şükela:  tümü | bugün
  • bu hemşire, pencere kenarındaki bebeklerin yenidoğan sarılığını daha çabuk atlattığını farkederek bir nevi fototerapinin mucidi olmuştur.

(diye hatırlıyorum, yani yüzde doksan dokuz bu kadındı.)
  • bu gece sahit oldugum bir olayla allah dusurmesin dedirten hastanedir. kalp krizi sebebiyle acil servise kizi, damadi ve torunu tarafindan getirilen ata oguz amca'nin yogun bakima kaldirilmasina karar verdiler. buraya kadar hersey normaldi. 2 yatak otemizde - hemsire bankosunun neredeyse onunde - perdenin arkasinda yatan amcadan bir hırıltı geldi. ben ve arkadasimin bile dikkatini ceken bu ses nedense hemsirelerin dikkatini cekmedi. bir sure sonra doktor - ki kendisinin bu olayda en az kabahatli oldugunu dusunuyorum - koseden cikti ve "gozunuz gormuyor mu? adam gidiyor." diye bagirdi ki bu bir hemsire ve bir saglik gorevlisinin ancak dikkatini cekebildi - digerleri halen sakindi(!). kalp masaji unitesi cekildi hemen ve nefes alabilmesi icin amcanin agzini acmaya calisiyorlardi. yatagin etrafindaki gorevli sayisi 6ya cikti ama ise yaradiklari soylenemez. ben nasil seyrediyorsam onlar da oyle bakiyordu. kalp masaji plakalarinda kullanilan jeli kumsalda gunes kremi sikar edasiyla sikan o gorevlinin de ben girtlagini sikmak istedim o anda. acil servis hiz gerektirmiyorsa ben yanlis biliyorum demektir. bu sakinlikten ote umursamazlik gibi duran hareketlerden sadece birisi. bitmedi... plakalari eline alan doktor bir kez daha bagirdi. neden mi? aletin sarji bitmis. sarj kablosu getirmeye kosan bir gorevli bir hemsire ile carpisti. kablo geldi ama bu sirada elle masaja baslamislardi. kablonun takilmasi - kullanilmasi derken 4 dakika (daha az degil) kaybedildi. adamcagiz su an yogun bakimda ama o kaybedilen 4 dakika ne goturdu kendisinden bilemiyorum. bir kontrol listesi, hazirlik paneli, denetim dosyasi yok mudur bu hastanede? acil serviste bu tur bir ekipman nasil hazir olmaz, akil almaz... dedim ya allah dusurmesin...
  • e-randevu olayını pek de başaramamışl kendileri.
    şimdi ben işinde gücünde bir insanım, pek telefon görüşmesi yapacak vaktim yok falan filan. bu nedenle ilgili doktordan internet üzerinden randevu alayım dedim.

bu arada, gideceğim klinikte sadece iki doktor var ve biri için e-randevu seçeneği aktif değil. ben buradan, onun için internetten randevulaşma mümkün değil iken diğerinde olasılık dahilinde anlamını çıkardım haklı olarak. neyse lafı uzatmayalım, randevu talebimi verdim, aranmak üzere beklemeye koyuldum.

az önce bir sms geldi kendilerinden, 'randevu talep ettiğiniz x doktorumuzun randevuları sekreteryası tarafından alınmaktadır, lütfen bıt bıt bıt numarasından kendisine ulaşınız diye.'

a be allahın adamı; madem herkesin sekreteryası kendine oralarda, ne diye e-randevu gibi bir fasiliteyi adamın isminin yanına iliştirip hem kendine hem de bana haybeye vakit kaybettirirsin? şimdi arayıp da istediğim saatteki randevuların dolu olduğunu öğrenirsem, ben sizin sisteminize saydırmaz mıyım?!
  • pazar gecesi aciline gitme gafletinde bulunduğum hastane.
    şiddetli mide ağrısı ile gittim. uykudan yeni kalkmış, baygın bakışlı doktor hanım bana aynen şu cümleyi kurdu: "şimdi bir mide koruyucu yapalım, hafta içi dahiliyeden randevu alın, şu anda mide kanaması olsa bile anlayamayız, siz hafta içi randevu alın kesin".
    be gerizekalı diye haykırıcaktım ama sancılarım engel oldu.
    hemen başka bir hastaneye gittim.
    gayrettepede'ki nispeten daha iyi ama fulyada bulunan şubesi yerine sağlık ocağına gidilse hem para harcanmaz, hem daha insani tiplerle muhatap olunur.
  • çağlayan'daki hastaneleri bence kesinlikle istanbul'un en kötülerinden. hiç bir zaman hastayı zamanında almıyorlar, bekletiyorlar ve de laf edecek olursanız söyleniyorlar. ayrıca koca hastanede sadece bi tane gastroenteroloji ve hepatoloji uzmanı mevcut. işin ilginci ikisi de aynı kişi.

bir de özel hastane olacak.
  • fizik bölümü mezunudur.**

fizik konusunda çalışmalar yapmak istemiştir ama kendisine kadınların uğursuzluk getirdiği gerekçesiyle izin verilmemiştir o da kendini hemşireliğe adamıştır.
  • 1 gun arayla ayni hastaya 2 defa bel fitigi ameliyati yapmis, ayni zamanda bu ameliyatlari guya mikro cerrahi kullanarak yapmis ancak yaklasik 10 cm lik bir yara izi birakmis ve butun bunlara ragmen ameliyatlarin ikisinde de basarili olamamis doktorlarin calistigi hastanedir..

bununla da kalmamis, hastanin ameliyat sonrasi konsultasyonunu yapmadan sinirlenip odadan cikip giden yerine de baska bir hekim gondermeyen asabi ve akil almaz tavirlar sergileyen doktoru (bkz: serdar aydin) hala bunyesinde tutan hastanedir.
    hatta butun bu olanlar hakkinda hastane bashekiminin tibbi ve etik acidan bir sorun gormedigini belirttigi hastanedir.
    beyin ve sinir cerrahisi ile ilgili bir isiniz oldugunda gitmek icin farkli alternatiflerinizi degerlendirmeniz ruh ve beden sagliginiz icin kesinlikle faydali olacaktir.
  • sadece bir hemşire değil, aynı zamanda tıp bilimine çok ciddi katkılarda bulunmuş bir istatistikçidir:

http://www.acikbilim.com/…z-hasta-turk-hemsire.html