şükela:  tümü | bugün
  • kvinden i buretve kviden i buret serisinin devamı olan roman ve bu romandan uyarlanan, 2015 yılında gösterime girecek olan danimarka filmi. başroller aynı kadro ile devam ediyor, nikolaj lie kaas ve fares fares .... sene bir cold case .

http://m.imdb.com/…le/tt4088268/?ref_=m_nmfmd_act_1
  • başarılı bir film. başından sonuna kadar acaba neden sorusunu sorduruyor? bazı yerlerde konu ile ilgili propaganda hissi uyandırıyor ama beni rahtsız etmedi.

kurgu, mekan ve görsel açıdan beni tatmin etti.

sonuçta kuzey avrupa sineması candır.
  • internette
    "danimarka'da uzun zamandır okyanusta dolaşmış bir şişenin içinde eski bir not bulunur. notu çözmek zordur ancak şube q'dan danimarkalı dedektifin eline geçtiğinde şubenin enteresan şahsiyetleri notta gizli yepyeni bir bakış açısı bulur ve ipucunun sevimsizliğine rağmen diğer bir eski ve şeytanî davayı gün ışığına çıkarmaya çalışırlar..."
    gibi bir konu anlatımına şahit olduğum film..

kvinden i buret ve fasandræberne (3. film bu 2. film kadar can acıtıcı, rahatsız edici değildir) diye 2 adet leziz filmin ardından gelen 3. enfes film.

"danimarka, sen çok yaşa" demek istiyor insan bu filmleri izledikçe, aksi değil..
  • üçlemenin 2016 tarihli üçüncü filmi ve bence üçlemenin en zayıfı. biraz aceleye getirilmiş gibi geldi bana. olayların akışı çok fazla rastlantıya dayanıyor, romanı bilmediğim için acaba yönetmen değişikliğinden mi kaynaklanıyor, diye düşündüm. gerçi yönetmen hans petter moland da kraftidioten gibi bir referansa sahip ama, bilemedim. izlenir yine de.
  • serinin şimdiye kadar çekilen en zayıf filmi.

--- spoiler ---

kötü adamın motivasyonu carl'a sökmüyor. tanrıtanımaz olan carl'a kalkıp da şeytandan falan bahsetmek ve yaptıklarıyla onun imanını zayıflatma gayesinde olmak oturmamış. tamam karaktere bir derinlik katmaya çalışılıyor; öldürüyor ama bir neden ve motivasyonu var şeklinde. gel gelelim sonundaki karşılaşma o motivasyonu bitiriyor işte. carl katile ben inanmıyorum demesine rağmen hala ben şeytanın oğluyum ve amacım tanrıya olan inancı azaltmak demesi çok komik olmuş. şeytansan, zaten inanmayan birine tanrıyı neden meşrulaştırıyorsun? sonuçta carl tanrıya inanmadığı gibi şeytana da inanmıyor. ya o karşılaşma olmayacak ya da olduğunda katil travmasının hakiki kökleriyle yüzleşecek. bu şekilde olmamış. hayır bi de sonunda carl'ın kilisede halleri falan. komik. olmamış ciğerim.

ayrıca esat'ın kazağı çok yakışıyordu. bu filmde o da eksik. hehe.

--- spoiler ---