• modern dönem para kazanma gereçlerinden biri. bundan sonrası uzun entry.

şimdi florürün zararları ile ilgili gerek burada paylaşılan gerek benim bulduğum ciddi makaleleri şuraya alayım;

http://fluoridealert.org/…n-conference.sept2014.pdf
    http://www.mercurioenlaboca.org/…a3b481ae7fcf60.pdf
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/articles/pmc3433161/

"florür var, sorun var" tipindeki bu makalelerde herkesin gözden kaçırdığı şey; dozaj.

insanlarda günlük florür ihtiyaç miktarının 2-4mg düzeyinde olduğunu belirtelim. ilk yazıda belirtilen dozaj çin için litrede 30mg. diğer fare deneyinde ise fareye hayvanın kilosu başına 20mg florür damardan verilmiş. yani fare deneyindeki miktarın 70kg insandaki karşılığı 1,4gr. dolayısı ile bu deney ile "florür salaklaşma yapıyor" demek ile fareye 500ml suyu bir anda verip "su sağlığa zararlı" demek aynı şey. her şeyin fazlası zehirler, el kadar fareye 500ml havayı bir anda verseniz o da salaklık yapar fazla oksijenden. demek ki neymiş? dozajı kontrol edecekmişiz.

nedir pekiyi diş macunundaki dozaj? en son makale florürü kötülemesine rağmen doğruya yakın bir bilgi vermiş. bir nohut kadar diş macunu 0,36-0,72mg florür içeriyor. deneylerde florürün damardan verildiğini, yutulsa dahi yutulan her şeyin %100 oranında kana karışamayacağı, diş macunun ise önemli bir kısmının fırçalamadan sonra geri tükürüldüğünü düşünecek olursanız, bir fırçalamada kanınıza karışacak miktarın 0,1mg seviyelerinde olacağını söylemek bile abartı olabilir yani. bu da günlük 2-4mg seviyelerinin epey altında.

pekiyi o zaman neden bu kadar kıyamet kopuyor florür ile ilgili? bunu anlamak için endüstrinin işleyiş mantığını biliyor olmanız yeterli. çok kısaca özetlemek gerekirse aslında aşı karşıtlığı ile aynı sistem işliyor.

biri size "sakın bunu yapma" dediğinde ilk düşüneceğiniz şu olsun; bunu yapmamam kimlere ne kazandırıyor?

bir bakalım. florürsüz macun fiyatlarının florürlülerin 2-3 katı olması bir başlangıç mesela. ama sadece başlangıç. buz dağının görünmeyen kısmı ise artan diş çürükleri. dolgu ve ilerleyen durumlarda kaplama, implant derken florürlü diş macunu kullandığınızda kazandıracağınızın 100-150 katını kazandıracaksınız dental sektörüne. işin kötü yanı siz diş macunundaki florürün aslında zararı olmadığını anladığınızda kimseye hesap soramayacaksınız. çünkü "diş macunu insanı salak yapar" diyenler 3-4 irdeleme yetisi düşük blogger, bir kaç kaynim-dedi.com sitesi ile anonim gaz vericilerden ibaret. bu macunları üretenler bile "bunu kullanın, koyun olmayın, zekanız açılsın" demiyor, demez. dolayısı ile bütün dişleriniz döküldüğünde bu firmalar sadece "doğal macun istiyorlardı, yaptık biz de :))" diyerek işin içinden sıyrılabilecekler. hani büyük devletler florürün zararlarının açıklanmasını istemiyor diyorlar, açıklayanı hapse atarlar diyorlar da madem öyle bu firmalar florürsüz diş macunlarını nasıl satabiliyor? nasıl kimse hapse atılmıyor? hükumetlerin de mantığı aynı "biz doğrusunu söyleyelim ama keriz silkeleme endüstrisine de dokunmayalım, para paradır yani :))". benzeri bir dinamik aşı karşıtlığı için de geçerli. artık kullanılmasına gerek bile kalmayan kızamık aşısı mı daha çok kazandırır, kızamık ilaçları mı?

