şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1965'ten bu yana faal olarak müzik yapan efsanewi amerikalı grup...iki aşamadan oluşuyo kariyerleri...1965-74 arası:
  bu dönemki kadro:
  peter green: vocal & guitar
  jeremy spencer: vocal & guitar & slide guitar
  john mv vie: bass
  mick fleetwood: drums

  74'ten soona green we mc vie ayrılıyolar...öteki ikisi karılarını alıyo gruba we grup bi pop grubu oluyo...ancak dünyanın en güzel kadınlarından birisi olan stevie nicks de bu grupta...halen faaller...en ii albümleri tabiiki peter green'le yaptıkları müthiş blues albümleri, özellikle de 68 tarihli mr.wonderful...
 • "yol şarkıları yapan grup" çok sığ bir tanımdır. o müziği george thorogood yapar, fevkalade yapar, mükemmel yapar, yaptığı şarkılar otobanda 10 highway star gücündedir.

  fleetwood mac ise hemen hemen yaptığı her albümde, yaptıkları türü en iyi şekilde yapmıştır. peter green gibi bir gitarist herkese nasip olmaz. black magic womansantana'nın şarkısı sanan her yeni yetmenin bir de bu şarkıyı peter green gitarından dinleyip çenelerini yerden toplamaları gerekmektedir. sonradan ise bu babayiğit büyük ihtimalle delirmiştir ya da başka bir ihtimal de uyuşturucu bağımlısı olmuş olmasıdır (syd barrett'tan sonra arananlar listesinde ikinci sıradadır kendisi, bulur bulmaz tokata boğacağımdır ikisini de). bob welch'in saykoluğu ayrı bir tat katmıştır ondan sonra gruba. emerald eyes ve hypnotized en güzel kanıtlardır.

  sonradan pop grubu olmuştur, doğru. pop müzik böyle olsun, bütün gün mtv izlemezsem aha da bu sakallarımı keserim. stevie nicks gibi bir tanrıçayı tanıyabildik bu sayede. rumours gibi bir albüm yapmışlar ki 7/24 dinlenebilecek, zerre miskal bıktırmayacak bir albümdür.

  dinlenilsin ve de müziğin ne olduğu görülsündür. (oh well iyi bir başlangıçtır, şefin tavsiyesidir)
 • fleetwood mac çok özel bir grup. tüm şarkılarında yoğun bir hissiyat tüter. yaşadıklarını müzik ve sözlerine yansıtmayı çok iyi başarırlar. kendileri hakkında okuduklarımdan anladığım, ki çoğu dedikodudan ibaret mevzular, elemanların birbirlerine ölesiye bağlandıkları anlar da olmuş, en büyük düşmanlıkları yaşadıkları anlar da. birlikte fakirlik de çekmişler, şöhretin doruğunu da yaşamışlar. ama hiç kopamamışlar birbirlerinden.

  misal lindsey; stevie ile kendisinin ellerinden tutup ihya eden, şöhretini borçlu olduğu biricik dostu mick yüzünden tüm grubun uyuştucu batağına düşüşünü izlemek zorunda kalmış. ömürlük sevdiceği stevie de bu merete bulaşınca kahrolmuş. çok uğraşmış, kavgalar etmiş ama vazgeçirememiş. (loving you/isn't the right thing to do)

  buna rağmen de hem ekonomik sıkıntılar yaşayan, hem de karısından ayrılan dostu micke grup dağılmasın diye kendi solo albumunu de bağışlamaktan geri durmamış. (chain, keep us together/running in the shadows)

  kokain mevzusu büyüyünce de dayanamamış, hem stevieden hem gruptan ayrılmak zorunda kalmış. (you can go your own way)

  hanım kızımız peşinden sabıkalı mic abiyle işi pişirmiş. haydaa olacak iş mi. (damn your love/damn your lies)

  bizim ihtiyar da az değil hani. neyse efendim uzun süre herkes kendi yoluna gitmiş. lindsey abi tabi biraz daha soğukkanlı. mutlu bir evliliği, çocukları olmuş. (but time makes you bolder/even children get older)

  ama stevie abla, belli ki unutamamış, daldan dala konmuş ama kimseyle kalıcı olamamış. (i never change/i never will/i'm so afraid the way i feel)

  ikinci bahar aşkısı eaglesın kurucusu don henleyden hamile kalmış ancak kürtaj yaptıktan sonra o ilişki de bitmiş. (sara/you're the poet in my heart)

  mutlu bir yuva kurma hevesiyle hüsranla biten bir kaç deneme daha... ve sonra asla evlenemeyeceğini, asla anne olamayacığını kabul etmiş. (she had trusted many/but been unfamiliar with/almost everyone but you)

  bu kötümserliğinin arkasında seneler sonra 95te yeniden lindseyle çalışmaya başlamasının etkisi olabilir, kim bilir. (well maybe i'm just thinking that the rooms are all on fire/everytime that you walk in the room)

