şükela:  tümü | bugün
 • 349. kd olarak askerliğimi yaptığım yerdir. sonuçlar açıklandığı zaman foça yazısını gördüğümde korkmama sebep olmuştur. bu küçük birlikte diğer askerliklere nazaran daha rahat bir askerlik yapıldığını söyleyebilirim. koğuşları 10 kişiliktir fakat hiç bir koğuşta 10 kişi kalmamaktadır. her gün sıcak su vardır. çamaşır yıkatmak, terzilik işler çok kolay halledilir. manzarası mükemmeldir. tüm askerler ve komutanlar birbirini tanır. fakat çok şiddetli bir rüzgarı vardır. insanın sinirlerini zıplatan hatta bazen yürümeyi bile zorlaştıran bir rüzgardır. elbette ki her şey güllük gülistanlık değildir ama buraya düşmeyi şans sayabilirsiniz.
 • 26 ocak'ta katılacağım birlik. bedelli askerlik nedeniyle 20 gün kalacağım. buraya denk gelen başka yazar arkadaşlarımız var ise yeşillendirebilir.

  edit; (#83479323) bu entaride bir whatsapp grubu kuruldu buraya gidecek arkadaşlar için. aynı dönemde gidecek insanlarla daha önceden tanışmak istiyorsanız şansınızı deneyebilirsiniz.
 • son teslim tarihim 9.11.2019 olan yer. pek fazla kişiye çıkmamış sanırım, 150 sayfanın yarısına baktım göremedim.
 • bedelli askerlik yaptığım birlik. gidecek diğer arkadaşlara bilgi vermek amacıyla yazıyorum bu entariyi.
  en çok sorulan sorulardan başlamak istiyorum. birlik içerisinde her gün sıcak duş alabilirsiniz. sıra falan da beklemenize gerek kalmıyor. sanırım 10 kere duş almışımdır ve hiç sıra beklemedim direk girdim. koğuşlar 10 kişilik. diğer bedelli askerlerle birlikte kalıyorsunuz. ayrıca dolaplar da koğuşların içerisinde ve gayet büyükler. eşyalarınızı rahatlıkla sığdırabilmeniz lazım. birlik zaten toplamda 200 asker barındırıyor ve bunların 100'ü bedelli erlerden oluşuyor. uzun dönem askerlerle herhangi bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. bazılarıyla uzun uzun sohbet etme şansım oldu. çoğu 20 yaşında genç çocuklar. kimseye saçma sapan konuşmazsanız ters bir tepki almazsınız. gazinosu tatlı bir yer, kumandayı elinize almayın derim, alsanız da kimse bir şey demez ama çocuklar bozuluyor. boş verin bir 18 gün "şefkat yerimdar" izleyince ölmüyor insan. birlik komutanınız bir albay ve sürekli birliğin içerisinde görme ihtimaliniz yüksek kendisini. yapacağınız askerlik albayı görünce yüksek sesle tekmil vermekten ibaret. soru falan sorarsa da bağırarak cevap veriyorsunuz. başka yapacağınız bir şey yok. son derece basit eğitimleri tekrar tekrar yapacaksınız 18 gün boyunca. son olarak atışlara gelelim, atış yapacağınız tüfek kalaşnikof. geri tepmesi yok denecek kadar az. hedef alırken tüfeğin tepip suratınıza çarpması gibi şeylerden asla çekinmeyin. size gösterildiği gibi hedef alın.

  söyleyeceklerim bu kadar. hemen geçip gidiyor zaten. insana tatil gibi geliyor. herkese bol şans.
 • kısa dönem olarak askerliğimi yapmakta olduğum birlik. bir üst entryde arkadaş çok güzel anlatmış. temizlik ve düzen konusunda üst seviyede olan bir birliktir.

  özellikle uzun dönemler için şevkat yerimdar dizisi kutsaldır. fox tv' nin değiştirilmesi teklif dahi edilemez. bedellilerin kumandayı eline almamasını şiddetle tavsiye ederim. çok büyük hazırlıklar yapmanıza gerek yok, kantinden her ihtiyacınızı tedarik edebilirsiniz.
  bedelli arkadaşlar için söylüyorum, askerliğiniz boyunca bir çok usta askerle aynı ortamda bulunup banklarda sohbet edeceksiniz. bu sohbetler esnasında zorluklardan, şafaktan falan bahsetmeyin çok takılıyorlar bu konuya terso olabilirsiniz. bir de ziyaretçi odalarında kameralar var ve bunu izlemek için bir askerin görevlendirildiğini unutmayın. ziyaretçinizle fazla samimi olmayın içeriye komutan girip herkesin içinde rezil edebilir sizi.
  ekim ayına kadar gelecek olan arkadaşlardan kafasında soru işareti olan varsa yeşillendirebilir, birlikte de elimden gelen desteği verebilirim. güzel bir yerde askerlik yapacaksınız içiniz ferah olsun.
 • 27. celp bedelli olarak askerliğimi yaptığım yer.temizlik,düzen ve yüksek sesli tekmil konusunda üst seviyede özen gösterilen birliktir kendileri.

  manzarası efsanedir,akşam yemeğinden sonra kamuflajı çıkarıp manzaraya bakarak kafanızı boşaltabilirsiniz.ulan şimdi bi bira olsa diye çok geçirdim içimden.bunların dışında yukarıdaki arkadaşların söylediği gibi,hayvan gibi kıyafet şort tişört falan götürmeyin.birliğe özel şort ve tişört dışında diğer kıyafetlere serbest zamanda izin verilmiyor.bu ikisini kantinden temin ediyorsunuz.yanınızda götürmeniz gereken tek ve en önemli şey güneş kremi.eğitimler gerçekten sıkı ve yorucu olabiliyo,diğer şehirlerde bedelli yapan arkadaşlarınız gibi çimenlerde yatıp şafak sayamıcaksınız emin olun.

  kadrolu askerler iyi çocuklar hepsi yardımcı olmaya çalışıyor.terhis olmadan bi gün önce yemekhanedeki elemanın çay vermemesi dışında hiç bir sorun yaşamadım.birlik komutanı her an karşınıza çıkabilir,tekmile abanırsanız sorun yaşamazsınız.bahçıvan görevindeki askeri bulup nasıl bahçıvan yapıldığını sorun anlatsın,muhabbeti iyidir.kısım komutanlarından adem(adıyaman) ve tugay(niğde) çok iyi çocuklardır ,üzmeyin.son olarak illa kendi kısımınızla kanki olmanıza gerek yok , buradan 5. kısıma selam.

  gelelim gördüğüm negatif durumlara, çok yok ama yinede bilgi vermek için yazıyorum.kilolu çavuş hariç diğer çavuşlar kadrolu askere çok kötü davranıyolar.kahvaltı biraz zayıf,tam doymuyo insan.bunun için önlem alınıp kahvaltıda poğaça simit satılıyor.genelde hemen bitiyo sonlarda giriyosan yemekhaneye, alamıyosun.hadi onu geç parayla satılması bana etik gelmedi,yorum sizin.

  bunlar dışında ,takmayın kafanıza yer güzel,temiz.zaman geçiyo, anlamıyosunuz.