şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iq testi sonuclarinin nesilden nesle artmasi etkisiymis. bu artis her 10 senede ortalama 3 puan seklinde oluyormus. bundan sonra dededen, ananeden gelen tavsiyelere aldirmayin derim. ha tabi bu mantikla newton'u satrancta uc hamlede mat etmeniz gerekiyor. antik cag filozoflarindan falan hic bahsetmiyorum bildigin tek hucreli seviyesinde adamlar. bu iste bir yanlislik var gibi.
 • ortalama insan iq sunun nesilden nesile artması hadisesi.
  özellikle sanayi devrimi ve teknolojik gelişmeler sonrasında ivmelenen bu artış araştırmalara göre gelişmiş ülkelerde 1990 dan sonra durmuş. bu demek oluyorki hepimiz limitliyiz, bende torunum jedi power la eşyaları hareket ettirir diyordum.

  yazık oldu.

  http://en.wikipedia.org/wiki/flynn_effect
 • flynn'e gore turkiye'de iq 2011'de 97-99'a, fransa duzeyine cikmis. dogruysa gezi parki'nda kurban keserek kutlamaya baslayabiliriz.
  http://books.google.com.tr/…20turkeyengland&f=false
 • gelişmiş ülkelerde kaybolduğu ve hatta negatifleştiği düşünülen fenotipik etki. iq skorlarında 1930 yılından görülen artış eğiliminin öncelikle beslenmenin geliştirilmesi olmak üzere aşılama vb. diğer sağlık uygulamaları gibi çevresel nedenlerden kaynaklandığı; ve bu uygulmaların yol açtığı artışın, genotipik düşme eğiliminin yol açtığına göre, dünya çapında halâ yüksek olması nedeniyle görülen etki olduğu iddia edilmekte. dünyadaki bütün popülasyonların beslenme, çevre ve diğer sağlık şartları optimize edilene kadar sürecek ve ardından azalarak negatifleşecek etki. ülke bazında değerlendirildiğinde, söz konusu gelişme sürecini tamamlamış ülkelerde (ör. finlandiya) negatifleşen etki.

  (bkz: negatif flynn etkisi)
 • iq testlerinin zamanla güncellenmesinin sebeplerinden biridir. iq testinde medyan puan 100'dür. nesiller zamanla iq testinde daha yüksek puanlar aldığından, iq testi de bunu dengelemek için zorlaştırılır.
 • her yeni gelen neslin daha zeki olacagini savunan etki. bu etki normal sartlar altinda belli bir noktaya kadar dogru olabilir ama dissal etkilerin her nesilde degismesi bu etkinin dogru ve eksiksiz calismasini engellemektedir.

  yine benzer sekilde her yeni gelen neslin daha uzun olacagini savunan gorusler vardir. dissal faktorler (savas, kitlik, yetersiz beslenme vb. olumsuz faktorler) bu gorusun dogrulugunu gelismemis toplumlarda sinirlamaktadir.

  yine bu etkiden esinlenerek sosyal etkilerde de kullanilabilir. ornegin, "her yeni gelen nesil daha ferah, daha zenginlik icinde yasayacak."
 • nostalji güzellemesi yahut x kuşağı y kuşağı güzellemesi de yapmaya gerek kalmadan biraz youtube biraz sosyal medya takip edelerin anlayacağı üzere olmayan etkidir.
 • yapılan son araştırmalara göre tepe noktasını 70'lerin ortasında bulmuş, sonra endişe verici bir şekilde dramatik bir hızla düşüşe geçmiş etkidir.

  yani dünyamızda bugüne kadar yaşamış olan ve yaşayan en zeki jenerasyon 70'liler..
 • zeka testleri uygulamaya başlandığından beri her 10 yılda yaklaşık 3 puan yükselmektedir. sevindirici gibi görünüyor. insanlık 10 yılda bir daha akıllı hale geliyor. yediğimiz içtiğimiz yarıyor herhalde diye düşünmüyor değil insan.
  durumu açıklamak gerekirse, testlerin ölçtüğü modern, analitik yolla düşünmede daha başarılı olmamızdan ibaret.
 • yahu, alanın uzmanı değilim ama bu mevcut iq ölçüm endüstrisinin, daha çok kültürel eğitimsel yetişme ortamıyla alakalı faktörlerle ortaya çıkan bir zekayı ölçtüğün ispatı bence.. yeni nesil çocukların çoğunlukla genetik ürünü oldukları ebeveyninden yüksek iq lu çıkması, iki nesilin maruz kaldığı şeyler arasındaki farkla açıklanmak zorunda. bu durumda kültürler, ülkeler, sözde "ırklar" arasındaki iq farkı ölçümü de aslında eldeki imkanlarla izah edilmek durumunda.