şükela:  tümü | bugün
 • kurgu ulkenin en kurgusal varoslarindan biri. kurgucu, kurenin afganistan'dan kore'ye kadar olan kismini copy yapmis sonra da olcegini kuculterek getirip flushing'e paste yapmis. queens'i onsuz asla dusunemeyeceginiz bu etnik corbaya rengini veren asil baharatlar afganlilar, hintliler ama ozellikle cinliler ve elbetteki koreliler. kuzey guney hattinda main street, dogu bati hattinda ise northern boulevard diye iki ana caddesi vardir ki flushing hakkinda fikir sahibi olmak icin ikisini de gormek lazim, teki sasi yapar.
  bi kere bu main street su ulkede gorebileceginiz en ilginc main streetlerden biridir. belediyeye sorsan long island'i new york city'den ayirdigi icin onemli, bana sorsan kaldirimlarinda afganli damat-cinli gelin mahsulu varos newyorkerlerin volta attigi duz kontak guzergahi olmasi hasebiyle ilginctir. bu main street'in hikayesi de kendi gibi uzundur, kisa keseyim. bu nedenle long island expressway'in guneyinde kalan ve cogunlugu rus gocmeni ortodoks yahudilerin yasadigi kosher bolumunu flushing'in ve entry'nin disinda birakayim. main street'in en merkezi bolumunde, sagda solda yuruyen cinlileri korelileri gormezseniz afgan kulturunun big brother'dan vize almis kismiyla yuzlesirsiniz. bu kadariyla bile bana afgan kulturu hakkinda ne kadar az ve basmakalip bilgiye sahip oldugumu hatirlatan yanyana dizili afgan lokantalari, bu kulture ait urunlerin satildigi isyerleri, cogunlukta olmasalar da guzel afgan kizlari... batisina east elmhurst, jackson heights yonune dogru gittiginizde hint yarimadasina cikacaginiz main street ustunde kuzeye dogru gittikce uzakdoguya yaklasir, manhattan'daki chinatown'i bi dekora donusterecek yogunlukta bi cinli populasyonuyla karsilasirsiniz. northern bulvarina ulastiginizda butun tabelalarin cin harfleriyle yazildigi yecuc mecuc ulkesine ulasirsiniz. koreli de coktur ama konformist dimagimin genellestirmeden haz duyan o yarisi hepsine cinli der, otekilestirmekten hoslanan bu yarisi da yecuc mecuc der. amerikali ise flushing demis. ne demek istemisse artik...
 • us open burada icra edilir bildigim kadariyla. organizasyonun web sitesinde "us open dunyanin en cok izleyici katilimi olan yillik spor olayidir" gibi bi ibare gorup sasirmisligim da vardir.
 • hidrolik sistemlerin kurulumundan sonra, içerisindeki yağın devir daim edilip ardından tahliye edilmesi suretiyle, hattın ve elemanların temizlenmesi işlemi.
 • lirr dan flushing main street e indiginiz nokta ki 42 avenue lere gelir cidden nyc den cin e bir sorti yapmis gibidir. nyc deki (bkz: little china) gibi turistik bir mahal degildir. 4 dolara bir tencere taze yapilmis makarna corbasi dan taze kaynatilmis kaplumbaga corbasina en otantik cin yemeklerini yine cindeki hijyen ?!? ortaminda yersiniz. lezzetlidir candir o ayri.

  (bkz: golden shopping mall)
 • cilte kızarıklık ve artmış sıcaklık hissi. menopozdaki hastalarda sık rastlanılan bir şikayettir.

  (bkz: hot flush)
 • new york'ta konaklayacaksanız uzak durmanız gereken bölgelerden biri. çok farklı etnik kökenden insan bir arada yaşar, sokaklarında kavga, silah sesi duymak şaşırtıcı değildir. markete girdiğinizde içeride ot çeken altına kaçırmış ve kusmuş bir evsizle karşılaşırsanız garipsememeniz gereken bir bölgedir.
 • alkol alan kişilerde oluşan yanaklara al basması şeklinde görülür.
 • flushing:deride kan akımının artması sonucu yüz boyun göğüs kollar başta olmak üzere vücutta genel bir kızarıklık olmasıdır.
  flushing sendromları:
  1-) karsinoid tümörler
  2-) otonom epilepsi
  3-) tiroid meduller kanser
  4-) feokromasitoma
 • kapalı devre mekanik tesisata yapılan ‘ilk yıkama (su+uygun kimyasal karışımı olarak)’. her türlü ısıtma, soğutma ve yangın hatlarından ilk devreye almadan önce yapılır. tesisat yıkama diyebiliriz.

  flushing, tesisat yapılırken içinde oluşan kaynak ve metal artıklarını, hat içerisinde oluşan korozyonları, vs. temizlemek amacıyla yapılır.

  bir de pickling vardır, bu işleme de kazan yıkama (asitleme ile) diyebiliriz.
 • damızlık dişi koyunlarda gebe kalma oranını ve çoğul** kuzu oranını arttırmak için koç salınımından 3-4 hafta önce başlayıp 2-3 hafta sonrasına kadar devam eden yüksek enerjili yoğun beslenmeye verilen isim.