şükela:  tümü | bugün
 • 1920'lerde, ki unlu jazz age diye anar bircogu bu zamani, hem moda dunyasina getirdikleri yeniliklerle, hem de genel olarak kadinlarin guzellik kavramini revolutionary bir sekilde degistiren, 1920'lerin sosyal yasamina damgasini vuran, artik evinde mutfaginin basinda degil de, caz calinan partilerde martinisini yudumlayan kadinlara verilen isim. ( gozunuzun onune getirin: kisa sacli, zayif, kisa kollu diz boyu elbiseli, uzun inci kolyeli ve uzuun sigara filtreli salon kadinlari)

  bu tarzin en onemli isimleri arasinda the great gatsbynin baba yazari scott fitzgeraldin cilgin karisi zelda fitzgerald gelir, bir nevi flapper/jazz-age heroine tarzinin en bas ikonudur zelda. zelda ve benzeri kadinlar, birinci dunya savasi oncesinde guzellik anlayisi pembi$ yanakli, pamuk goguslu, uzuuun sacli kadinlari ba$taci ederken, butun bu konvansiyonlari yikmis, ve 16 yasindaki bir erkegin vucudunu andiran, ince, zarif, kisa sacli, hafif erkekimsi guzelligi on plana cikarmislardir. flapper'lara her moda seven kadin sapka cikaracaktir o yuzden, ne de olsa modern kadinin ve modern guzelligin ilk on plana cikisi bu deli gibi sigara icen, partilerinde martinilerini yudumlarken, en son caz parcalariyla felekten bir carliston yapan flapperlar sayesinde olmustur. ne de olsa ilk flapperlar atmistir sacma korseleri bir kenara, ve araba kullanip, deli gibi partilerde gezip, kadinlarin sosyal hayatin ilk olarak tam bir parcasi olmasini saglamislardir.

  daha once nerdedir bir kadin partilerde gezip ciddiye alinsin (bkz: victoria donemi), korse takmadan, pamuk memelere ve uzun rapunzel saclara sahip olmadan guzel olsun. sampanyasini patlatmistir flapper ve dance til you drop yapmistir delice, ve bize modern kadinlarin ilk orneklerini vermistir. flapper'lar hakkinda soylenecek o kadar cok sey, onlarin kural yikici asiligini ornekleyecek o kadar guzel anekdot vardir ki, scott fitzgeraldin great gatsbysi ya da diger eserleri ve dorothy parkerin eserleri okunmali, sevilmeli, 20'lerin unlu jazz age ruhu ve ve kahramanlari flapperlarin yasamlari tadilmalidir.
 • (bkz: betty boop)
 • (bkz: flopper)
 • bir flapper olmak için gerekli özellikler;

  1-bob cut hair stilinde kesilmiş bir saç.
  2-memelerin büyüklüğü asgari boyutlarda tututalacak. (ne kadar küçük o kadar iyi)
  3-dans edilecek
  4-içki içilecek
  5-sigara kullanılacak
  6-dizleriniz gözükecek (vakti zamanında dizlerinizin görünüp görünmemesi toplumdaki imajınızı etkileyen en önemli faktörlerden biriymiş)
  7-tensel arzular aranacak
 • en guzel orneklerini boardwalk empire de gorebileceginiz 1920 lerde hala viktorian tarzi agir endamli nazik ezik kadin tiplemesine zit olan kadin harekati. bunlar erkek gibi icki icer, uzun filtrelerle sigara icip, hicbirseyi tiklerine takmayan, o doneme gore cok sayida erkekle birlikte olabilen, zevk sefa duskunu kadinlardir. boardwalk empire da jimmy' nin annesi, nucky nin metresleri bunlara en guzel orneklerdir. 1929 da patlak veren ekonomik krizle bu akim ya da moda ortadan kalkmistir.
 • birinci dünya savaşı ille yükselen kadın özgürlüğünün simgesi olan. savaşa giden erkeklerin yapması gereken işleri üstlenip ekonomik özgürlüğün ve gücün farkına varan kadınlar olarak kabul edilirler. bu dönem sırasında yukarıda da yazıldığı gibi endamlı, nazik ve aşırı kısıtlayıcı kıyafetler yerini pratik elbiselere ve daha rahat sac modellerine bırakmıştır.

