• "tecavüz edilen iki küçükbaş hayvan" içerikli haberde, "mağdurları" dk* ve kk* olarak kısaltmış ucube program.
  • iç savaş tehlikesi, ayrılıkçı hareket, yükselen ırkçılık falan umursamayan, hatta prim yaptığı için destekleyen ve çok tehlikeli işlere de imza atmaya başlayan haber bülteni. yakın zamanlardan ilk aklıma gelen örnek; danimarkanın roj tv yi kapatmayı reddetmesi üzerine, güya halktan insanlara sorular yöneltiliyor.
    - efendim sizce danimarka'ya savaş açmalı mıyız? (evet evet, aynen böyle)
    - valla açalım, biz osmanlı torunuyuz, bıt bıt bıt...
    böyle sürüp gidiyor.
    bu gülünç örnekten birkaç gece sonra da belediye başkanının devleti ve orduyu eleştiren o ünlü açıklamasını gösteriyor flash haber. sonra aniden '<dınnnnn!> orduya hakaret!' cutscene ini görüyoruz. ve belediye başkanı konuşurken aralara uzun uzun 'biiip'leri serpiştirerek alta 'burası sansürlü' yazmayı ihmal etmiyor flash haber. flash haberin potansiyel izleyici profilini ve içinde bulunduğumuz dönemi düşündüğümüzde, böyle bir şeyin nelere yol açabileceğini aklı yerinde olan birisi nasıl tahayyül edemez?

bundan da vazgeçiyorum, bakalım dün geceki programa. soyadını 10 senedir öğrenemediğim gökhan isimli arkadaş sunuyor her zamanki gibi. ve yine fantastik bir konuğu var. ismini unuttum gitti. mhp eski genel sekreteriymiş. bir vatan evladı(biz başka bir şey evladıyız ya!) yani. orada bir huysuzlanmaya başladım. 'neden eski genel sekreter davet edilir ki?' 1.5 dakika sonra merakımı giderdiler. hadi geçiyorum 'merhum başbuğ türkeş' falan propagandalarını adamın. konuşma şu şekilde gelişti:
    - peki sayın xyz, türkiye'de can güvenliğini sağlamak için ne yapmalıyız?
    - (alışık olduğumuz hafif ortagüney anadolu şivesi ile) efenim can güvenliğini sağlamanın yolu, cana kıyanın canına kıymaktır.
    dilim damağım kurudu bir anda, gökhandan ne bir itiraz, ne başka birşey. sonuçta o lafı etmesi için getirmişler adamı, çünkü bugünlerde 'o gidiyo'.
    çok daha önemli şeylere 'gidiyo' dememiz pahasına bütün bu şaklabanlıkların yapılmasını kabul edemiyorum. tüm bu insancıklar bu işlerin oyun olmadığını biliyorlarsa eğer -ki maalesef hiç umut yok- kapatıp gitsinler. çünkü hiçbirimizin bir savaş daha kaldıracak dermanı kalmadı.
  • an itibariyle kapkaccılara minik bir buji ile araba camını nasıl kırabileceklerini aşama aşama öğreten, nasıl isimlendirecegimi bilemedigim sey.
  • 13-10-2005 flash tv ana haber bülteninden :

alkollü ve ehliyetsiz sürücü trafik polisi tarafından kovalanmış ve bir yere çarparak durabilmiştir. basın mensupları olay yerindedir. suratı kanlar içindeki sürücü etrafa bağırmaktadır :

- hiheeeyt ! ulan adam mı öldürdük be ? nedir yani *hick* ?
    - polisten neden kaçtınız beyfendi ?
    - yaa ehliyetimiz yok biliyo musun ? şindi araba bağlanır, 1.5 - 2 milyar ödemeyelim dedik... sanki adam öldürdük ha *burb* !
    - bu arada biraz alkol var galiba...
    - evet içtik biraz... nedir yani... sanki adam öldürdük hani *hıçk* !
    - ama oldu mu şimdi böyle ramazanda beyfendi ????

