şükela:  tümü | bugün soru sor
 • halihazirda kullanilan ui elementlerinden border, shadow, gradient gibi ozellikleri alip, ortaya daha "flat" bir tasarim cikarmayi amac edinen yeni bir tasarim metodolojisi. en bilindik ornek ise windows 8 ile birlikte gelen metro ui.

  ornek web sitelerine suradan, ornek mobil uygulama tasarimlarina ise suradan ulasilabilir.
 • bu amaca yonelik open source bir css kutuphanesi de mevcuttur http://designmodo.github.io/flat-ui/

  aslinda bir iki yildir adim adim gelismis ui bu. oncelikle xbox'ta gorunen metro ui ile basladi, sonra google'in ios uygulamalari ve android 4.0'in arayuzu buna gecmeye basladi.

  metro ui hala flat design'in en uc noktalarindan biridir. metro'nun amaci dogrudan content'i on plana cikarmak seklinde.

  flat design'lar biraz daha golgeden, gradient'tan yoksun, tek tip fakat ince (light) ve buyuk fontlar kullanilan design'lar ortaya koyuyor. cok da guzel oluyor, gozlerimiz bayram ediyor.
 • tasarımcı değil, tasarımla ilgilenen bir kullanıcıyım o yüzden dilim döndüğünce ifade edeyim; adam gibi aliased bile edilmemiş yuvarlak butonları ve mükemmel(!) seçilmiş renk skalasyıla gördüğüm en kötü örneği kesinlikle windows 8'in modern* arayüzüdür. ios 7'de ise arayüz iyi (özellikle konsept uygulama tasarımları var ios 7 için, bakmanızı öneririm) simgeler çok kötü; özellikle uygulama içi simgeler rezalet. bakılmasın insanlar değişim büyük olduğu için iyi karşılıyor ancak yarın öbür gün ios 8'le vs simgeler iyileştirilirse herkes "ulan biz ne kullanmışız böyle" diyecek. hatta şimdiden ios 7 konseptli çok güzel simge setleri vs var ve hemen hepsi 5 basıyor apple'ın dandik simgelerine.
 • gradient ve shadowlardan kurtulup minimalizme ulaşmamazı sağlayan tasarımlar bütünü. bunlar sayesinde sayfalarımız hem daha şık hem de daha kolay yüklenebilir hale gelmektedir.
 • feci göz yoran tasarımdır. kimse de bundan bahsetmiyor e tabi moda olunca kimse flat design'a bok atmaz. arkadaş insanlar değil miydi terminal ekranlarını siyah üzeri yeşil kullanan? şimdi ekranın tümünün beyaz arkaplan rengine sahip olması gözleri fena halde zorluyor. üstelik windows gibi mouse ile yönetilen bir os'da tablet arayüzünü kaç kişi kullanıyor ki? bak mac os x yosemite ile bu işin dengesini biraz tutturmuş gibi. gradientsiz temiz arka planların üstüne şık shadowlu gradientli ikonlar koyarak. üstelik gui elemanlarında transparency ve gene beyazın iyi bir tonunu başarılı şekilde harmanlamış. neyse buraya yazıyorum flat design eğer windows 1.x gibiyse karşıyım ve herkes bu işi beceremiyor. örnek olarak en son yenilenen iş bankası internet şubesi.
 • (bkz: patlak lastik)
 • formula 1'in televizyon yayınlarında ve formula1.com'da da kullanılmaktadır.
 • yapmasi cok kolay gozukur; yaparsin. yani yaptigini sanarsin. sonra doner bir bakarsin eserine, bildigin sicmissin :(
 • (bkz: flatland)