  günümüzde kullanılan bir çok etek türünün çıkış noktası bu dönemdir.
 • (bkz: flapper swing)
 • 1920lerdeki "dejenere" genç kadınları anlatmak için kullanılan ingiliz argosundan bir sözcük.

  flapperlığı anlamak için öncelikle öncesindeki döneme bakmak gerekiyor. 1. dünya savaşı yani büyük savaş* ile birlikte erkekler savaşa gidiyor ve kadınlar iş hayatında yer almaya başlıyorlar. ofis işlerinde fabrikalarda çalışmaya her alanda kadınlar boşlukları doldurmaya başlıyor. victoria dönemi kadın kıyafetleri giymesi çok zor kıyafetler. o kadar zor ve meşakkatli ki evlerde dresser denilen çalışanlar oluyor. bu kişilerin görevi evin hanımını giydirmek. savaş ekonomisinden de dolayı mütevazileşmeye giden kadınların bu victoryan kıyafetlerinin yerini öncelikle 2 veya 3 parça halinde giyilen lampshade elbiseler alıyor. victoryan ve flapper tarzı arasında yer alan bu elbiseler daha kolay giyilmesinin yanı sıra victoriyan zamanın kadınsı çizgilerini klasik dönem vurgusuyla taşıyor.

  bu savaş sürecinde kadınlar iş hayatına iyice alışıyor, kimisi boş kalan kontenjanlar sayesinde yüksek eğitime başlıyorlar. farkındalığı artan kadınlar sayesinde 1920 senesinde kadınlar seçme hakkına kavuşuyorlar. biten savaş, canlanmaya başlayan ekonomi ve atlatılan bir ispanyol gribi salgını sonucu insanlar "carpe diem" mottosunu benimsiyor ve roaring 20s doğuyor.

  1. özellikle fabrikalarda çalışan kadınların saçlarının makinelere takılmaması için saçlar kısalıyor, bob kesim saç modası başlıyor. uzun saç viktoryan dönemde zerafetin, naifliğin, masumiyetin bir sembolü. bu yüzden kısa saç bütün bu değerlere bir başkaldırı olmuş oluyor.

  2. bob kesim saçlara uyacak şekilde kloş*şapkalar da moda oluyor. görsel

  3. tek bir hamlede çıkarılıp giyilebilecek tek parça kıyafetler hem pratik olduğu için viktoryan giyim tarzına bir tepki olarak doğuyor. görsel görsel elbiselerin boyu genelde diz kapağı ile bilek arasında. kullanılan dökümlü ve hareketli kumaşlar veya süslemeler sayesinde dans hareketleri daha belirgin hale geliyor.

  4. erkek sayısı savaşın bir sonucu olarak kadın sayısına göre az kalıyor, bu yüzden kadınlar fark edilebilmek için viktoryan dönemin mütevaziliğini ve ağırbaşlılığını bir kenara bırakıp dikkat çekmeye çalışıyorlar. makyaj ilk bu dönemde bu kadar belirgin yapılır oluyor. bu dönemden önce hayat kadınlarının dikkat çekmek için kullandığı bir yöntem. makyaj yapan, çorap giymeyen, çıplak bacak ve kollarını gösteren flapper kadınlar toplumun çoğu kesimi tarafından hor görülüyorlar.

  5. çoğu flapper içki ve sigara içiyor ve sigara ile fotoğraf çektiriyor, prohibition eradan dolayı kadın olarak sarhoş olmak cool bir durum halinde. bunu erkekler kadının eşitliği için bir vurgu olarak kullanıyorlar.

  6. flapperlar toplumun büyük kısmı tarafından havai ve içi boş insanlar olarak görülüp eleştiriliyorlar. insanlar haksız da değiller. savaş ve salgın gibi büyük felaketlerden sonra insanlar artık bir şeylere fazla değer atfetmekten vazgeçiyor ve yüzeysel eğlencelere odaklanıyorlar.

  1929'da wall streetin çökmesi ve büyük depresyonun başlamasıyla flapper akımı da çöküşe geçiyor ve biçim değiştiriyor.
 • (bkz: louise brooks)
hesabın var mı? giriş yap