dumura uğrama notu : flash tv muhabirinden ramazanda alkollü araba kullanılmaması gerektiğini ibretle anlamış oluyoruz...
  • obama'nın meclisteki konuşmasını milletvekillerinin kulaklıktan dinleyip dinlememesine göre meclisin ingilizce karnesini çıkarmaya çalıştıkları haberde "milletvekillerinin 4/3'ü ingilizce bilmiyor." şeklinde bir cümle kurarak "siz önce ilkokulu bitirin" dedirten ana haber bülteni.
  • enteresan bir yapım.. haber bülteni demeye dilim müsaade etmiyor.

geçenlerde şöyle bir konu vardı. kars'ta çevresini buz kaplamış bir ağaç göstermeye başladılar. bu sırada o malum kırmızı ok ekranda gezinirken, aydınlatıcı bilgiler içeren yazılar da ekranda belirdi.

ve arka ses anlatmaya başladı,

-kars'ta buz tutan ağaç herkesi hayretlere düşürdü!
    -bu ağacın sırrı ne?!
    -dalları ve gövdesi normalken, sadece etrafını çevreleyen buzun sırrın ne?!

bu sözlerin eşliğinde ağacı ameliyat masasına yatırdılar. adam öyle bir ciddi anlatıyordu ki; sanki buz kesmiş uzaylı görülmüş kars'ta.. ben de öyle bakıyorum acaba altından ne çıkacak diye.. kaptırdım bir kere kendimi..

hemen akabinde işin sırrı açıklandı .. arka ses yine heyecanla konuşmaya başladı ve bombayı patlattı;

-ağacın yanındaki su borusunun patlaması nedeniyle bu görüntü oluştu!!

bilimkurgu filmi izlemiş gibi hissettim kendimi. kendime zor geldim be ya.
  • bazen öyle bir coşar ki bu ana haber bulteni, tutabilene aşk olsun. van'da kesilen bir domatesin ustunde ''allah'' ve ''muhammed'' yazı figurlerinin çıkmasını ''mucize'' diye duyurdu. hadi ona bişi demedik. inanan var inanmayan var. olur olmaz. yazıyodur yazmıyordur. ancak van'da halka sergilenen domates için ''yerçekimine de meydan okuyor'' gibisinden bir abuklugu haber içine sıkıştırmak nedir kardeşim. hayır ekranda kabak gibi domatesin sergilendigi tabagın ustune şeffaf strech gerildigi belli. zaten 2-3 gun önce kesilmiş bir domatesi taze taze sergilemenin başka yolu olabilir mi. hele açık havada hele sıcakta?
    lokanta sahibi ''aman bişi olmasın'' diye ustune strech germiş. bizimkilerde ''yerçekimine meydan okuyan'' domates diye haber yapmışlar. e pes. hayır bir şeyi merak ettim. seda sayan'la ilgili bri haber de bile ''işte seda sayan'' diye onu bir çembere alıp bri de dibine ok yapıştıran flash haber nedendir ki domates için bu uygulamayı yapmadı anlamadım. ben paso zapping yaparken niye bu kanala denk geliyorum onu ada anlamıyorum. yoksa yoksa lam bu da mucize olmasın. allahım sen koru bizleri. töbe töbe.
  • 12 ekim 2007 cumartesi haberlerinde, 156 yolcusu ve 7 mürettebatı ile, atatürk havalimanına zorunlu iniş yaparken alev alan mısır uçağı haberini "istanbul facianın eşiğinden döndü" başlığı ile veren; uçağın taşıdığı 163 candan bahsetmeye tenezzül etmeyen nalıncı keseri.

hem de iki eliyle bir "istanbulluların yüreğini ağzına getiren" ifadesini doğrultamadığı için, onun yerine, "istanbulluların ağzını burnuna getiren" gibi nadide bir sıfat tamlamasının mucididir.
  • turkiye'de belki de ingilizce'den turkce'ye ceviri yapamayan tek haber bultenidir..sanırım turkish barbie girl'un tahmini hikayeleri $oyle;

senaryo 1;
    -cok sıkıldım biraz internete gireim ben
    +gir bakalım..
    -hmm..aaa bak ne buldum..ayy ne komikk..cocuklar barbi görl ü yapmı$lar..kıh kıh kıh..
    +bakiym..oo eleman eliyle i$aret ediyor..
    -ya bunu bugun haberlere koyalım,zaten memlekette olay yok fazla..
    +olur ya..ama millet anlamaz ki bunu
    -aa dogru..bende anlamıyorum ama guzel..
    +dur dur..ben bizim oglanı arıyayım..onun ingilizce dersi vardı okulda..

