembi$ yanakli, pamuk goguslu, uzuuun sacli kadinlari ba$taci ederken, butun bu konvansiyonlari yikmis, ve 16 yasindaki bir erkegin vucudunu andiran, ince, zarif, kisa sacli, hafif erkekimsi guzelligi on plana cikarmislardir. flapper'lara her moda seven kadin sapka cikaracaktir o yuzden, ne de olsa modern kadinin ve modern guzelligin ilk on plana cikisi bu deli gibi sigara icen, partilerinde martinilerini yudumlarken, en son caz parcalariyla felekten bir carliston yapan flapperlar sayesinde olmustur. ne de olsa ilk flapperlar atmistir sacma korseleri bir kenara, ve araba kullanip, deli gibi partilerde gezip, kadinlarin sosyal hayatin ilk olarak tam bir parcasi olmasini saglamislardir.

  daha once nerdedir bir kadin partilerde gezip ciddiye alinsin (bkz: victoria donemi), korse takmadan, pamuk memelere ve uzun rapunzel saclara sahip olmadan guzel olsun. sampanyasini patlatmistir flapper ve dance til you drop yapmistir delice, ve bize modern kadinlarin ilk orneklerini vermistir. flapper'lar hakkinda soylenecek o kadar cok sey, onlarin kural yikici asiligini ornekleyecek o kadar guzel anekdot vardir ki, scott fitzgeraldin great gatsbysi ya da diger eserleri ve dorothy parkerin eserleri okunmali, sevilmeli, 20'lerin unlu jazz age ruhu ve ve kahramanlari flapperlarin yasamlari tadilmalidir.
 • (bkz: betty boop)
 • (bkz: flopper)
 • bir flapper olmak için gerekli özellikler;

  1-bob cut hair stilinde kesilmiş bir saç.
  2-memelerin büyüklüğü asgari boyutlarda tututalacak. (ne kadar küçük o kadar iyi)
  3-dans edilecek
  4-içki içilecek
  5-sigara kullanılacak
  6-dizleriniz gözükecek (vakti zamanında dizlerinizin görünüp görünmemesi toplumdaki imajınızı etkileyen en önemli faktörlerden biriymiş)
  7-tensel arzular aranacak
 • en guzel orneklerini boardwalk empire de gorebileceginiz 1920 lerde hala viktorian tarzi agir endamli nazik ezik kadin tiplemesine zit olan kadin harekati. bunlar erkek gibi icki icer, uzun filtrelerle sigara icip, hicbirseyi tiklerine takmayan, o doneme gore cok sayida erkekle birlikte olabilen, zevk sefa duskunu kadinlardir. boardwalk empire da jimmy' nin annesi, nucky nin metresleri bunlara en guzel orneklerdir. 1929 da patlak veren ekonomik krizle bu akim ya da moda ortadan kalkmistir.
 • birinci dünya savaşı ille yükselen kadın özgürlüğünün simgesi olan. savaşa giden erkeklerin yapması gereken işleri üstlenip ekonomik özgürlüğün ve gücün farkına varan kadınlar olarak kabul edilirler. bu dönem sırasında yukarıda da yazıldığı gibi endamlı, nazik ve aşırı kısıtlayıcı kıyafetler yerini pratik elbiselere ve daha rahat sac modellerine bırakmıştır.

  günümüzde kullanılan bir çok etek türünün çıkış noktası bu dönemdir.
 • (bkz: flapper swing)