• delphine softwarein muhte$em oyunu. toplam 4 disketti ve 5 bolumu vardi. tek kotu yani fransizca olmasiydi. diskmaster ile ba$tan sona butun diyaloglari turkcele$tirmi$tim zamaninda.
  • flashback, another world un ikinci bolumu diildi...
    ikisi apayrı oyunlardı...
    another word de ki karekterler ve flashback tekiler arasında fark vardır...
    birinde başka bir dunyadan yaratıklarla savasirken dierinde kendi dunyanda savasmaktasin...
    ikisinin tek ortak yonu ayni firmanin oyunu olmalari...
  • çıktığı zaman görece olarak grafik olaylarında filan devrim yapmıştı bu oyun ayrıca silah çıkarma ateş etme animasyonları filan o dönemler commander keen oynıyan ben denizde milat etkisi yaratmıştı...
  • yanlis hatirlamiyor isem serinin 3. oyunu da fade to black idi.
  • 1992 yapımı delphine software international oyunu. oyunun karakteri conrad b. hart, galaxia bureau of investigation'da çalışan bir ajandır. dünyayı ele geçirmeye çalışan uzaylı morphlar, conradı kaçırıp belleğini silerler. zavallı conrad da bir yandan kimliğini bulmaya bir yandan da dünyayı kurtarmaya çabalar durur. valla çok saatlerimi geçridim bu oyunun başında, bütün zamanların en iyi platform oyunlarından biridir bence.
  • filmlerde kahramanın anılarının birden zihninde canlanması, bir geriye dönüş.
    gerçek hayatta da olurlar. hatta bazen çıldırtacak derecede fazla olur, o zaman bütün o flashbackleri silip unutabilmeyi istersiniz..
  • beynimin sürekli olarak yaptığı şey. gün içinde sürekli nispeten daha mutlu ve keyifli hissettiğim günlere ait parçalar* çakıyor kafamın içinde. bir noktadan sonra çaresizlik hissinden başka bir şey getirmediği için insanı delirtiyor. hayır kafamda hasar filan mı var diye düşünmeye başladım artık.
  • kaspersky'nin bu trojan icin gelistirdigi removal tool'a buradan ulasabilirsiniz. ayni zamanda bilgisayarinizda bulunup bulunmadigini da kontrol edebileceginiz bir linki barindirmakta. yine de clamxav turu geleneksel bir anti virus programiyla kontrol etmeyi tercih ediniz.

not: ayrica bircok variant'i oldugundan "flashfake" diye arayiniz :))

edit: buraya destan gibi döşemiştim ama ekşi engine sıçtı :( yatacak yerin yok ekşi engine... neyse... bu malware'in diğerlerinden farkı nedir? bildiğiniz gibi eskiden bunlar kendini scarlatt johansson'un çıplak fotoğrafı gibi gösterip "tıkla bana ve ve şifreni gir" diyerek yüklüyordu. yani azcık aklı olan bir jpeg dosyasını açmak için şifresini girmezdi. bir diğer yolu da oradan buradan buradan crack'li program yüklemekti. işte flashfake -veya flashback- siz hiçbir şey yapmadan, java yazılımındaki bir açıktan faydalanarak bilgisayarınıza yazılıyor. daha sonra kendini flashplayer güncellemesi gibi gösteriyor.

bu güncellemeyi gördüyseniz geçmiş olsun. şifrenizi girmeniz ancak malware'in kurulum şeklini etkiliyor.
    1- eğer şifre girerseniz admin olarak çalışıyor ve sadece safari (firefox)'yi etkilyor. genel sistem stable kaldığı için farketmesi daha zor oluyor.
    2- admin şifresi verilmezse kullanıcının çalıştırdığı bütün programları etkiliyor. genel sistem etkilendiğinden daha kolay anlayabilirsiniz.

şimdi ben de bu güncellemeyi gören garibanlardanım. admin şifresini girip girmediğimi hatırlamıyorum. ancak apple'ın üç ay sonra sallana sallana yayınladığı, benim de ancak dün farkettiğim java update'i sayesinde haberim oldu kendisinden. sağolsun apple java'nın güncellemesini oracle'a falan bırakmayıp kendisi bizatihi yaptığından yaklaşık 600 bin mac'in etkilendiği tespit edilmiş. bebelere ayfon satmak için kıçını yırtana kadar biraz da bizimle ilgilen bre gafil apple! neyse efem... java güncellemesi maalesef sadece mac os x 10.6* ve 10.7* için mevcut. diğer işletim sistemlerini kullananlar ise tarayıcılarında java'yı disable ederek bu trojan'dan korunabilirler.

trojan'ın şu ana kadar yaptığı şey tarayıcı geçmişinizi, aramalarınızı falan filan botnet c&c'sine göndermek. ama ileride banka şifrelerinizi kopyalayıp, daha beter virüs türü malware'leri arka kapıdan içeri buyur edebilir. apple hala bu trojan'ı sistemizinden defedecek removal tool üzerinde çalışadursun, bizler de f-secure veya yukarıda linkini verdiğim kaspersky'nin scriptleriyle temizliğe girişebiliriz. diğer türlü manuel olarak da temizlemek mümkün.

ben terminal komutlarıyla manuel olarak da bu programlarla da kontrol ettim ve bulaşmadığını tespit ettim. nasıl olmuş derseniz... beni siklemiyorlar! :(( yok lan... f-secure'a göre malware ilk çalıştığında şunların varlığını kontrol ediyormuş:

/library/little snitch
    /developer/applications/xcode.app/contents/macos/xcode
    /applications/virusbarrier x6.app
    /applications/iantivirus/iantivirus.app
    /applications/avast!.app
    /applications/clamxav.app
    /applications/httpscoop.app
    /applications/packet peeper.app

eğer bunlardan birini dahi bulursa, işini tamamlamadan siktirip gidiyormuş. bende clamxav var mesela. esas ilginci ise xcode bu listede yer bulurken norton'un olmaması :)

not: ekşi engine'de sorun devam ediyor:/
  • sene bilmemkaç okuldan bi arkadaşın amigasında oynamıştım 5 10 dakka. eve gittiğimde bilgisayarımı açmak bile istememiştim. o vakitler böle oyunlar yok tabi pc lerde. varımı yoğumu satıp amiga almayı düşündüğümü hatırlıyorum. ki orta okuldaydım ne varım vardı ne de mülküm. neyse gel zaman git zaman olmasına gerek kalmadı pcler bi oyun yaptıkı üff velhasıl geldik bu günlere... ühü
  • platformda bugüne kadar ulaşılmış en üst noktalardan biri.
    ayrıca abisi mahiyetinde (bkz: another world)
hesabın var mı? giriş yap