şükela:  tümü | bugün
 • kısa bir süre önce atanan tugay ve okul komutanlarından dolayı askerliğini asteğmen* olarak yapacak bir kişinin acemiliğini geçireceği en kötü yerdir. öyle ki ısparta, eğridir'den bile daha zorlu eğitim verilmeye başlandığı söylendiği, yaşanıldığı, hissedildiği olmuştur.
 • yedek subay adayı olarak, hayatımın 3 ayını sanki 30 yılmış gibi benden çalmasına rağmen, bitirdikten sonra "artık ben üstün bir insanım" dedirten cehennem.
  girişimin ilk haftasında çekebildiğim 27 şinavı, 3 ay sonunda tek elle 21, çift elle 110 a çıkaran, g3 ve sırt çantasıyla her oğleden sonra koşulan 5000 m koşularında bir süre sonra sadece ter attıran, akşam 8 de başlayıp, sabah 6 ya kadar yapılan 36 km oryantriklerinde tim ve takım ruhunu insana en iyi şekilde öğreten ilim irfan yuvası.

  içeride tüm astegmenlerin gozlerinin donuk baktığı, hayattan alınan zevki tüketen ve sivil hayatın ne kadar değerli olduğunu öğreten kurum...

  foçaya düştüyseniz üzülmeyin, çünkü kaderden öteye gidilmez, orada kuracağınız dostlukları, hayatta kalmak için duymak zorunda olduğunuz güven hissini ve bir timin birbirine kenetlenmesini başka hiç bir yerde böyle canlı öğrenemezsiniz.

  kısacası, yurdumuzun doğu bölgesinde yaşanan terörün anlına şafak kazımak için aslanlar gibi tim komutanları yetiştiren junior vietnam...sınır kartallarının doğduğu yer.

  ps: astegmenler dışında bir çok rütbe ve sınıfa eğitim verilir.
 • denize sıfır nizamiyesi olan, ön bahçesi olarak kabul edilen birkaç yüz metrelik tepelerde başka yerde zor bulunacak mükemmel manzaralar eşliğinde eğitim görürken bol bol dağ çileği yenebilen fakat bu güzel yanlarına rağmen 400'ü aşkın kursiyerden* sadece bir elin parmaklarını geçmeyecek kadarının isteyerek geldiği, bütün kursiyerlerin de "ben nerden geldim buraya diyerek" kafasını duvarlara taşlara vurduğu, bir üniversite mezununun türkiye'deki askerlik yapılabileceği en zor yer.
  üç aylık eğitimin bitiminde insan kendi vücudunun sınırlarını öğrenmekte, araziye bırakma, kısa ve orta travers, hayatı idame, dağ yürüyüşü ve genel tatbikat gibi onca zor eğitimin üstesinden nasıl geldiğine şaşırmaktadır. bilinmesi gereken tek şey ne kadar zor gözükürse gözüksün zamanı geldiğinde herşeyin yapılabildiğidir.
  buradaki kursiyerlerin mottosu ise şudur: "burada herşeyi yapabilirler ama zamanı asla durduramazlar."
 • bünyesinde rütbeli personel ve asteğmen adaylarına komando eğitimi veren jandarma komando okulunu barındırır. kurs gören rütbeli personele kurs sonunda tüfekli, sırt çantalı (1,5 litrelik iki su şisesi ve diğer muhteviyat ile) 27 km* koştururlar.

  (bkz: hayvansın rıza)
 • izmire bağlı şirin bir belde olarak tanınan foçanın aslında içinde nasıl bir cehennem barındırdığını gösteren tugay
 • terinizle tuzlanan yemekler yediğiniz bir yer.

  saatlerce güneşin altında beklemiş, lezzetli bir kahve için yeterli sıcaklıkta olan bir suyu kana kana içebildiğiniz bir yer.

  günde 3 defa bot boyadığınız, her hafta saç traşı olduğunuz, bazı zamanlar gün boyu sadece yemek yerken oturduğunuz bir yer.

