• bize ters.

imza : from güzelyalı with love
  • birinin de kara tas demedigi liste.

foca asktir. bir daha baska yeri sevememektir. omur boyu ozlemek, her sene gitmek istemek, "emekli olunca buraya yerlesecegim" demektir.

kimisi hapishane demis. dogrudur, sehre uzaktir. ama sehri kim ne yapsindir. sana foca yeter.

cocuklugumdur, 6-12 arasi yaslarimi, 90'lari hatirlatir bana hep. cocukluk asklarini, hidrellezleri... tabii ki artik eskisi gibi degildir ama yine de her sene ayri guzeldir. kimle gitsen farkli maceralar yasatir. aile ile ayri, arkadas ile ayri, es ile ayri anilar biriktirir insana.

misss gibi soguk denizdir. berraktir. saftir. tuzludur. yosunludur. deniz kestanelidir. yengeclidir. son yillarda mavi deniz analidir. ama guzeldir be, cok guzeldir.

maymi teknesi ve murat kaptan ile tura cikmaktir. yunuslar esliginde siren kayaliklarini izlemektir. gerci ben hep diyorum eski kucuk tekne daha guzeldi ama yine de guzeldir.

tabii ki nazmi usta'nin nefis dondurmalarindan yemek, ona ulasmak icin yarim saat kuyrukta beklemektir.

deli ruzgardir, cok deli eser. "kaleburnu'nda esek baglasan durmaz" derlerdi eskiler. cocukken kendimizi ruzgara birakinca bizi kostururdu adeta. ne severdim.

sali gunleri pazarina gidip koylerden gelen mis gibi sebzelerinden almaktir. ozellikle gerenkoy domatesi ve koylerindeki otlari essizdir. zeytinleri o bicimdir. ben cocukken cumartesiydi sonradan saliya degistirdiler 20 sene once filan. hala da sali. gecen ay gittim hala cok guzeldi.

her tatilde en az bir kere celep restaurant kazigi yemektir. sirri pazarlik yapmaktadir. "gecen gun su arkadasi fena utmussunuz bana da yapmayasiniz?" diye daha oturmadan cirkeflige baslamak kaziklanmaya karsi iyi bir gard oluyor benden soylemesi. *

sonra bisiklettir. bisiklete binmeyi orada ogrenmistim 7 yasindayken. ilk isim kolumu kirmak olmustu. *

kedidir, kedi. birbirinden guzel sirnasik kedidir.

baliktir, ahtapottur foca. ayagina gelen ahtapotu yakalayip aksam yemegine kadar dovmektir (biliyorum pek bir canice ama cok lezzetli ne yapayim)

komando erler icin iskencedir bir de. asker olarak gelen nefret eder foca'dan bilirim. normaldir.

askeriyede bol bol yaban domuzu ve tilkidir. hala varmis duydugum kadariyla. ben cocukken lojmanda balkona gelirdi cilgin tilki ve domuzlar.

boyledir iste foca. huzurdur. dunyanin en guzel gun batimidir. onca bati sehrinde denize karsi gun batirdim boyle siirseline rastlamadim.

canim foca...
  • home
  • şimdi buuu "eski foça mı yeni foça mı" diye dallama bi soru var ya. onu anlatıcam biraz..

arkadaşlar sikicem şu gerzek soruyu sormayın artık ya. fakir misiniz nesiniz anlamıyorum ki? yeni foça dediğiniz yer aliağa ile bizim "foça/reha midilli" dediğimiz elit bölge arasında bir tampon bölgedir. sanayi sitelerinin artıklarından foçamız etkilenmesin diye o yöre halkının lojmanlarının bulunduğu denize yakın yerleşim merkezinin adıdır y.f. çöl gibi uçsuz bucaksız belediye plajında balık istifi gibi dizilip donla şalvarla güneşlendikleri yerdir. şile'nin yandan yemişi diyebiliriz.

oysa gerine gerine "foça'da oturuyorum", "
    ismet paşada villam var
    foça'da teknem var"

vb.. denildiğinde sadece iki şey akla gelir, "büyükdeniz" ya da "küçükdeniz". demek ki bu arkadaş ya "büyük deniz reha midilli caddesi reha midilli sokak no reha midilli"de ya da "küçükdeniz reha midilli caddesi reha midilli dayanışma merkezi yanı kat:reha midilli daire no:reha midilli"de oturuyordur.

sahibinden'de de görüyorum ilanlar vermişsiniz foça diye açıyorsun ana?!?! 800 liraya kıyamet kadar ev ilanı. ulan 800 liraya foça'da ev mi kaldı hahahahah. alayı: "y.f'da bilmemne koyunda foçaya 5dk mesafede" yazmış (ama roketle).

arkadaşlar girne'de oturan adama "yeni girne mi eski girne mi" diye salakça soruyor muyuz. eee!?! o zaman foçalıya da sormayacaksın.

foça foçadır aq. öğreneceksiniz bunları.
  • eski rum evleri ve gece çıkan rüzgar aklıma ilk gelendir
  • denizden taze tutulan balıkların servis edilmesi,meyhaneler, serpme kahvaltısı, kıyıya vuran denizanaları, 744 numaralı eshot, incikci boncukcu ve niceleri
  • yeni foça için aliağa tarafından gelen toz, eski foça için dondurma ilk aklıma gelenler.
  • neredeyse hipotermi olmama sebebiyet verecek olan deniz suyu soguklugu
  • köpeklerin su içerken çıkardığı foşurdatma sesi.
hesabın var mı? giriş yap