şükela:  tümü | bugün
 • baya bir süredir sırra kalem basmış yönetmen. imdb'ye girildiğinde yapım aşamasında olan bir tane bile işi gözükmemekte.
  ben nasıl oldu da böyle bir işe kalkıştım yüce alman tanrıları!? diyerek the tourist sonrası bunalıma mı girdi diye düşünmüyor değilim. stasi zulmüne maruz kamış doğu almanların ahını da almış da olabilir velhasıl.

  diğer taraftan, nasıl oldu da öyle işin altına girdi diye the tourist mevzusuna kafa yormaya da çok gerek olduğunu düşünmüyorum. hollywood gelecek; aga al sana para, al sana coni deph ve ancelina, bak venediği de ayarladım cillop gibi istemez misin yönetmek dese reddetmek kolay değil. ha demiyorumki reddeden maldır. ancak bugüne bugün martin scorsese 3d film çekiyor, bresson bile eğer teknoloji sağlanabiliyorsa yenilik ve daha iyi bir hikaye anlatımı adına bir takım şeyler denenmeli diyorsa (bresson örneğim tamamen lisansüstünde film teorisi veren hocamın söylediklerinden alıntıdır) kaz gelecek yerden tavuk esirgemek doğru olmayacaktır.

  ha şimdi en son filminde teknoloji ve yenilik adına ne skim var lan derseniz tabiki bir şey diyemem ancak her ne kadar bu adam paranın ve imkanların daha çok olduğu güney almanya'dan çıkma bir adam olsa da hollywoodun sunduğu imkanlar muhakkak avrupalı bir yönetmen cazip gelmiştir.
 • sinemayı mı bıraktı nedir? daha ilk uzun metrajlı filmiyle beni can evimden vurdu, gelmiş geçmiş en iyi filmlerden birini çekti. ardından the tourist gibi adı kevin white gibisinden bir şeyler olması gereken herhangi bir yönetmenin çekeceği vasat bir işe imza attı. ama biz onu unutmaya razıyız florian ağa. dön artık şu kamera arkasına da hünerlerini görelim biraz daha. sevgilisi filan mı terketti yoksa?
 • imdb'ye göre yeni filmi "werk ohne autor" u tamamlamış olan yazar ve yönetmen.
  das leben der anderen'deki gibi yine bir doğu-batı almanya ile alakalı olacakmış film. adamın bildiği tek şey doğu-batı almanya arasındaki gerginlik sanırım. yine de fazla eleştirmemeliyim. hayatımda izlediğim en iyi filmi yazıp yönetmiştir kendisi.
 • senaryo yazımı için kendisine, bir insanın doğup dünyaya gelme süresi kadar, yani 9 ay vakit tanıyan sinemacı.
  seviyoruz kendisini.
 • das leben der anderen ve werk ohne autor filmlerini izledikten sonra şahsımı almanya tarihini öğrenmeye itmiş yönetmendir. tabii ki hasbelkader bildiklerim vardı ancak derinlemesine incelemeye karar verdim.

  film çekme aralığını kısaltsa da doya doya sinema ziyafeti çeksek keşke.
 • aşırı uzun bir isme sahip yönetmen. allahtan ekşideki karakter sınırına takılmadı*

  (bkz: werk ohne autor)
 • evet ismi uzundur ama kendisi de bayağı bir uzun. 2.05m. henüz 47 yaşında kendisinden daha çook başarılı yapımlar bekliyorum. das leben der anderen gibi bir yapımın altından 32-33 yaşındayken kalkmayı başarmış.