şükela:  tümü | bugün soru sor
 • romali askerlerden kacarken, 40 kusur yahudi arkadasiyla birlikte josephus, bir magarada koseye sikisir. onlar bizi oldurucegine kendimiz halledelim i$i diyerek, bir daire seklinde otururlar, bastan baslayip 7ser sayarak sonunda sadece 1 kisi kalincaya kadar herkes yanindakini oldurerek topluca intihar etmeye karar verir. engin tarih bilgisinin yaninda cok iyi bir de matematikci ve odlek olan josephus, hemen dairedeki "safe point"i hesaplayip oraya yerlesir, arkadaslarinin birer birer birbirlerini oldurmesini izler ve romali askerler magaraya girdiklerinde de surpriz bir kararla onlarin tarafina gecmeye karar verir! uzun lafin kisasi josephus, hayatta kalma icgudusu fazlaca gelismis, bu sayede 63 yil yasamis tarihi bir arkadasimizdir.
 • otobiyografisinin uzunca başlangıç paragrafını ailesinin ne kadar soylu, saygı duyulan, havalı bir aile olduğunu anlatmaya ayırmış adam.
 • yahudi asıllı tarihçi,din adamı.

  m.s. 70li yıllarda yahudiye isyanı sırasında celile kalesinin komutanlığını yapmıştır. roma komutanları vespasian ve oğlu titus kaleyi kuşatınca josephus ve adamları bir mağaraya sığınırlar. josephus teslim olmayı düşünmektedir ama adamları kabul etmez. romalıların eline düşmektense intihar etmeyi düşünürler ancak intihar da haram kabul edilir. bu yüzden josephus bir hesap yaparak herkesin yanındakini öldürmesini böylece geriye sadece bir kişinin kalacağını,herkesin intiharındansa tek kişinin intiharının daha iyi olacağını söyler. (bkz: josephus problem) sonunda josephus ve bir adamı kalır,josephus da adamı teslim olmaya ikna eder.
  josephus romalıların huzuruna çıkınca önce kalenin kaç günde düşeceği kehanetinin doğru çıktığını söyler ve yeni bir kehaneti olduğunu söyler. neron'un çalkantılı yönetiminin sonlarında olunan o zamanda vespasian'ın imparator olacağını söyler. vespasian josephus'u kehaneti yüzünden bağışlar.
  kudüs kuşatması sırasında arabuluculuk yapmayı önerir. kudüslülere şehrin yağmalanacağını,insanların ya öldürüleceğini ya da köle alınacağını söyler;hain denerek kovulur. bu sırada vespasian kendisini imparator ilan etmiş,romaya gitmiştir. kehaneti yine doğru çıkmıştır.
  sonunda yine dediği çıkar. titus kudüs'ü yağmalar,yahudiler avrupaya köle olarak götürülürler. josephus da titusla beraber romaya gider,kendisine roma vatandaşlığı verilir joseph olan adı titus flavius josephus olur. kudüs'ün yıkılışı ve yahudi savaşları isimli eserleri vardır.
 • ms. 93 yılında yani isa öldükten 63 yıl sonra bir kitabında ondan bahseder. dolayısıyla incil dışı isa nın yaşadığının tarihi belgesi olarak ilk örneğidir kendileri. ama bu kısımlar şaibelidir, bilim adamlarımız haala tartışırlar eklememi orjinal mi diye.