• "flo jo"

  bayanlarda gelmis gecmis en iyi 100m. kosucusu kabul ediliyor.. dunya rekoru da ona ait (10.49 diye hatirliyorum).. ama hincal uluc onun iyi bir doping uzmani oldugunu, 25 dk. arayla hem 100m. de hem de 4x100 bayrak takiminda rekor kirmanin baska turlu mumkun olamayacagini soyluyor.. ama bu iddialar hicbir zaman ispatlanamayacagina gore "en iyi" nitelendirmesinden vazgecmemize gerek yok..
 • kırdığı 100 metre rekorunu arkadan çok güçlü rüzgar eserken kırdığı* söylenir.
 • kırdığı rekora göre saatte 39.4 km hızla ilerlemiş dünyanın en hızlı koşan bayanı.
 • seul'de 4x100'de takımının 3. koşucusu idi.

  https://youtu.be/g3xsoimuvf4
 • serena- venus ikilisinden önce zenci kadın sporcu modasına yön vermekte olan bir hatundu kendisi...
  vücuduna yapışan acayip renklerde tulumvari şeyler giyerdi... kartal pençesini andıran upuzun kırmızı tırnakları vardı...
 • kendisi önemli bir atlet olmakla birlikte indiana pacers'ın eski yandan parçalı formasının yaratıcısıdır. yarışma günü haricinde doping testleri 1989 yılında yapılmaya başlandığı için 1988 seul olimpiyatları'nda aldığı 3 altın*** ve 1 gümüş* madalya komplo teorisini sevenler için bol malzeme çıkartmıştır. 1998'de henüz 38 yaşındayken vefat etmesi de bu teorileri pek takmayanlara bile "acaba mı" dedirtmiştir. yine de doping yaptığına dair bir kanıt yoktur, bu yüzden rekorları temizdir.

  bu arada kendi dizaynı olan pacers forması da şudur:
  http://www.nba.com/…ia/history/pacers_miller_97.jpg
 • bayan usain bolt desek abartmayız. aklıma geldikçe içimin acıdığı hatun. her ölüm erkendir ama bu biraz fazla erkendi. 88 seul'un unutulmazlarından. tek rakibi kendisiydi. epilepsi hastasıdır uykusunda ölmüştür ve yaptığı derece üzerine binlerce spekülasyon yapılmıştır. özellikle hıncal uluç bayanlar 100 meter rekoru ve 1500 bayanlar rekorlarına asla inanmaz. 1500 bayanlara ben de inanmam çünkü rekorun kırıldığı yarışta 11 çinli dört dakikanın altına inmişti ki oha.. ama florence griffith joyner konusunda kendisine katılmam yani katılmak istemem. koşu için kendi tasarladığı kıyafetler, garip tırnakları ve karizmasıyla özlenendir.
 • doping kullandığı alenen ispatlanan nicesi kimilerince hala savunulurken çok daha fazla ilgiyi hak eden bir kadındır. 21 yıldır rekoru kırılamamışken daha fazla saygıyı hak eden muhterem bir zattır. sırf kendine özgü tarzını koruduğu için, kendi anlayışı doğrultusunda kadın gibi kadın olduğu için tapılası varlıktır (korkuyorum tırnaklarından, o ayrı). rekor kırdığı (100 metre olanı diyoruz, 200 metre rekoru da hala flo'da, lütfen dikkat) yarışta yüzünde beliren içten gülümsemesiyle sevilesi pıtırcıktır. kaslı mı kaslı olduğu halde şişirilmiş gibi durmayan, kadın şeklini koruyan haliyle de farklıdır. bence fazlasıyla unutulmuştur, ayıptır... tekrar carl lewis, flo jo ve benzer efsanelerini neden sevdiğimizi hatırlama zamanı gelmiştir, geçiyordur. efsane dediğin budur... toprağı bol olsun.

