• şu youtube channel'ından otomatik pilot ve ils landing ile ilgili videolar izlenebilir.

tanım: uçak simülatörü
  • 18 aralıkta dağıtılan, 2006 fsx sürümünün aynısı. microsoft'un ricası ile oyun grafikleri değişmeyecek fakat yeni uçaklar, görevler eklenecek. ilerleyen tariflerde de güncellenmesi bekleniyor. yıllardır geliştiriliemeyen oyun belki bu sayede yeniden geliştirilebilinecek. kısa bir süreliğine 7.80 lira imiş.
    (bkz: flight simulator x)
  • an itibariyle yine şahsımı sinir krizlerine gark etmiş ve artık 91249851. kez başıma gelmesi dolayısıyla cinnet geçirerek o masa senin bu duvar benim yumruklamama sebep olmuştur. sıcağı sıcağına anlatıyorum:

aerosoft airbus a320 uçağım var, gönül ister ki flight sim labs olsun ancak ne cüzdanımın ne de bilgisayarımı façası yemiyor tabi. güzel güneşli bir akşam üzeri malum, dedim ki şöyle cıvıl cıvıl temiz bir uçuş yapayım ancak fsx veya fsx steam edition ile ne mümkün!

girdim flight radar 24'e ve gözüme çarpan ilk thy a320 uçuşunu simüle edeyim dedim. istanbul - napoli uçuşu yapacağım thy1lq callsign'ı ile... pirep'imi hazırladım, metar'ları aldım, kalkış hızlarımı hesapladım ve bütün hepsini bir kağıda güzelce özene bezene yazdım. edit: bunu yapmamın sebebi de alt+tab yapmamak. çünkü fsx sakat bir uygulama malum, her an çökebilir. ben de bari alt+tab yaparak bunu tetiklemeyeyim diye her seferimde hepsini kağıda yazarım.

boarding'di, pushback'ti, taxi'ydi derken kalkışımı yaptım, her şey gayet sakin ve olması gerektiği gibi; paşalar gibi uçuyorum. her şey prosedürlere uygun. bir yandan da enroute chart üzerinden rotamı takip ediyorum. "luxin" intersection'una yaklaşık 70 nm kalmıştı ve burayı geçtikten biraz sonra da top of descend'e; yani alçalmaya başlayacağım noktaya varmış olacağım. bir an ineceğim havalimanı için, mcdu'ya hangi star prosedürünü girdiğimi unuttum ve "berto 1 ... neydi yaa neydi!" derken iyisi mi bir bakayım dedim. demez olaydım! mcdu ekranını büyüttüm, fpl ekranında "lirn*"in üzerine tıkladım ancak ekran gelmedi. tıklıyorum gelmiyor, tıklıyorum gelmiyor... sonra bir an ses gitti, ve bam! "microsoft flight simulator x steam edition çalışmayı durdurdu."... söver misin sabaha mı bırakırsın. sen bir buçuk saat uçuş yap ve tam asıl olayın başladığı yerde* fsx çöksün!..

yanlış anlamayın, duvarları yumrukladım dedim ama öyle psikopat bir karaktere sahip değilim. çok sakin bir insanımdır hatta. ancak bu kaçıncı! artık daha kaç kere başıma gelecek bilmiyorum! bir de ivao üzerinden online uçuyorum yani, neyse ki online atc yoktu civarda da adamları merak içerisinde bırakmadım hiç yoktan.

bir de sanal da olsa, ben havacılığa çok değer veriyorum. sanal da olsa uçuş yapmak beni dlr ve ielts çalışmaya teşvik ediyor bir yerde. o yüzden sorunsuz problemsiz olsun istiyorum. ama ne mümkün!

gençliğinizi seviyorsanız prepar3d'ye geçin benden size tavsiye. hoş ben kullanmadım henüz ona da param yetmiyor* ancak, fsx'ten daha iyi olduğu kanaatindeyim. en azından güncel... böyle salak salak hatalarla karşılaşmazsınız diye tahmin ediyorum.
  • grafikleri hala rezalet olan edisyon. artı, klavyeyle oynamak -hala- mümkün değil. nasıl çözülecek ki bu iş? çare drogba mıdır?
  • an itibarı ile yine 12 lira.
  • geçtiğimiz hafta indirimden faydalanıp steam üzerinden alıp aylar sonra tekrar uçmaya başladığm oyun/simulatör.

bu steam versiyonunda şöyle bir hata var. diğer uçaklar için de geçerli mi bilmiyorum denemedim, ama boeing 737'deki raido stack görünmüyor. açtığınızda simsiyah bir ekran çıkıyor. grafik ayarlarıyla da bir ilgisi yok. bu ekrana ulaşamayınca da ils ile iniş imkansız, çünkü buraya inilecek pistin frekansını girmek gerek. internet üzerinde kısa bir araştırma yapınca aşağıdaki çözüme ulaştım. henüz denemedim ama yorumlara göre deneyenler sorundan kurtulmuş.

https://steamcommunity.com/…s/1/622954747289692160/
  • an itibari ile durmaplay'de 29 tl steam'de 39 tl.
  • (bkz: #55902682)
  • an itibarı ile 12 lira.
  • şu ara yılbaşı indiriminden olsa gerek fiyatı yine 7,80 tl dir.kutu versiyonu olsada sırf steam geliştirebilir umuduyla aldım.
hesabın var mı? giriş yap