şükela:  tümü | bugün
  • flört dönemini düşün bi. o an yaşadığın heyecan, umut, kandaki basınç, acabalar beklentiler derken kafanın bi dünya olması... şimdi böyle bakınca, bu, kesinlikle doğru - ki teşekkürler yaysey, aslen onun başından çıktı.-

ve ilişki başlasın: kafanda kendi kendine kurduğun o eşsiz dünya yok artık. birlikte atıyorsun adımları. hayır şunu demiyorum kesinlikle; flört, ilişkiden daha çok mutlu edici. diil. ilişki, hele ki sevdiğinle ve karşılıklı güzelse, geri kalan herşeyden daha çok mutluluk ve huzur verici. ama heyecanlı diil. elde ettin ( ki çok büyük bi laf bu, insanlar denenmez, hiçbir şey için kesin şudur denemez.), şimdi artık birlikte yürüyebilme zamanı. onun da kuralları çok belli. heyecan daha az, artık beklenti ve gerçekler yönlendiriyor ikinizi. flört dönemindeki tekil arzu, o tek kişilik kalp çarpıntıları azalarak bitiyor.

ben zaten sırf o zevkten mavi boncukçu olacam...
  • şaşırdım desem yalan olur, gayet normal. yalnız şöyle de bir şey var aslında,

''insanın canı sıkılmazmış''

bunu odak merkezi yapmamak gerek. yoksa kısır döngü olur.

(bkz: her yeni başlayan maceranın çilek kokması)
  • flört döneminde, flört ettiğiniz kişiden elde ettiğiniz anahtar kelimelere ilişkin kaynak bulmakta kullandığınız arama motorunuzun veritabanı olarak daha ziyade düş gücünüzü kullanmasından kaynaklıdır. oysa ilişkide bir yandan anahtar kelimelerin sayısı ve çeşitliliği azalırken diğer yandan veritabanınız düş gücünüzden uzaklaşarak gerçekçi planlara kayar.
  • yarak girince merak biter. bu sebepten flörtler ilişkilerden daha heyecanlıdır.

yazdığım şu entryden uzun süreli flört açığım belli oldu. cık cık.

edit: anlatım bozukluğu, ayak kapici saolsun uyandırdı.
  • bu yüzdeeen; mümkün olduğunca kısa tutmak gerek... kalbim var.
  • kesinlikle doğru bir önerme. ilk görüşle başlar her şey ardından hafif tebessümler, tanışma faslı, uzun sohbetler derken heyecan gittikçe artar ilk öpücükte zirve yapar o dudakların birbirine değdiği anda kalp yerinden fırlayacak gibi olur ancak ardından ilişkinin resmi olarak başlamasıyla ve çiftin birbirini iyice tanımaya başlamasıyla duyulan heyecan zamanla azalmaya başlar ve her ne kadar canlı tutulmaya çalışılsa da sonunda o heyecan sona erer ve ilişki de ya biter ya da bir alışkanlık olarak devam ettirilir.
  • flört dönemi birçok gizli şeyin bulunduğu yavaş yavaş perdenin aralanmaya başlandığı bir dönemdir. ilişkiden daha heyecanlı olmasının sebebi acaba perdenin arkasından ne gibi özellikler çıkıcak diye duyulan meraktır.
  • rol kesme, poz kesme falan da hikaye. insan karşıdakinin numara yaptığını bilerekte olsa ilgi duyar, çünkü her şey yenidir, ten, koku, içinde seks olmasın diyelim, o zaman hal, tavır, sohbet, muhabbet farklıdır.

olay sıkılma meselesidir. aşamalıdır. flörtte sıkılamazsınız. birini elde edince sarhoş olur, 3 ay çıldırırsınız. azalarak gider her şey, ama tatmin eder, sonraki 3 ayda iyidir. süre arttıkça periyodlarda daha uzun sürelere ayrılır, 3 ay- 6 ay - 1 yıl - 1,5 yıl. bu süreden sonra olay yıl hesabına döner, 5 yıldan sonra 2 şer, 10 yıldan sonra 3 er seneye dönüyormuş olay, denemedim, bilemiyorum.

keşke insanlar flört etse, 3 ay sonra ayrılsalar, kuşlar kelebekler böcekler çiçekler olsa olay, ama yok değil. bu süreçten sonra bağlılık ve söz verme siki çıkar ortaya, ananızı beller. heyecan hepten mala bağlamış, bu limandan ayrılmıştır.

edit: ana ben bu başlığa daha önce entry girmişim, bık bık.
  • temeli belirsizlik ilkesine dayanan heyecandan kaynaklanır. ilişki başlayacak mı? başlarsa ciddi bir ilişki olur mu? güzel götürebilir miyiz? vb.. birçok soruların kafalarda uçuştuğu bir dönem olmasından ve merak uyandırmasından doğan heyecanın sorular cevaplarını buldukça azalmasından dolayı flört dönemi ilişki'den daha heyecanlı geçer.

bağdat'ı almaya çalışmak bağdat'tan güzeldi sözü de bu durumu açıklamaya benzer niteliktedir. yani bir hedefe ulaşmak için geçirilen evreler her zaman daha güzel gelir insana. bu evre ne kadar uzun ve zor olursa geri kalan ilişki dönemi de bir o kadar kıymetli olur. insan için zor kazanılan her zaman daha kıymetlidir. her ne kadar bazı ilişkilerin flört dönemleri daha heyecanlı olsa da o heyecanı yitirmemek yine merak ve belirsizlik ilkesine bağlıdır. ilişki de flört dönemi gibi karşılıklı merak edilen gizemli şeyler içerirse o kadar heyecanlı geçer.