  edit geldi: şimdi efenim, geçende dikkatimi celbetti. hani bu bolt rekorlarını şampiyonalara saklıyor gibi bir hava yaratıyor ya, ismi lazım değiller sırıklarını ekonomik kullanıp her yıla bir santimetre düşecek şekilde rekor kırıyorlar ya, finallarden önceki elemelerde sevgili koşucular aman nasılsa kaldım finale veya amaaan nasılsa elendim zihniyetiyle yavaşlıyorlar ya, finallerde 400 metre bayraklı mı izliyorum, maratonu mu kısalttılar lan diye düşündürecek kadar sadece madalya almaya odaklı koşuyorlar ya... işte bunları ben fazla profesyonelce buluyorum. her rekorda ayrı para alacağım diye yapabileceklerini sınırlamak, sinsi pr mantığıyla tüm medyanın olduğu yerlerde rekor kırmaya özen göstermek... bilemiyorum... bir atlet, her zaman yapabileceğinin en iyisi yapmak ister gibi geliyor bana... atletleri her zaman profesyonel spor yapan diğerlerinden ayrı görürdüm, lakin dünya dönüyor, yuvarlak yuvarlak... belki ben salağım, duygusalım falan...

  niye diyorum bunu? flo-jo 21 yıldır kırılamayan rekorunu seçmelerde kırmıştı. bırak finali, şampiyona bile değil, seçmeler... hey gidi flo-jo, tırnaklarını bile sevesim geldi.
 • 2009 dünya atletizm şampiyonasında 100 metre bayanlar finalini izleyen shawngarrett'a bir kez daha ne denli efsane bir sprinter olduğunu hatırlatmıştır.

  tekrarlamakta fayda var: bu kadın 1988 seul olimpiyatları 100 metre amerika seçmelerinde 10.49; 1988 seul olimpiyatları 200 metre finalinde de 21.34 koşarak her iki dalda da dünya rekorlarını akıl almaz derecelerle kırmıştır.

  ne o dönem bugünkü kadar sıkı doping kontrollerinin olmayışı, ne de dünya rekoru kırdığı 100 metre yarışındaki etkili rüzgar şüphesi onun efsane bir atlet olduğu gerçeğini gölgeleyemez.

  1988 olimpiyat oyunlarında 100 metre ve 200 metre finallerinde koştuğu dereceleri ve en yakın rakiplerinin derecelerini karşılaştırırsak ne denli akılalmaz dereceler yaptığını anlayabiliriz:

  100 metrede 10.49 ile altın madalya alırken en yakın rakibi 10.78 koşmuş, aradaki fark 0,29 saniye
  200 metrede 21.34 ile altın madalya alırken en yakın rakibi 21.73 koşmuş, aradaki fark 0,39 saniye
  2009 dünya atletizm şampiyonasında altın madalya 10.73 ile elde edildi, aradaki fark 0,24 saniye

  usain boltun 9.58 ile dünya rekoru kırdığı yarışta 9.71 ile ikinci olan tyson gay ile arasındaki farkı gözümüzün önüne getirdiğimizde (ki 0,13 saniyelik zaman farkı o mesafeyi ortaya çıkarmıştır) 0,29 saniyelik farkın ne denli büyük bir fark olduğunu anlayabiliriz.

  şunu da unutmamak gerekir:

  her spor branşında olduğu gibi atletizmde de her geçen sene teknolojinin getirdiği yenilikler (gerek sporcuların ekipmanı gerekse koşulan zemin açısından) sporcuların daha iyi dereceler yapmasını sağlamaktadır.

  1988 senesinde erkekler 100 metre dünya rekoru 9.92 iken günümüzde bu derece ile bırakın altın madalya almayı ilk 5 içine bile girilememektedir. aradan geçen 21 sene 9.92'yi 9.58'e getirmiştir.

  kendisinin elde ettiği derecelere bu faktörler ışığında bakıldığında ne derece efsane olduğu anlaşılacaktır.
 • rekoru çok şaibelidir, sadece rüzgar yardımı değil, en iyi derecesi 10.96 iken bir yıllık süre içinde 10.49'a inmiştir, yıl 2012 hala en yakın derece 10.69 güncel sporcular tarafından yapılabilen. seul'den sonra bir daha yarış koşmamış, misal bir 10.58 koş hayatında bir defa daha ama yok resmen sporu 28 yaşında bırakıyor. 10 yıl sonra da 38 yaşında ölüyor.

  atletizmdeki birkaç kirli ve birkaç onyıl boyunca kırılamayacak rekordan birisinin sahibidir.
hesabın var mı? giriş yap