şükela:  tümü | bugün
  • fluorourasil(fu) veya 5 fu şeklinde de yazılan bir primidin analoğu. timidilat sentaz'ı inhibe ederek timin oluşmasını engeller. birçok kanser tedavisinde kullanılmaktadır.
  • 1954-1956 yılları arasında birbirini besleyen çalışmalarla (teşekkürler bilim!) etkisi keşfedilip sentezlenmiştir. abraham cantarow, karl paschkis (urasil tarafı) ve charles heidelbergere (fluoroasetik asit tarafı) bütün kanser hastaları adına hayır duamızı gönderelim. 5-fu olmasaydı halimiz harap olurdu.
  • diğer adıyla 5-fluorourasil bir antimetabolittir ve pirimidin antagonisti olarak, timidilat sentetaz enzimi aracılığıyla deoksiüridilik asidin timidilik aside dönüşümünü bloke etmek suretiyle dna sentezi ile etkileşerek hücre bölünmesini inhibe eder. bu sebeple tümör hücrelerinin bölünmesini önleyici olarak bir çok kanser tedavisinde endikedir. meme ve barsak kanseri tedavisinde tek başına veya diğer kanser ilaçları ile birlikte kullanılabilir. ayrıca mide kanseri, baş ve boyun kanserleri ve pankreas kanseri olan hastalarda etkili olduğu bildirilmiştir.