şükela:  tümü | bugün
 • samanyolu galaksisinin, gelmiş,geçmiş,gelecek,olabilecek en fason bilimkugu filmi.
  dekorlarını oyuncuların kendi evlerinden getirdiği kanısını yaratan ilkokul rontu.
  ama queen..müzik queen!
 • flash
  flash i love you

  but we have only fourteen hours to save the earth
 • queenin 1980 cıkışlı flash gordon filmi icin yaptigi soundtrack albumu.
 • amerikan pop kültüründe derin izler bırakmış ünlü çizgi roman karakteri, bilimkurgu kahramanı. çeşitli çizer ve yazarlar tarafından bugüne kadar kesintisiz üretilen "flash gordon" serilerinin ilk macerası 1934'te alex raymond'un çizgileriyle yayınlandı. bir yıl sonra radyo tiyatrosuna, zaman içinde sinema, televizyon dizisi ve çizgi film serisi de dahil birçok farklı alana uyarlandı.

  yale üniversitesi mezunu, polo oyuncusu asilzade steven 'flash' gordon'un bir süper kahraman olarak atıldığı bilimkurgu maceraları, dünyayı ateşe veren meteor yağmurlarıyla başlar. çılgın bilimci dr. hans zarkov, uzaydan gelen meteorlarınkaynağına ulaşmak için bir uzay emisi inşa eder.ancak böyle bir seyahati tek başına yapmak istememektedir. üstün yeteneklerine inandığı flash ve güzel sevgilisi dale arden'i kaçıran dr. zarkov, onlarla birlikte uzayın derinliklerindeki mongo gezegenine doğru yola çıkar.

  maceracı üçlü, mongo imparatoru amansız ming'in meteorları dünyaya karşı bir silah olarak kullandığını keşfeder ve "uzay savaşı" başlar. mongo'daki ming muhaliflerinin dünyalılardan yana tavır koyduğu bir savaşta antik tragedyanın dinamikleri uzaya taşınmıştır: şeytan ruhlu ming, flash'ı yok edip, dale arden ile evlenmeyi arzularken, ming'in kızı prenses aura da flash'e aşık oluur...

  "uzay yolu", "supermen", "yıldız savaşları" başta olmak üzere bilimkurgu sinemasının birçok yapıtına öncülük eden "flash gordon" 1938'den itibaren defalarca filme çekildi. 1980'de ingiliz yönetmen mike hodges'ın yaptığı film bunlar arasında en çok iz bırakan oldu. müziği queen tarafından beslenip, icra edilen ve albüm haline getirilen "flash gordon" filminde, başroldeki çiftten çok, ming'i canlandıran max von sydow, prenses aura rolündeki ornella muti ve aura'nın aşığı prens barin rolüyle timothy dalton'un öne çıkması dikkat çekiciydi.

  alfa yayıncılık, flash gordon çizgi roman serisini türkçeye çevirip fasiküller halinde yayınlarken "sarı saçlı mavi gözlü tuhaf türk karakterler" dağarcığımıza katkıda bulunarak ünlü karakterin adını "baytekin" olarak değiştirdi. aynı tutum türkiye'de vizyona giren flash gordon filmlerinde ve türk yönetmenlerin yaptığı sinema uyarlamalarında da gözlendi. "flash gordon space soldiers" filminin bir kopyası, 1967'de şinasi özkonuk tarafından "baytekin fezada çarpışanlar" adıyla sinemaya aktarıldı. baytekin rolünü hasan demirtaş'ın üstlendiği filmin orijinal müziği '60'ların progresif anadolu rock grubu koyun tarafından yapıldı.

  roll, s: 141
 • bu filmi (1980 yapımı) izlemek, çocukuluğumun en canlı anılarından biridir. yıllar sonra tekrar izleyince gülümsetir.
  (bkz: 80'lerde çocuk olmak)
  (bkz: parliament pazar gecesi sineması)
 • bu filmde ming'in yamağının söylediği gibi "earth" dediğim gün flash'ın hızına ulaşabileceğime inandığım film.oha ne acayip entry oldu.

  link vereyim tam olsun:

  http://www.youtube.com/watch?v=gnivpmxhqlk

  00:17-00:30 arasında iki defa diyor
 • acımasız imparator ming'in her lafı yarılmaya sebep olan film. işte birkaç parça:

  "klytus: most effective, your majesty. will you destroy this earth?
  the emperor ming: later. i like to play with things a while before annihilation.

  princess aura: look! water is leaking from her eyes.
  the emperor ming: it's what they call tears, it's a sign of their weakness.

  zarkov: we are only interested in friendship. why do you attack us?
  the emperor ming: why not?

  klytus: should we stop the torture?
  the emperor ming: no "

  bu böyle gider...
 • anti-komünistten çok yellow peril tarz uzak-şarkiyatçılık ürünüdür. general ming midir general sig midir ne haltsa o da düpedüz dr.fu manchu kopyasıdır. (evet, fu manchu da ph.d. sahibidir, aynen dr.doom, dr.evil, doc ock, dr.hanibal lecter, dr.no ve niceleri gibi. birileri dünyadaki doktora programlarını gözden geçirmeli bende, mezun olanların yarısı kendini puştluğa, kalleşliğe veriyor lan resmen!) victoria dönemi ingiliz pulp-fiction estetiğinden olma, amerikada "çizgi-romanının altın çağı"ndan doğmadır flash.

  tabii, bu arada aryan über-mensch flash gordon nazi poster-child'dır, puşt gibindir ibne gibindir, orası ayrı. hangi victoria çağı kahramanı, hangi 30'lar 40'lar süperkahramanı değildir ki? alan moore abi the league of extraordinary gentlemen kitaplarında tam da bunu gıdıklamıştır. (filmini s*ktiredin.)
 • ben seviyorum arkadaş bu filmi ('80 versiyonu). alt metni göndermesi şu bu bir kenarda dursun. gayet orjinal queen soundtracki bile yeter bu filmi sevmeme, kitsch-kült artık nasıl bir değer atfederseniz atfedin fark etmez. ornella muti bile var yahu sen ne diyorsun eheh.
 • 50'li 60'li yillarda bol bol filmi cekildi, turkiye'de baytekin ismiyle oynadi. hatta yerli bir kopyasi bile varmis.