  foça gibi güzel bir yerden nefret ettirebilen bir yer.
 • uzman çavuş, astsubay, asteğmen, teğmen ve daha yüksek rütbeli (ihtisas için gelen) subaylara komando eğitiminin verildiği jandarma tugayı, bir cennet içinde bir cehennem. buranın dünyadaki sayılı komando eğitim birliklerinden biri olduğu söylenir. 315. dönemden sonra buraya asteğmen kursiyer alınmamaya başlanmıştır. 2006 ağustos ayında atanan tugay komutanı birlik içerisinde yürümeyi yasaklamış, heryere koşarak gitmeyi zorunlu hale getirmiştir. son derece katı bir askeri displine sahip paşayı görünce istifini bozmayan, selam vermeyen tek canlı türü vardır, asteğmenler.

  bir rivayete göre bir teğmen kursiyer paşaya asteğmenleri şikayet etmiştir.
  -komutanım asteğmenler bize selam vermiyor.
  -oğlum onlar bana bile selam vermiyor sana n'oluyor.

  zira buraya düşen şanslı bir asteğmen adayı, üniversitesinin binbir renkli çiçeklerle dolu bahçesinde güle oynaya geçirdiği minimum 4 güzel yılın ardından ortasına düştüğü cehennemde bir yandan varoluş sebebini sorgulamakta bir yandan ise hangi günahlarının cezasını çektiğinin muhakemesini yapmaktadır. daha birkaç ay önce profesör hocası ile bilimsel bir konuyu tartışıyorken şimdi neden havlunun ille de pembe şeritli tarafı dışa gelecek şekilde gösterildiği gibi katlanması gerektiğine anlam vermeye çalışmaktadır. 400 metre sürünme parkurunda toz toprak ve asfalt lekeleri ile yeni bir kamuflaj deseni oluşmuş kışlık kamuflajının içerisinde gölgede 40 derece sıcaklık altında can çekişirken (bkz: teke gibi kokmak), 10 metre ötede, avlunun öbür tarafındaki bikinili turistlerin kendisini merakla izlediğini gördüğünde onlara işte türk askeri böyle eğitim alıyor mesajını vermenin gururunu yaşamaktadır.

  her şeye rağmen kurs bittiğinde insana kendini özel hissettiren, fiziksel ve ruhsal dayanıklılık sınırlarını aşmış olmanın verdiği güveni yaşattıran, "ben neymişim be" dedirten ve nizamiyeden çıkarken sylvester stallone edasıyla yürüten gurur duyulası bir asker ocağıdır. kısaca bambaşka bir yerdir söylenecek çok şey vardır, fakat şimdilik bu kadar yeterdir.
 • 311.dönem asteğmen adaylarına erhan kopar adında süper sayko aynı zamanda hem güldüren hem de süründüren ama düşünmeye fırsat bırakmadan resmen adamı mal eden bir yüzbaşı musallat etmişti.
 • burda askerlik yapan bir arkadaşımı ziyaret ettikten sonra askerlik yapma fikrimi 2 yıl ertelemiş , iki yılın sonunda cesaret edip gidebilmiştim.
 • yeşil tşirtü beyaz yapan eğitim tugayıdır. foçanın 37 derecelik sıcağında, kışlık kamuflajla buhar olursun ve su döngüsüne katılırsın.
  eğitim adına pek bir şey göremedik henüz. sağlık kontrolleri için yapılan izmir seyahatleri ve yanaşık düzen eğitimi yemin törenine kadarki 15 günlük süreyi minimum güçlükle geçirmemize neden oldu.
  9 günlük bayram tatilinin de son günlerindeyiz. ister istemez geriliyor insan. yemin töreni sonrasında, biz ayrılırken bir sürü kazık getirmişlerdi tugaya. acaba onlar ne işe yarıyor?

  edit: eğitim adına pek bir şey göremedik demiştim. dilim kopaymış. yaptığım şeylere hayret etmekteyim. fiziksel ve zihinsel olarak inanılmaz bir gelişme kaydetmekteyiz. komutanlar da "siz insan değilsiniz" diyor. haklılar galiba.