özellikle bu florür ile ilgili en ironik kısım ise şu; koyun olmamak için bu maddeden kaçanların aslında tam bir koyun gibi davranması. tam da bu nedenle florürü bıraktıklarında kendilerini daha iyi hissettiklerini söylemeleri. neden? çünkü placebo. ne kadar kolay kandırılırsanız placebo etkisini o kadar fazla görürsünüz. siğili okutup iyileşen insan dinamiğinin aynısı yani. öte yandan koyun gibi davranmayan adam açıp makaleleri okur, ne nedir diye bakar öyle karar verir. farelere verilen miktarın abartı, çin'de suya karıştırılan oranın saçmalık olduğunu görür ve macunların bunlarla kıyaslanamayacak kadar düşük miktarlar barındırdığını anlar. kaldı ki florür toplumları koyunlaştırmak için kullanılsa bile, yani florürsüz dönemlerde insanlar daha mı az koyundu ki?

florürsüz dönemlerde insanlar daha bile koyundu, ama yaşlılıklarında dişleri yoktu.
  • florür içermeyen diş macunudur.
    daha önce de bahsettiğim gibi florürsüz diş macunu aramaktaydım. belki benim gibi arayışta olanlar vardır diye şimdilik bulduklarımı paylaşıyorum;

dentiste whiter fresh diş macunu (gayet güzel bir macun şuan kullanıyorum memnunum ama fiyatı biraz pahalı diğer macunlara göre. eczanelerde ve kişisel bakım makyaj ürünleri satan yerlerde kolayca bulunabilir.)
    paradontax orijinal (alışması biraz zormuş diye duydum ama daha denemedim)
    splat diş macunu (gratis'te gördüm birçok çeşidi vardı ama zamanım yoktu hepsini inceleyemedim)

online eczane sitelerinde gördüklerim:
    druide diş macunu
    buccotherm diş macunu
    dk dent diş macunu
    oxyfresh florürsüz diş macunu

şimdilik bu kadar bulabildim.
  • hem florur hem de sls icermesin diyorsaniz desert essence markasini tavsiye ederim. cayagaci ozlu olani cok guzel. dis hassasiyetimi de giderdi.
    edit: artık bulamıyorum. hayatımda kullandığım en iyi diş macunuydu. bulanlar beni de yeşillendirin ne olur.
  • kullanmaya başladıktan sonra hayatımda ilk kez dişimin çürümesiyle kafamda soru işaretleri bırakan diş macunudur. itaatkar olsan ne olmasan ne? her durumda güçlüler kazanmanın bir yolunu buluyor. en azından dişim çürümezdi lan! kanal tedavisi diyorlar şimdi. 44 senelik hayatımda dişlerim hep sağlıklı olmuştu.

dediğim gibi benimki sadece bir şüphe. ama artık florürlü macuna geri dönmem kesin gibi.
  • bunu kullanıp da dişlerim neden çürüyor acaba sorusunu sormayın. diş macununun içinde az miktarda bulunan florürden bir zarar gelmez. bunu kullanarak dişlerinizin çürümesini engelleyemezsiniz.
  • flor diş yüzeyinde floroapatit yapısı oluşturarak diş yüzeyinden kalsiyumun fosfatın uzaklaşmasını önler.bu şekilde bakterilerin diş yüzeyine tutunmasını önler.ağzında bir tane dolgusu olan kişi yüksek çürük riski grubuna girer.yani bu kişilerin diğer dişlerindeki çürük riskini azaltmak için florürlü diş macunu kullanması gerekir.f.d.ı da bunu öneriyor.diş bakımı için kullanılan flor toksik değerin çok çok altında.komplo teorisi seven kardeşlerim kullanmamaya devam edebilir.(bunlar hep ameriga’nın oyunu)
  • gratislerde bulunan himalaya markasının 2 çeşidi florür içermez buyrun;

himalaya

himalaya 2

kutunun üzerine bakın mutlaka. ambalajlar birbirine çok benziyor.
    flörürsüz yazanlarından alın.
    öperim...
  • diş fırçaladıktan sonra sürekli midem bulanırdı. üzerine sabah kalktığımda ağzımdaki iğrenç tadı da eklemek lazım. her fırçaladığımda genzim yanar, ağzım yamuş yumuş olurdu. ne zaman ki florürsüze geçtim, işte o zaman diş fırçalamak eziyet halinden çıktı benim için. güzel bir de aroması diş macununun (üzüm, hindistan cevizi, hatta aktif karbonlu). ben gayet olumlu buldum bu macunları.
  • 6 ay - 2 yaş arası için dentinox nenedent.
    çocuklar için bioplante.
  • nihal olçok'un odatv'ye verdiği önemli 14 temmuz 2019 röportajının sununda "çok su içsiniz, az alkol tüketiniz ve florürsüz diş macunu kullanınız" tavsiyeleriyle bitirmesinden sonra merak ettiğim hede.

kendi ifadesiyle "hiç bir amerikan filmi diş fırçalama sahnesi olmadan bitmezmiş, çölde olsa bile".

nihal olçok'un parlayan dişleri beni inandırdı.
hesabın var mı? giriş yap