şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son zamanlarda benim ve çevremdekilerin muzdarip olduğu can sıkıcı durum.

  sebepleri ise şöyle: öncelikle herkes farklı kişilerle aynı anda flörtlesiyor. bu kişilerin bir kısmıyla ilerleniyor, bir kısmı eleniyor, bir kısmı da yedekte / cepte tutuluyor. ilerlenenlerle ilişkiler bozulunca veya ilgiye ihtiyaç duyulunca yedektekiler devreye sokuluyor. öncelikli olanlarla ilişkiler düzelince ya da yedektekilerle işler ciddileşmeye başlayınca ise bu kişiler yeniden kenara alınıyor.

  bu yüzden kimse iletişimde net olmuyor ve acık konuşmuyor. birden fazla kişiyle görüşenler yalnızca bir kişiyle flörtlesiyormuş gibi davranıyor. birilerini yedekleyenlerse bazen karşı tarafa görüşmemek için bahaneler uyduruyor, bazen de telefonları açmama, mesajlara geç cevap verme / cevap vermeme gibi pasif yöntemlerle karşı tarafı soğutmaya çalışıyor.

  daha da kötüsü iletişim kuralları anlaşılmaz bir biçimde değişiyor; samimiyet ve dürüstlüğün yerini ilgisizlik ve özensizlik alıyor. ilgi gösteren ısrarcı, göstermeyen 'cool', özenli mesajlaşan ezik, özensiz mesajlaşan gizemli, iyi davranan cepte, kötü davranan ulaşılmaz oluyor.

  üstelik bütün bunlar yapılırken karşı tarafın sevgilisi olması, hatta sözlü / nişanlı / evli olması umursanmıyor. herkes daha iyisini bulmanın peşinde olduğu için bağlılık kavramları değersizleşiyor.

  sonuçta da herkesin bencil ve benmerkezci davrandığı ve birbirini manipüle ettiği bir düzen ortaya çıkıyor. bu düzene ayak uydurmak isteyenler düzenin bir parçası olup ona göre davranıyor, dolayısıyla da durum kendi kendini pekiştiren bir kısır döngüye dönüşüyor. düzenin parçası olmak istemeyenler ise ya flörtleşse / ilişkiye girse bile aklının bir köşesinde soru işaretleri olduğu için paranoyaklaşıyor, ya da illallah diyerek bu işlerden elini ayağını çekiyor.

  dolayısıyla da, en azından bazıları için, flört etmek belli bir noktadan sonra anlamsızlaşıyor.