şükela:  tümü | bugün soru sor
 • isveç'in güzide bir köyündeki 14'lük bir genç kızın uğradığı tecavüz ve ahalinin duyarsızlığı üzerinden giden isveç filmi.

  imdb: flocken (2015) / beata gårdeler

  (bkz: tecavüz temalı filmler)
 • kurgusu akılcılıktan uzak başı ve sonu garabet olan bir film...

  neden?

  ---spoiler---

  evet önyargıları yıkmak zordur ancak iki kız bir anne ve annenin, ilişkisine sahip çıkabilecek cesareti olan sevgilisinden oluşan kızın ailesi neden tu kaka edilmiştir? yanıtsız. buna gerçekçi bir yanıtın yoksa toplumun önyargılı tavrının da ayakları havada kalır. canını tehlikeye atıp ilişkisine sahip çıkan adam yediği dayak sonrası bazı siyasilerimiz gibi yüzseksen derece dönüş yapar buna da yanıt yok. (hoş siyasimizin dönüşüne de yanıt yok. var mı?) korkmak mı?! hatta annenin bezgin tavrı?

  mahkeme eldeki delillerle (üstelik kimyasal analizlerle bu delillerin kesin ispata dönüştürülebileceği teknolojik çağdayız ama nedense buna gerek görülmez) tartışmaya, kuşkuya yer bırakmayacak şekilde doğru karar vermiştir. eeee o zaman bu toplumsal akıl tutulmasının anlamı ne?

  bide birileri öğrenmeli duvara yağlı boya ile yazılan yazı suyla sabunla çıkmaz...

  sondaki nedeni konmamış seri sapık profili de filmi iyice rayından çıkarıyor....

  ---spoiler---

  tamam çok pis, kirli bir dünyada yaşıyoruz ama iyi birileri mutlak var. yoksa hep beraber ölelim...
 • renksiz fularlıların övebileceği türden bi film. bol bol yokluktan anlam çıkarırsınız artık.

  komple içi dışı gri-mavi. sıkıcılığı üst düzey. bir şey olur herhalde ya umuduyla izlemeye devam etmek büyük bir hata olacaktır.
  yarısına bile gelmeden çıkarsınız zaten. zararın neresinden dönerseniz kardır.

  1,1/10 zaman kaybı.
 • jagten'in tam tersi feminist film. jagten'de mads abimiz atılan taciz iftirası yüzüden toplum tarafından linç edilirken flocken'de tecavüze uğrayan genç kızımız iftira attığı gerekçesiyle yine aynı toplum tarafından linç edilir.

  küçük kardeşi, annesinin sevgilisi ve hatta annesi bile pek inanmaz kızına. tüm sürü tanıyıp güvendiği kişiyi korur ve tecavüze uğrayan kıza toplumsal baskı uygularlar. orospudur kız. bi kere öpüşmüşse vermiştir. kilise pederinden okuldaki öğretmenine kadar herkes dışlar, arkadaşları sürekli sözlü taciz eder. yapayalnız bırakılır.

  evet senaryoda biraz abartı var, bi de sonu tutarsız olmuş. ama özellikle isveç'teki bireysel özgürlüklerle beraber kadın haklarını ve toplumsal yapıyı göz önüne alınca, bu tür olayların isveç'te değil de ortadoğu bataklığında işlenmesi izleyene daha samimi gelebilirdi. isveç'te olunca havada kalmış.

  son sahnelerde, mahkemenin kızın lehine karar vermesine rağmen onu kilisedeki işinden kovan papaz efendinin mezuniyet töreninde söyledikleri çok manidardır.

  --- spoiler ---
  bu yıl yaşananlara tekrar göz gezdirin. cemaatinizle konuşma fırsatını yakalamanızı isterim. neden birlikteyken yalnız halimizden daha güçlü olduğumuzu konuşun. sizinle burada olmaktan dolayı çok mutluyum. hep birlikte yaşamak istediğimiz toplumu oluştururuz. beraberken başarabileceklerimizin sınırı yoktur. şimdi de alex* sınıf arkadaşlarına çiçek dağıtmak istedi.
  --- spoiler ---