şükela:  tümü | bugün
  • boston merkezli banka.
  • bank of america ile birlesen boston merkezli ex-banka...
  • bir laksatif ve purgatif. ameliyat öncesi göt bağırsağı boşaltımında kullanılır. az önce 1 şişe içtim sonucu ne olur bilemi---bodoffffffffff...
  • iki versiyonu vardır. laksatif ve lavman. genelde ayrıntılı bir bağırsak tetkiğinde gece 100 ml lik laksatif olanı içilir , lavman da tetkik sabahı uygulanır.

laksatif olanı son derece midemi bulandırdı. bir dahaki tetkikte ise birisi kolaylık açısından meyve suyuyla karıştırarak içmemi nasihat etti.

netice: evvelkinden çok birşey farketmedi ama 6 ay boyunca şeftali suyu içemedim.
  • içmek için midesiz olmayı gerektiren iğrençlikte zehir gibi bir laksatif. tam adı fleet fosfo-soda. çeşit çeşit muadili** varken doktorlar neden bu kadar kötüsünü yazar anlamak mümkün değil. temizlemedeki başarısı tartışılmaz fakat bazı yayınlarda böbrek hasarına yol açtığı kanıtlanmıştır. kullanmadan önce doktorun başının eti yenmelidir.
  • londra'nın güney batısında şirin bir kasaba. güzel bir pond'u vardır ki fleet pond olarak anılır. waterloo istasyonundan yola çıkıldığında trenle yaklaşık bir saatte ulaşılabilir.
  • ameliyata girmeden önceki akşam bu iğrenç şeyden 1 saat aralıkla 2 şişe içmem istendi. hastabakıcı uyardı "kusturabilir, kola veya meyve suyuyla falan karıştır" diye. sağol, baba adamsın dedim. yok arkadaş önce kolayla içtim ilkini. zorlukla öğürerek bitirebildim. o iğrenç kaygan tat hala aklımda. keçi boynuzu pekmezinden beri bu kadar iğrenç bir şey içmemiştim. ikinciyi de mal gibi vişne suyuyla içtim, daha doğrusu içemedim, direkt çıkardım. günde 20 kez lavman yapılsın da bu işkence çektirilmesin insanlara. o neydi öyle? bir ton vişne votka içip alkol komasına girdikten sonra bile vişne suyundan bu kadar iğrenmemiştim. uzun süre içemedim. hala kola ve vişne suyu içtiğimde bazen o tadı alırım.

buradan herkese uyarım. insanız, hepimiz bir gün ameliyat olabiliriz. "bağırsaklarını temizlemek için şundan iç" diye renksiz bir sıvı verirlerse kabul etmeyin, lavman isteyin. zira neyle karıştırırsanız karıştırın, isterseniz burnunuzu tıkayın, isterseniz hemen ardından galonlarca yiyecek içecek tüketin (ki tüketemezsiniz, amaç bağırsakları temizlemek) bu şeyden sonra kusmamanız imkansız.
  • doktor aksam 9 ve 11'de 45 ml'lik siseleri bir bardak su icinde icmemi soyledi. uyardi bir de tepene dikme, yavas ic yoksa kusarsin diye...
    ben de 9'da basladigim ilk bardagin yarisina geldim su saat itibariyle.

(bkz: bu gece uzun olacak)
  • büyük bir bardağa önce bu naneyi, sonra da vişne suyunu boşalttığınızda ilk bardağın içimi nispeten kolay oluyor. berrak bir meyve suyu tavsiye etmişlerdi, (vişne suyu ya da limonata gibi) dolayısıyla işe yarıyor diyebilirim. tabii ki hobi olarak içilebilecek bir şey değil ama nispeten daha az mide bulandırıyor. kendinizi sürekli "ıyy şimdi kusacağım, ne iğrenç şey" diye tekrarlayıp şartlarsanız, en sevdiğiniz yemeği de yiyip/içemezsiniz. dolayısıyla sakin olun, evet tadı kötü ama ancak ikinci bardağın sonuna doğru sıkıntılı hale geliyor, çok fazla ilaç geçmişim olmamasına rağmen daha iğrençleriyle de karşılaşmıştım.
    ufak bir hatırlatma, yatma saatine yakın içiyorsanız, yüksek yastık kullanmanızı tavsiye ederim, sürekli su içmenizi de. bir de içer içmez tuvalate koşulmuyor, en azından bende öyle olmadı, 3-4 saati buluyor etki etme süresi.
    son olarak, şemsiye açılmıyor tabii ki girdiyse, başa gelen çekilir.
  • bu kadar kötü bir şey içmedim. içerken şişeyi bi kaç kez kontrol ettim ki gerçekten oral mı yazıyor diye. lahana suyunu lıkır lıkır içmiş insanım, bu nedir böyle.

ayrıca muadili olan golytely'nin satışı durmuş.