1. kısa bir süre önce atanan tugay ve okul komutanlarından dolayı askerliğini asteğmen* olarak yapacak bir kişinin acemiliğini geçireceği en kötü yerdir. öyle ki ısparta, eğridir'den bile daha zorlu eğitim verilmeye başlandığı söylendiği, yaşanıldığı, hissedildiği olmuştur.
  2. yedek subay adayı olarak, hayatımın 3 ayını sanki 30 yılmış gibi benden çalmasına rağmen, bitirdikten sonra "artık ben üstün bir insanım" dedirten cehennem.
    girişimin ilk haftasında çekebildiğim 27 şinavı, 3 ay sonunda tek elle 21, çift elle 110 a çıkaran, g3 ve sırt çantasıyla her oğleden sonra koşulan 5000 m koşularında bir süre sonra sadece ter attıran, akşam 8 de başlayıp, sabah 6 ya kadar yapılan 36 km oryantriklerinde tim ve takım ruhunu insana en iyi şekilde öğreten ilim irfan yuvası.

içeride tüm astegmenlerin gozlerinin donuk baktığı, hayattan alınan zevki tüketen ve sivil hayatın ne kadar değerli olduğunu öğreten kurum...

foçaya düştüyseniz üzülmeyin, çünkü kaderden öteye gidilmez, orada kuracağınız dostlukları, hayatta kalmak için duymak zorunda olduğunuz güven hissini ve bir timin birbirine kenetlenmesini başka hiç bir yerde böyle canlı öğrenemezsiniz.

kısacası, yurdumuzun doğu bölgesinde yaşanan terörün anlına şafak kazımak için aslanlar gibi tim komutanları yetiştiren junior vietnam...sınır kartallarının doğduğu yer.

ps: astegmenler dışında bir çok rütbe ve sınıfa eğitim verilir.
  3. denize sıfır nizamiyesi olan, ön bahçesi olarak kabul edilen birkaç yüz metrelik tepelerde başka yerde zor bulunacak mükemmel manzaralar eşliğinde eğitim görürken bol bol dağ çileği yenebilen fakat bu güzel yanlarına rağmen 400'ü aşkın kursiyerden* sadece bir elin parmaklarını geçmeyecek kadarının isteyerek geldiği, bütün kursiyerlerin de "ben nerden geldim buraya diyerek" kafasını duvarlara taşlara vurduğu, bir üniversite mezununun türkiye'deki askerlik yapılabileceği en zor yer.
    üç aylık eğitimin bitiminde insan kendi vücudunun sınırlarını öğrenmekte, araziye bırakma, kısa ve orta travers, hayatı idame, dağ yürüyüşü ve genel tatbikat gibi onca zor eğitimin üstesinden nasıl geldiğine şaşırmaktadır. bilinmesi gereken tek şey ne kadar zor gözükürse gözüksün zamanı geldiğinde herşeyin yapılabildiğidir.
    buradaki kursiyerlerin mottosu ise şudur: "burada herşeyi yapabilirler ama zamanı asla durduramazlar."
  4. bünyesinde rütbeli personel ve asteğmen adaylarına komando eğitimi veren jandarma komando okulunu barındırır. kurs gören rütbeli personele kurs sonunda tüfekli, sırt çantalı (1,5 litrelik iki su şisesi ve diğer muhteviyat ile) 27 km* koştururlar.

(bkz: hayvansın rıza)
  5. izmire bağlı şirin bir belde olarak tanınan foçanın aslında içinde nasıl bir cehennem barındırdığını gösteren tugay
  6. efendim buraya asteğmen adayi olarak geldi iseniz boşuna "ben refuze olurum, tuzla'ya giderim ıvır zıvır" demeyin. burda refuze olmak yok. geldi iseniz bu eğitimi alacaksınız. eğer komando olamayacağınıza karar verilir ise iç güvenlik bölüğüne veriliyorsunuz ve komandolar ile aynı eğitimi alıyorsunuz. "e o zaman niye sıfat farklı? onlar niye komando da ben iç güvenliğim?" diye soranlar olabilir, tek fark komandolar usta birliklerinde komando ve eğitim birliklerine gidiyor, iç güvenlikler ise sınır karakollarına.

