• benim için çok değerli bir scorpions şarkısı. öyle ki, bir gün abimle televizyonun nasıl açıldığını hala bilmediğim radyosundan* müzik dinliyorduk. trt radyo'ydu sanırım evet. o sırada tatlı sesli bir kadın sunucu her şarkının ismini söylüyor ve peşinden şarkı çalıyordu. black sabbath'tı, pink floyd'tu derken bir tane şarkı çalmaya başladı ama sunucunun hangi şarkıdan bahsettiğini duyamadık, pek de dikkat etmemiştik. bir yandan yaşamaya devam ediyor, bir yandan da çalan şarkının ritmiyle mükemmel bir haz alıyorduk. o sırada abimle birlikte jetonumuz düştü ve "lan bu şarkının ismi ne!" diyerek bi' an kendimize geldik. yamuk yumuk ingilizcemizle şarkı sözlerini anlamaya çalıştık ve çat pat bir şeyler anlayarak google'un ırzına geçtik, derken şarkıyı bulduk. belki de binlerce kez* peş peşe dinledik ve unutulmaz şarkılarımız arasında yer aldı. ulan bizim için çok efsane bir hikaye ama yazınca büyüsü kaçtı be. tüh. ha bir de; ben bu şarkıyı sadece scorpions'tan dinlemiştim. therion'un coverı çok daha iyi diyenler olmuş, telaşla bir açıp dinleyeyim dedim ve 30. saniyesinde kapattım. beni deli etmeyin.
  • 1974 çıkışlı scorpions albümü...

01 - speedys coming
    02 - they need a million
    03 - drifting sun
    04 - fly people fly
    05 - this is my song
    06 - far away
    07 - fly to the rainbow
  • therion coverına sözüm yok ama orijinalinden iyi olan cover'lar demek için, aradaki 23 yılın göz ardı edilmesi gereken leziz scorpions eseridir.
  • underrated bir scorpions albümü. red hot chili peppers severlerin dinlemesini özellikle salık veririm.
  • therion coverının bana göre orijinal halinin yanından bile geçemediği aşmış scorpions şarkısı. coverda güzel bir müzik dinlemiş oluyorsun, orijinal hali ise adeta bir ayin gibi benim için. kesinlikle coverda o büyülü hava yok.

scorpions' un en sevdiğim işi bu şarkı.
  • solosu insana `aman aman nereye geldik bi anda neresi burası lan daha demin evdeydim` gibi hissettiren aşmış şarkı.
    sen ne yapmışsın uli abi.
  • 5. dakikalara kadar şarkı seni tatlı bassları, davulları, akustiği ile getirir ve 5. dakikadan sonraki düşüşte gözlerini kapatırsın ve ince ince müziğin akışına kendini bırakırsın. 6.30 dakikadaki şiştttt sesi ile artık şarkıya kendini tamamen kaptırırsın. her dakikası ayrı bir şahaser olan gizli bir scorpions şarkısıdır gözümde. kimseler çok bilmesin bunu gitsin wind of change, send me an angel falan dinlesin onlarla bilsin scorpions'u. bu şarkısını ise bana bırakın eheh.
  • scorpions'ın 1974 çıkışlı ikinci stüdyo albümü ve albümün 7. şarkısının adıdır. bi önceki albümde yer alan michael schenker'in gruptan ayrılıp ufo'ya geçmesiyle kadroda büyük bir değişiklik olmuştur. schenker'in boşluğunu uli jon roth ile dolduran grup, bas gitar ve davulda oluşan boşluğa da roth'un eski grubundan arkadaşlarını getirmiştir. böylece toplam 3 üyesi değişen grup oldukça farklı bir albüme imza atmıştır. uli john roth'un önderliğinde; melankoli havası azalmış, daha sert tonlardan oluşan bir müzik ortaya çıkmıştır.

yine önceki albümden farklı olarak; bu kez şarkıların tamamını klaus meine seslendirmemiş, bazı şarkıları rudolf schenker, bazılarını ise uli jon roth söylemiştir.

albüm 7 şarkıdan oluşur:

1.speedy's coming
    2.they need a million
    3.drifting sun
    4.fly people fly
    5.this is my song
    6.far away
    7.fly to the rainbow

şarkının giriş bölümünü ve nakaratını klaus meine seslendirirken, elektro gitar eşliğindeki şiirsel kısmı uli jon roth seslendirmiştir. şarkı daha sonra canlı olarak tokyo tapes (1978) albümünde de yer almıştır.

şarkının türkçe çevirisi için
  • tokyo tapes kaydı 15 yaşımda plak çaların dijital olmayan samimiyetiyle hayatımı güzelleştirirdi...
    pink floyd'un high hopes da dediği gibi

the grass was greener
    the light was brighter
    the taste was sweeter
    the nights of wonder
    with friends surrounded
    the dawn mist glowing
    the water flowing
    the endless river

scorpions 70'lerdene de güzeldi... belki de onlarda etkilendi değişti... herşey gibi yeni nesilleşti... yeni nesil herşey gibi gerçeklikten uzaklaşıp sunileşti...

şimdi dinleyince bugünümden dünümü çıkarttığımda ne kalmış anlıyorum... işte öyle bir şarkı hep de öyle kalır umarım... en azından dünüm değişmez...
  • albümle aynı adı taşıyan kapanış parçası...

music:michael schenker
    lyrics:ulrich roth
    time: 9:32

life is empty, can't remember anytime before,
    on a plain lit cold december, see it evermore,
    gliding through this life, and another is a child,
    and we're doing games, and losing things,
    always playing gigs.
    somewhere in the sky, where the moon the stars shine bright,
    where the sun is shining, in the night.
    i am in disgrace, yet i see a smiling face,
    and i hope you let me, share your place.
    i don't live today.

rain in the sky , make the world fly,
    into time, beg me your time.
    sun in the sky, make the world fly,

i lived in magic solitude,
    with cloudy looking mountains,
    the lake made out of crystal raindrops.
    run through space, 2000 years ago,
    i've seen the giant city of atlantis,
    sinking into an eternal wave of darkness.
    shhh.

somewhere in the blue distance,
    are those long forgotten trees of gold
    broken lives hidden down in the sand
    darkness everywhere, nothing
    symbols, strange symbols on a cold leaf
    painting torrid colours all sky green.
    candle painted white like the moon,
    faraway children bleed, god save them.
    drifting garish ghosts like shadows.
    save break to catch and kill time.
    echoes one round endless meadow.