şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ülkenin en büyük araç kiralama şirketlerinden 24.000 araçlık filoya sahip fleetcorp 1.8 milyar tl borç ile battı. sadece mercedes’in 100 milyon tl alacağı olduğu söyleniyor. peki bunun galericilerle ne ilgisi var?

  galerilerin birçoğu aynı zamanda araç kiralama işiyle de uğraşıyor. örneğin fleetcorp normal müşteriye aylık 2000 tl kira ile verdiği aracı galeriye aylık 3500’e verip 36 ay sonunda çok ucuza satın alma opsiyonu sunuyor. galeri için oldukça makul. arabayı kiraya vererek hem taksidi çıkarıyor hem kar ediyor.

  ama işte bu tür karlı işler bir parça ponzi kokuyor hep. sistem patladığı an elinde kiralık araç olanlar gümlüyor.

  fleetcorp batınca galericiler araçların devrini üzerlerine alıp alamayacaklarını öğrenmek için etiler’deki ofise gidiyorlar ama kapı duvar. etrafı dağıtıyorlar, bağırıp çağırıyorlar ama nafile.

  işte olay bu noktadan sonra patlak veriyor. galericiler içinde mebzul miktarda bulunan orospu çocukları yolda izde fleetcorp plakalığı takılı ataç gördüklerinde uberciye saldıran orospu çocuğu taksiciler gibi durdurup zorla sürücüyü vs. indiriyor ve aracı gasp ediyorlar.

  posta treni soygunculuğundan bir farkı var mı bunun? hangi çağda yaşıyorsunuz amk ayıları, haydutlar!

  sen para ödüyorsan o kullandığı aracı altından almaya çalıştığın insan ödemiyor mu? bu kadar mı sığırsın? evet sığırsın.

  bunlaroçın derdest edilip tutuklanması ve yağma suçundan ağır cezada yargılanıp uzun yıllar gün yüzü görmemesi lazım.

  olması gerekenler diyarı’ndan duranadam bildirdi.
 • hakkında yalan yanlış bilgi vermeyelim.
  hemen hemen tüm filo şirketleri geri dönen araçlarını açık arttırma usulü satar. bu ihaleye de genelde galericiler katılır. filo şirketleri açık artırma ile satılan bu araçlardan gelen para ile aracın kredisini kapar (krediler genelde balon ödemelidir) ve noter satışını yapar.
  burada ne oluyor? firma kredileri artık bir şekilde kapatamıyor. mevcut borçlar sebebiyle rehinler kalkmıyor. sonuç işte bu.
  işin kötü yanı, sektör bu şekilde yürür. ancak bu olay bir güvensizlik ortamı yaratırsa sektör daha da zora girer.

  gasp hakkında ise bilgim yok, ama türkiye burası. her türlü vandallık serbest
 • ödenmiş sermayesinin 50 katı borç (kredi,leasing,factoring) nedir önce bunu konuşmalıyız.adamları resmen cirolar ne kadar yüksek olursa olsun çıkılamaz bir girdaba sokuyor finansal aktörler.5-6 ay önce nakit ödeme yapıp satış alamayan galericiler sonunda çıldırmış herkes bi derece haklı.
 • değerinin çok altına aldıkları araçların satışını almadan ödeme yapan çakal galericilere müstehaktır.
 • ulan öyle saçma şey mi olur, manipülasyon yapmayın.
  aracı durdurulup dövülüp indirilen adam kimin yaptığını biliyor mu? neden şikayet etmiyor?
  yoldan geçen herhangi birinin gasp etmesinden ne farkı var olayın ?
  ara polisi aracını yarım saatte bulup adamları nezarete atsınlar
  elinde kiralama sözleşmen varsa adamların aracın satışını alması bile birşey ifade etmez