şükela:  tümü | bugün
 • teşhisi oldukça zor konan ve aslında çok yaygın olduğu halde bilinmeyen ateşli karın ağrılı ataklar geçirilen bir hastalıktır. genetiktir. ataklar 1-4 gün arasında sürmektedir. atak sırasında çok yüksek bir ateş ve şiddetli karın ağrıları olur. nerede ve ne zaman atak geleceği belli olmaz ama atak geçtikten sonra hiçbir şey olmamışcasına hayata devam edersiniz. iyileşen bir hastalık değildir. tedavisi yoktur. atak aralarını uzatmak ve şiddetini azaltmak için kullanılan tek bir ilacı vardır colcihum dispert ya da kolşisin. allah bu hastalığı çekenlerin yardımcısı olsun çok zor ve ağrılı bir hastalıktır.
 • bu hastaliğa sahip kişiler, kendinizi sogukdan koruyun
  hasta olma periyodunuz 2 ayda birse senede 2 ye kadar düşer.rabbim veriyor tabi hastaliği henüz çözümünü bahşetmedi..
 • eski eşimin de muzdarip olduğu rahatsızlık çoğu boş yere yanlış teşhis ile ameliyat edilmiş dahi olur. çok bela bir rahatsızlık..
 • adını hatırlamadığım bir ilacı ömür boyu kullanıyor hastalar. bazen taşıyıcı olsan bile hastalık etkisini gösterir. neyse ki beni teğey geçmiştir.
 • (bkz: ailesel akdeniz ateşi)
  (bkz: kolşisin)

  hasta için de zor, hasta yakını için de zor bir hastalıktır. tedavisi olmaması ve geç teşhis edilir olması handikap. hastaların düzenli doktor kontrolünde olması ve ilaçlarını aksatmaması gerekirken, olası çaprazlamalara karşı genetik testler önem arz etmektedir. öldürmez ama süründürür denilebilir. türkiye'de başta sivas olmak üzere iç anadolu ve orta anadolu bölgesinde yaygındır. nedensiz 1-2 günlük ateşli ağrı atakları yaşıyorsanız fmf şüphesi duyulabilir.