burası, türkiye'de asteğmen adayı olarak eğitim alınabilecek en zorlu yerdir.
    (edit: en zorlu yer eğirdir dağ komando okulu'ymuş. burada genel tatbikat 7 gece 8 gün, orada 12 gün sürüyormuş. electropie'ye teşekkürler)

bir günde sabah 05:00'da kalkıp öğlene kadar dağ taş 20km yol gidip, öğleden sonra tüfekli techizatlı 5000m koşturup akşama tekrar dağ taş bir 20km yol gidip gece de üstüne ertesi gün saat 13:00'a kadar sürecek bir tatbikata çıkabiliyorsunuz. fiziksel zorluğun sınırları gözleriniz önüne seriliyor, insanlar eğitimlere katılmamak için revire gitmeye ve istirahat almaya çalışıyor, revirdeki doktor psikopat diktatör rolüne bürünüyor, yine de onca şeyin sonunda haftasonu geldiğinde, eğer o hafta bir mallık yapıp çarşınızı kestirmediyseniz çarşıya çıktığınızda fırtına sonrasında limana gelmiş geminin mürettebatı gibi herşeyi unutup gülüp eğlenebiliyorsunuz.

en başta ne kadar zor ve korkutucu olsa da, kursun sonunda insana "benim yapamayacağım şey yokmuş be abi" dedirtiyor. "bunları da görmüş olduk" diyorsunuz sadece, her nasıl oluyorsa eğitim insana işkenceymiş gibi gelmiyor, insan gerçekten geliştiğini fark ederek çıkıyor buradan.

edit: yanliş bilmiyor isem 315.dönemden avukatlar buraya dava açmış ve "insanoğlu tüfekli teçizatlı 27km koşturulmaz" demişler. doğal olarak kazanmışlar ve bundan dolayı kursta rütbeli personel artık 27km koşturulmuyor.
    re-edit: yanliş biliyormuşum; 311'ler bile 27km koşmamışlar. komutanlar bizi kandırmış dicem ama her gelen komutan da "aranızda avukat, hakim olan falan var mı" diye sorunca sütten ağızları biraz yanmış gibi geliyor.
  7. terinizle tuzlanan yemekler yediğiniz bir yer.

saatlerce güneşin altında beklemiş, lezzetli bir kahve için yeterli sıcaklıkta olan bir suyu kana kana içebildiğiniz bir yer.

günde 3 defa bot boyadığınız, her hafta saç traşı olduğunuz, bazı zamanlar gün boyu sadece yemek yerken oturduğunuz bir yer.

foça gibi güzel bir yerden nefret ettirebilen bir yer.
  8. 311.dönem asteğmen adaylarına erhan kopar adında süper sayko aynı zamanda hem güldüren hem de süründüren ama düşünmeye fırsat bırakmadan resmen adamı mal eden bir yüzbaşı musallat etmişti.
  9. burda askerlik yapan bir arkadaşımı ziyaret ettikten sonra askerlik yapma fikrimi 2 yıl ertelemiş , iki yılın sonunda cesaret edip gidebilmiştim.
  10. yeşil tşirtü beyaz yapan eğitim tugayıdır. foçanın 37 derecelik sıcağında, kışlık kamuflajla buhar olursun ve su döngüsüne katılırsın.
    eğitim adına pek bir şey göremedik henüz. sağlık kontrolleri için yapılan izmir seyahatleri ve yanaşık düzen eğitimi yemin törenine kadarki 15 günlük süreyi minimum güçlükle geçirmemize neden oldu.
    9 günlük bayram tatilinin de son günlerindeyiz. ister istemez geriliyor insan. yemin töreni sonrasında, biz ayrılırken bir sürü kazık getirmişlerdi tugaya. acaba onlar ne işe yarıyor?

edit: eğitim adına pek bir şey göremedik demiştim. dilim kopaymış. yaptığım şeylere hayret etmekteyim. fiziksel ve zihinsel olarak inanılmaz bir gelişme kaydetmekteyiz. komutanlar da "siz insan değilsiniz" diyor. haklılar galiba.

foça 4. jandarma komando eğitim tugayı hakkında bilgi verin