-telefonla aranır-

-alo oglum
    +buyur baba..
    -bak biz bi video bulduk..sana linkini yolluyorum..sende turkceye cevir yolla bize..hadi bakiym
    +tamam baba hallederim ben..

senaryo 2:
    -ya haber saati yakla$ıyor,biz daha bi$ey bulamadık..
    +gercekten..reklam mı koysak..ama dur benim aklıma bi$ey geldi.
    -ne geldi..yine hayvanat bahcesinde ki maymun dogurdu haberimi koyucaz..yutmazlar bu sefer..
    +yok yok..bi arkada$ gecenlerde bi video izlemi$ nette onu koyalım..ama ingilizce..
    -anladım..ac bakiym.

-video acılır-

+ya sanki burda $unu $unu diyor gibi..oyle hissediyorum..
    -bana bir onceki karede $unu diyor gibi geldi..
    +ya salla..koyalım biz bunu boyle lambur lumbur..kimse cakmaz nede olsa..

ve olaylar geli$ir..

oyle ki,kanal calı$anları,turkiye’de ve dunya da internet kullanıcılarının ilgisini ceken “turkish barbie girl” videosunda ki "barbie girl" $arkısını turkceye $oyle cevirmi$lerdir.

orjinal metin;
    you can brush my hair, undress me everywhere
    ceviri;
    saclarını tarıyacaksın,her yerde olacaksın

orjinal metin;
    magination, life is your creation
    ceviri:amerika’da olacaksın,amerika’yı seveceksin..
    (ne alaka lan..$arkıda amerika lafı gecmiyor bile.)

orjinal metin;
    i'm a barbie girl in the barbie world
    ceviri;bir kız olarak memnun degilim bu dunyada ya$amaktan
    (e yuh artık..ulan sallanırda bu kadar sallanır..aptal sanıyorlar milleti herhalde..)

bitti mi..allahım bitmek bilmiyor..

orjinal metin;
    -hi barbie!
    - hi ken!
    - you wanna go for a ride?
    - sure, ken!
    ceviri;
    -merhaba bebegin
    -merhaba tatlım
    -o bir dans fanatigi
    -o bir $arkı fanatigi

orjinal metin;
    i'm a barbie girl in the barbie world
    ceviri;
    oh babi’nin kızları,oh babinin dunyası
    (oh amına koyyim..ohhh)

orjinal metin;
    life in plastic, it's fantastic
    ceviri;
    dans edelim mi..edelim..
    (??!!)

orjinal metin;
    you're my doll, rock and roll, feel the glamour and pain
    kiss me here, touch me there, hanky-panky
    ceviri;
    beni seveceksin..rock and roll u da seveceksin..eger yanaklarından opersem.

i$te habercilik anlayı$ında zirve yapmı$ bir kanalın,ibret alınacak cevirileri..

ve son olarak flash tv haberi $oyle suslemi$ “hareketler guzel ama bizim barbie ler biraz tuylu”
    ve..
    “turk barbie yi goturuyor,(sarı puntolarla) partiye..

(ara: akıl fikir) *

denizin buz gibi sularından gelen edit:
    izleyin ve gorun bir ulkede habercilik ne hallerde..

http://www.youtube.com/watch?v=lh-97z0gtaq
  • biraz önce hayatımda bir televizyonda görebileceğim en salak sahnelerden birini bana göstermiş olan berbat televizyon işi. haberimizin başlığı "tayyip erdoğan'ın kürt raporu" olup, alttaki başlık ise "o kürt raporu şimdi nerede?"dir. konumuzun bunla hiçbir ilgisi yoktur aslında. haberin sonunda ise bir anda ekrana muhtemelen google'dan bulunmuş bir helikopter fotografı geldi, arkada helikopter efekti sesi ile helikopter fotografı saga sola oynatılarak uçuyormuş hissiyatı yapıldı. en son hamle olarak da meşhur kırmızı okumuz çıkıp "süper kobra iş başında" dedi. haberin içeriği ile hiçbir alakası olmayan bu saçma sapan amatör ötesi görüntüyü kim oraya ne diye koymuştur anlamış değilim.
hesabın var mı? giriş yap