*

• atatürk'ün de zamanında denize girdigi plaj. florya'dadır*.
  • bir donem* futbolcularin transfer ucretlerini yedikleri guzide tatil mekani.
  • guzel bir plajdir. ataturk de cok severdi bu plaji. hele o mayolu, cok guzel ve bize onun insani ve bizden yonunu gosteren fotograflari genelde bu plajda cekilmistir.

her plaja oldugu gibi buraya da gormemis, gorgusuz, ayi olarak toplum icinde nitelenen magandalar gelmektedir. efendim kimse anasinin karnindan medeni dogmuyor biliyorsunuz.

medeniyet denen sey yetisme sekliminiz ve aldigimizin kulturun bir uzantisidir. dolayisi ile maganda olarak gorduklerimizi de aramiza alip cagdas medeniyet seviyesine yukseltmemiz gereken plajdir bu.
  • asla ve kat'a temiz olduğuna inanılmaması gereken marmara denizi'nin eski cennet köşelerinden biri. henüz caddebostan plajı şokunu atlatamadan, bir de bunun açılması insanın aklına erken yerel seçim kuşkusunu düşürüyor.
  • (bkz: koli basili)
    (bkz: afiyet olsun)
  • açılışı, denizin temiz olmadigi tespit edilerek ertelenen plajımsı.
  • istanbul'un bilimum ilan tahtalarindaki "ozlemi$tik. florya plaji aciliyor." ilanlari alelacele kaldirilarak "ozlemi$tik. istanbul yazlik sinemalarina kavu$uyor." ilanlariyla degi$tirilen, populist politikaci-belediyeci irkinin son gozbebegi olan plajlar yalaninin sadece bir uyesi. o kadar bilgisiz, o kadar cahil ve o kadar yoneticilikten-belediyecilikten bihaberler ki, hem berbat i$ler yapiyorlar hem de istanbul'un sakinlerinin sadece cahil insanlardan olu$tugunu saniyor ve insanlardan bu $ekilde oy toplayabileceklerini saniyorlar. yahu koca plaji nasil temizliyorsunuz ki tam acilacagi hafta bir anda denizin temiz olmadigi anla$iliyor? bir plaja temiz diyebilmek icin onun koli basili oraninin sinirlarda gezmesi icinize sinecek mi? bu ara$tirmalari kimler, nasil, hangi yontemlerle ve plajin hangi bolgelerinde yapiyor bunlari acikliyor musunuz? bu olcumlerin sonuclarini aylik olarak gecmi$e dogru ve hangi donemlerde laj temizligi icin ne yaptiginizi aciklayarak yayimlayabiliyo musunuz?

halbuki bilmiyorlar ki ben bunlar ve bunlarin seleflerinin habitat toplantisi icin kaldirim yenilediklerini de, $ampiyonlar ligi finali icin gecekondularin sadece staddan gorunen yuzlerini boyattiklarini da, kagithane'deki su baskinlarini da, metrolardaki tuvaletlerin parali olu$unu da, bitmeyen metro ve finukuler hatlarini da, beyoglu'ndaki eglence merkezlerinden alinan fahi$ vergileri de hatirliyorum.
  • denizin temizliğini bilemiyorum ama plaj olarak güzel hazırlanmış bir yer... en kötü yanı hafta içi bile 100-200 metre ilerisinde iç çamaşırı ile denize giren adamlar bulunmakta.. kaliteyi yakalayabileceğinden şüpheliyim..
  • televizyon dünyasının klasik yaz geldi istanbul'da nerede denize girilir nerede girilmez haber başlığının bu senede baş aktörlerinden biri olan plaj. ancak bu sene plajda denize girenlerden biriyle yapılan röportaj fantastik bir hal almıştır.

- hanfendi burda deniz keyfi yapıyorsunuz sanırım (işte bu haber kokusunu 100metreden alırım gazetecisi)
    - he valla yaz sıcak ne yapalım gurban
    - peki deniz sizce temiz mi (hahah hem politik hem sosyolojik açılım yapan gazeteci)
    - yok değil sanırım kirli gibi duruyo
    - e hanfendi madem kirli olduğunu söylüyorsunuz niye giriyorsunuz (sorgulayan araştıran gazeteci)
    - e yavrum bilinçsiziz biz ya o bakımdan giriyoruz. (mavi ekran veren gazeteci)
    - anlıyorum... (aldım ben ayarı gidiyorum tarzı gazeteci)
  • suyu oldukça durgundur bu plajın. haftasonu gelen amele abilerin birbirlerinin üstündeki çimentoyu karmalarından dolayı oluyor sanırım. ilk önce bunun istanbul büyükşehir belediyesi tarafından vatandaşların eğlenmesi için hazırlanan bir animasyon olduğunu ya da çimentonun denizi ağırlaştırıp boğulmaları azaltacağını zannetmiştim ama oyle değil.
hesabın var mı? giriş yap