şükela:  tümü | bugün
 • php altyapısı üzerine geliştirmiş bir forum uygulaması: (bkz: http://flarum.org/)
 • esotalk geliştiricisi(toby adı galiba) ile bir ara kickstarterdan bağış toplayıp foruma yatıracağız biz bu parayı diye ortaya çıkan bir iki tipin elinden çıkan iş.

  açıkcası son hali yıllardır ortada olan vanilla forumlarına benziyor, esotalk iken daha iyiydi.

  (bkz: nodebb)
 • altyapısında laravel kullanan, an itibari ile beta olan forum yazılımı.
 • beta sürümünden bir türlü çıkamayan underrated açık kaynak forum yazılımı. laravel altyapılı olması hasebiyle hız konusunda (sayfa açılış hızı 2.1 saniye) tüm muadillerini tokatlamaktadır. yeterli yazılım desteğini alabilse alanında zirveye oturacaktır. şu an için ihtiyaç duyabileceğiniz (sayfa, link, facebook/twitter login, emoji, vb.) muhtelif tüm eklentileri mevcut. yazılımcı ve kullanıcıları barındıran aktif bir topluluğu var. tek kötü tarafı, bu sistemi kullanabilmek için önce php 7.1, ssh, nginx özelliklerine sahip vps, vpn veya shared hostinge sahip olmak zorunda olmamız. forum yazılımı ve eklentileri, ssh komutlarıyla kurulabiliyor, ancak flarum ekibi, ilerikü sürümlerde, sistemin normal bir hosting bile tıpkı bir wordpress kadar kolay kurulabileceğini söylüyor.

  ps: beni ssh'le filan uğraştırma deyip yardan ve serden geçemeyenler için, pockethold adlı mini bir yazılımcık mevcuttur.
 • en son beta 10 sürümü mevcut olan tasarım olarak etkileyici bulduğum açık kaynak forum sistemidir.
  centos7 + php-fpm - nginx-apache2 + vestacp php7.2 ve mariadb 10.4 olan vps sunucuma kuramadığım şeydir ayrıca. kuruyorum arayüze de giriyorum ama muhtemelen rewrite nginx ayarlarında hatam olduğu için kalakalıyorum. "the requested resource was not found." hatası alıyorum.
  dosyalar anlatımlarda hep /var/www içerisine falan kurulmuş ama benim dosyalar public_html içerisinde ve nginx çalışıyor her domainin kendi nginx config dosyası da /home/user/conf içerisinde bulunuyor. flarum içerisinde bulunan .conf dosyasını da domainin kendi nginx.conf dosyasına yoluyla include edince de nginx hata veriyor tüm sistemde.