  şu performansa bakar mısınız sahne dışında birbirlerinden kaçmalarına, nadiren konuşmalarına rağmen birbirlerine karşı hislerini gizleyemiyorlar. yorumda dedikleri gibi lindseyin karısı olmak zor olmalı*

  hikaye aslında daha dallı budaklı. sacın diğer ayağında da boşanmalarına rağmen ayrı kalamayıp grupta çalmaya devam eden, hatta soyisimlerini bile değiştirmeyen mcvie çiftimiz var. tüm deliliğiyle, yaşadığı sıkıntılara rağmen fleetwood mac ismini yaşatmaya uğraşan, müzik sevdalısı mic abimiz var. hepsi de farklı zorluklar yaşamış, problemlerle uğraşmış ama ortak noktaları hiç kopartamadıkları bağları olmuş. (i can still hear you saying/you would never break the chain)

  aslında birileri çıksa da 10 sezonluk dizilerini çekse. 5 tane az buçuk enstruman bilen, eline yakışan oyuncu olsa yeterdi. bol bol da konser, canlı performans görüntüleri araya. ne güzel olurdu valla. müzik temalı friends. (have you any dreams you'd like to sell?)

  noluyo lan kendimden korkmaya başladım. (take your silver spoon and dig your grave)

  lan!?
 • kendilerini müzik dünyasının tanrısı olarak gördüğüm gecelerden birisindeyiz. bazen bana arada gelirler böyle tüm gece fleetwood mac dinlerim. bundan o kadar zevk alırım ki... sadece gözlerimi kapatır ve kendimi müziklerine bırakırım. beni bu derece havaya sokan ve yeri geldi mi önünde kimseyi göremediğim 2-3 gruptan bir tanesidir fleetwood mac. umarım bir gün onlar bu işe son vermeden, onları bir kere de olsa canlı dinleyebilirim.
 • eşi benzeri olmayan bir grup. zamanında peter green ile muhteşem bir blues grubuyken (love that burns süründüren parçalar ilk 3'ündedir) sonradan aynı güzellikte bir aor grubu oldular. fleetwood mac'in eşsiz olma nedenleri çoktur gerçi ama bir özet geçelim;

  1) stevie nicks'in eşsiz sesi.

  2) tusk albümü. rumours albümleri en çok satan albümler listesine girince hadi sıkıysa bide bunu en çok satanlara sokun diye karmaşık bir albüm yapmışlardır. ayrıntı için (bkz: tusk).

  3) lindsey buckingham'ın müthiş yetenekli ve aor müziği çok iyi bilen bir eleman olması.

  4) mick fleetwood'un bir dahi olması.

  5) stevie nicks demiş miydik?

  6) tango in the night. 80'lerin en iyi albümlerinden biri. tamam, o dönem çok iyi albümler çıktı ama tüm parçaları kusursuz olan bu derecede üst düzey bir albüm çok enderdir.

  7) elemanların arasındaki aşk hikayelerinin değme pembe dizileri solda sıfır bırakması. fleetwood hayranları için heyecan asla bitmez.

  8) peter green'li dönemde albatros, love that burns, need your love so bad gibi müthiş parçalar olması.

  9) birden fazla solistleri oluşu ve hepsinin sesinin de ayrı ayrı güzel olması. hele ki lindsey ve stevie'nin karşılıklı söylediği parçalar müthiştir.

  10) aslında başlı başına stevie nicks.
 • esasen iki farkli grup..
  birincisi peter green'li, jeremy spencer'li (ki kendisi hamam oglani'na benzer) kadronun kotardigi blues albümleri.. mick fleetwood ve john mc vie, john mayall'in blues breakers grubundan (akademisinden de diyebiliriz) çikma adamlar oldugu için, bu çok sasirtici degil tabii... peter green'in daha sonra delirmesi, ortadan kaybolmasi (ben adolesan dönemlerimde kendisini ölü olarak biliyordum, o denli bir kaybolus söz konusu)... bu yillara ait harika bir bbc session'lari vardir, çok sonralari double albüm olarak piyasaya da sürüldü...
  isin ilginc tarafi, bu kadronun dagilmasindan sonra fleetwood ve mc vie'nin yanlarina üç kisi alip (lindsey buckingham, stevie nicks, christine mc vie), müzik türünü kökten degistirip bir pop grubu kurmalaridir..
  fakat isin daha da ilginc tarafi, bu pop grubunun da fevkalade olmasi.. rumours ve tusk albümleri harikadir, tango in the night falan da iyidir... toz pembe bir his uyandirirlar ve pürüzsüz bir sound'lari vardir...
 • hep amerika'yla ozlestirmisimdir kendilerini.. rock,country,blues karisimi mellow muzikler yapan sevilesi grup..
 • 1977 yılında rumours albüm kayıtları sırasında, grup üyeleri torbacılarından o kadar fazla faydalanmışlardır ki, mick fleetwood torbacının ismini albümün "katkıda bulunanlar" bölümüne yazmak ister. malesef albüm çıkmadan önce torbacı bir sokak çetesi kavgasında öldürülür, haliyle ölünün arkasından konuşmak olmaz.
  böyle efsane bir albümdür rumours.
 • kesinlikle efsanevi bir grup.. verdikleri ilham ve muzik zevki tartisilmayacak kadar bagimsiz kanatlar takar insana.. yolunu secip arkanda onlar oldugunu bilerek ilerlersin..
 • son üç cd leri hariç çok iyiler .stevie nicks en sevdiğim seslerden hele rhiannon da she's like cat in the in the dark deyişi....