• klasik roma tarzını yansıtan en iyi mimari eserlerden birisidir.

  (bkz: filippo brunelleschi)
 • duomo diye de bilinir.

  bunun en üst katında bir lahit var, altair zırhı için oraya çıkıp açmak zorundasın.

  (bkz: assassin's creed 2)
 • floransa’da gezilecek yerlerin başında yer alan muhteşem mimari eserdir. o kubbeyi ölmeden önce mutlaka görmelisiniz.

  biraz sıra beklemeyi göze alırsanız, çan kulesine çıkmanızı öneririm. beklediğinize değecektir, bu da oradan çekmiş olduğum bir fotoğraf.

  https://eksiup.com/fcd2080a9554

  dilerseniz karşıda insanların durduğu kubbeye de çıkabilirsiniz, fakat çan kulesi için beklediğiniz sıranın bir benzeri orada var, ikisinden birini tercih etmeniz daha mantıklı gibi.

  edit: kubbe için rezervasyon yaptırmak gerekiyormuş benim gördüğüm sıra rezervasyon saati bekleyen kişilerin sırasıymış.
 • italya'nın floransa şehrinde bulunan ve orta çağda insa edilen bir roma katolik katedralidir. italyanca'da "cattedrale di santa maria del fiore" olarak bilinir.

  gotik tarzda inşa edilmiş olup, 1296 yılında başlanmış ve 1436 yılında tamamlanmıştır. katedral, 153 metre uzunluğunda, 90 metre genişliğinde ve kubbe çapı 45 metre olan devasa bir yapıdır. katedralin kubbesi, o dönemde inşa edilmiş en büyük kubbe olarak kabul edilmektedir.

  katedralin kulesi, 82 metre yüksekliğiyle şehirdeki en yüksek yapıdır. kulenin üzerindeki fener ise sonradan eklenmiştir. bu fenere ise kubbe kabuğunun altına gizlenmiş merdivenler ile çıkılabiliniyor.

  https://twitter.com/…?t=2yndcwomrr-hsdcldciynq&s=19
hesabın var mı? giriş yap