şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sendika üyeliği sebebiyle 95 işçinin tazminatsız bir şekilde işten çıkartılması ile kendini gösteren baskı. bugün yani 17 mayıs 2018 tarihinde saat 21.00'da #flormariscisinedestek tagi ile seslerini duyurmaya çalışacaklar.

  detaylı bilgi için;
  kaynak 1

  kaynak 2

  kaynak 3

  link tıklamak istemeyenler için

  --- spoiler ---

  gebze organize sanayi sitesi’nde kozmetik bakım ürünleri fabrikası flormar’da sendikalaşma mücadelesi sürüyor. işçiler sendika hakkından vazgeçmezken, patron ise kıyımla işçilerin birliğini dağıtmaya çalışıyor. anayasal haklarını kullandıkları için ramazan öncesi işten atmalara tepki gösteren işçiler, sendikalı olarak işbaşı yapana kadar mücadele etmekte kararlı.

  petrol-iş sendikasının yetki almasının ardından önce 20 işçiyi işten atan patron dün de 41 kadın 22 erkek olmak üzere 63 işçiyi daha kapı önüne koydu. işten atmaya iş kanunu’nun 25/2. maddesini gerekçe gösteren patron, işçilere tazminat da vermedi. işten atılan işçiler ise hemen direnişteki yerlerini aldı.

  sonuna kadar

  işten atılan işçilerden gülperi güldalı, 8 yıldır flormar’da çalıştığını belirterek “yasal hakkımızı aradık diye kapının önüne koyulduk” dedi. uzun yıllardır çalışan ve akrabası olan barış tekin’in baskılar nedeniyle kanaması geçirdiğini ve sol tarafının felç kaldığını söyleyen güldalı, mücadele edeceklerini söyledi.
  12 yıllık işçi fatma atılgan şunları söyledi: “ben de anayasal hakkımı kullanıyorum, emeğimizin hiçbir karşılığını alamıyoruz maaşlarımız çok düşük, sonuna kadar devam edeceğiz.”

  işçilerin yanındayız

  petrol-iş gebze şube başkan yardımcı eyüp akdemir, ocak 2018’den bu yana örgütlenme çalışmalarını yürüttüklerini belirterek “çoğunluğumuzu sağladık bakanlık müracaatlarımızı yaptık. işveren bir sendikalaşma mücadelesi olduğunu anladı ve işçilere mobbing yapmaya başladı. biz petrol-iş olarak işçilerin yanındayız, biz kazanacağız” dedi.
  petrol-iş gebze şube yöneticisi şivan kırmızıçicek de şunları dile getirdi: “işverenle diyaloga geçmeye çalıştık ama işveren bize cevap vermedi. fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirip durumu kamuoyuna yansıttık. arkadaşlarımız geri alınana kadar direnişimiz devam edecek.”
  işçileri ziyarete ederek destek veren disk/gıda-iş genel sekreteri levent gökçek de “başbakan sendikalaşmaktan korkmayın diyor fakat sendikalaşan işçiler kapının önüne koyuluyor. bu direniş insanca bir yaşam için her emekçinin hakkıdır. disk/gıda-iş olarak her zamanın yanlarındayız” diye konuştu.
  --- spoiler ---

  edit:tag düzeltildi
 • (bkz: updullah)

  sendikalaşmak işçinin gelecek güvencesidir. sonuna kadar desteklenmeli!

  belki şurada küçük bir ekleme vardır:

  bahsi geçen iş kanunu 25/2 madde şöyle:

  "iş yasamızda işverenlere işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller nedeniyle iş sözleşmesini (haklı nedenle ve derhal) sona erdirme hakkı 25/2. madde kapsamında tanınmaktadır. bu fesih türü sonucunda işçi herhangi bir tazminata hak kazanamayacağı gibi iş güvencesi hükümlerinden ve işsizlik ödeneğinden de yararlanamamaktadır."

  yani 95 kişinin aynı anda ahlak ve iyi niyet kurallarına uymadığı iddia edilmiş ve bu insanlar tazminatsız olarak işten çıkarılmış.

  allahınız yok lan sizin! ya da vazgeçtim, umarım vardır, umarım vardır da fitil fitil burnunuzdan gelir hepsi.
 • sonunda iscilerin, sendikal tazminata ve 4 aya kadar bosta gecen sure ucretine hak kazanacaklari baskidir.
 • yeni türkiye'de şaşırtmayan baskıdır. en geri demokrasilerde yaşanmayacak olaylar, ileri demokrasinin hüküm sürdüğü ülkemizde özgürce yaşanıyor.
 • vay arkadaş... memleket köle pazarına dönmüş haberimiz yok.
 • sendika üyeliği emekçinin hakkıdır; engellenemez!

  hep destek tam destek!
 • flormar'ı da boykot listesine ekler, işçilere desteğimizi gösteririz. o işçileri sadece haklarını aradığı için işinden eden bir firmaya 5 kuruş kazandırmam.

  (bkz: flormar boykotu)
 • patron, her bir asgari ücretli işcinin yerine, aynı isi asgari ücretin daha dusugune yapmayi kabul edecek en az 500000 kişi daha rahatlıkla bulabileceği için şaşırtıcı gelmeyen olay.
 • daha üstlerde yer alması gereken başlık. ortalık sarı sendikalardan geçilmezken bu adaletsiz düzene sesini yükseltip, haklarını arayan bu işçi kardeşlerimizin sesine ses vermemiz lazım.

  edit: benimhalaumudumvar'ın dediği flormar boykotu oldukça mantıklı. herkes eşine, kız arkadaşına flormar ürünlerini kullanmama konusunda uyarı yapsa bu bile bir farkındalık yaratır. ojesiz tırnak olur ama sendikasız işçi olmaz!
 • emeğin ve emekçinin yanındayız, up.