şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nötr haldeki flor atomunun, bir elektron alarak iyon(anyon) haline geçtiğinde aldığı isimdir.

  maden sularında bolca bulunur.

  (bkz: kınık)
 • beyindeki epifiz bezinin salgıladığı dimetiltriptaminin etkisini çok fazla azaltan madde.

  mümkün olduğunca kullanılmaması gerekir, diş macunları veya maden suları buna dahildir.
 • ''kemikleri, beyni, troid bezini ve hatta kan şeker seviyesini dahi etkileyen bir endokrin sistem yıkıcısı.

  42 insan çalışmasından 7'si orta seviyede flörürüre maruziyetin zekada azalmaya sebep olduğunu göstermiş durumda. 100 hayvan çalışması flörürün beyin hasarına yol açtığını söylemiş. hayvanlarda öğrenme ve hatırlama fonksiyonunda azalma tanımlanmış.

  flörür toksisitesi ise bir facia. neticeleri kurşun emiliminde artma, kollajen yapısında bozulma, hiperaktivite veya letarji, kas hastalıkları, troid hastalıkları, beyin hasarı, zeka düşüklüğü, iskelet flörozisi, kemik kırıkları, kemik kanseri, genetik hasar, artmiş tümör ve kanser oranı, sperm hasarı ve doğurganlıkta azalma.

  flörür özellikle volkanik bölgelerdeki yeraltı sularında hayli fazla. tabii ki diş macunlarıyla alınan flörür toplumsal bir sorun. türkiye'de flörür sorunu ne toplumsal olarak bilinen ne de üniversitelerin dile getirdiği kanayan bir yara. türkiye'nin flörür haritası acilen çıkarılmalı.. ''* tehlikeli.
 • tehlikeli olduğu bilinmeyendir.
 • kanserojen etkiye sahip bir maddedir. diş macunlarında bolca bulunur.
 • tanım: florür, nötr haldeki flor atomunun, bir elektron alarak iyon haline geçtiğinde aldığı isimdir.

  florun sadece fazlası zararlıdır. gerekli miktarda alınmadığında vücutta problemler oluşmasına sebebiyet verir. diş yapısı içinde gerekli bir iyondur.

  diş macunlarinin arkasında flor oranı zaten yazmakta. 1450 ppm i geçmemelidir. genelde bilindik markalarda 1450 ppm bulunur zaten. üstüne cikilmadikca ve macun yutulmadikca bi sıkıntı olmaz.
 • diş tedavisi sırasında dişçimin bana dişlerimde florozis(beyaz lekeler) olduğunu söylemesi üzerine araştırdım ve florürün zararlarını öğrendim ve florürsüz diş macunu arayışına çıktım.
  (bkz: florürsüz diş macunu)
 • japonya 1970'lerde sulara eklenmesini yasakladı. diş macunlarında ise oranı en düşük seviyeye çekti. ülkede artan şeker tüketimlerine rağmen diş çürüklerinde azalma görüldü.

  küba' da 1990'dan beri şebeke suyuna florür eklenmesi yasak. 1997 mart'ında yapılan ölçüme göre diş çürükleri ciddi oranda görüldü.

  hollanda'nın tiel şehrinde 1973'de sulara sodyum florür eklenmesi durduruldu ve 1993'de yapılan araştırma diş çürüklerinde azalma gözlendi.
 • suyun içinde bile olan fluorur diş macunundaki miktarı ile cancer oluşturamazmış diyor online kaynaklar. bilemiyorum altan? kimisi de yapar diyor.