• johnson&johnson ürünlerinin gözümü sikertmesi sonucu sözlükte araştırlamarda bulundum ve tavsiyelere uyarak aldım. aldığımda 2009 temmuzdu, şu an üçüncü çiftin sonuna geldim ve şubat 2010 diyebiliriz.

lenslerle birlikteliğim 2004 yılında başlamıştı ve sorunsuz bir şekilde focus olsun, j&j olsun, bouş lomb olsun markalar arası gezintiye çıkmıştım. ilk 1-2 yıl sorun yoktu, temiz temiz kullanıyor ve her gece çıkartıyordum. ama bilgisayar başında fazla kalmaktan olsa gerek yavaş yavaş buğulu görüntüler, kızarmalar, batmalar yanmalar başlamıştı. gözlük kullanmaktan tiksinen biri olarak pek de sallamadım bunları ama durum vahim hale gelince de yapacak bir şey kalmamıştı.. sürekli daha kaliteli lensler alarak bu sorunu giderebileceğimi zannediyordum.

optik kültürüm de gelişmemişti. optikçilerde çalışan güzel kızların sözüne kanıyor, benden hoşlandıklarını zannederek ne deseler yapıyordum. buradan tipsiz ve kendine güvensiz yazarlara sesleniyorum; ben yaptım siz yapmayın. o kızlara inanmayın. onlar hayın, onlar zalım.

sonra mecburen lens kullanmayı bıraktım. ayda bir etkilemem gereken kız olan ortamlara gideceksem lens takıyordum, 2 saat zor duruyordum. düşünsene lan, kızla tanışıyorsun ve 1 saat sonra tikli gibi sürekli gözleri kırpıştırıyorsun, ben bi lovaboya (evet okuduğun gibi) gideyim diyorsun ve gözlüklü bir şekilde dönüyorsun. allahın ne kadar aptalmışım.

neyse mına koyim konu dağıldı. lens fena şekilde alerji yaptı ve araştırdım, optikçideki güzel kızlara kanmadım, sözlük yazarlarına güvendim, internetten bu lensi sipariş verdim..

lensler geldi taktım, her şey süperdi.. aradığım lensi buldum artık diye düşünmeye başladım ama bu sevincim uzun sürmedi.. 4-5 saat sonra yine bulanık ve gri görüşler, yine lovaboya gitmeler..

inat ettim ve ara ara lensleri kullanmaya devam ettim. gözler daha kötüye gidince mecburen bıraktım.

1 ay boyunca nerdeyse lensler aklıma gelmedi. sonra yine bi kız işi oldu. haha şaka lan. sonra bi gün takayım dedim, nasıl olsa en fazla 2-3 saat dayanabiliyordum. 2 saat geçti, 3 saat geçti, 5, 10, derken 3 gün sonra çıkardım lensleri. mutasyon mu geçirmiştim yoksa? hem de bugüne kadar kullandığım bütün lenslerden daha iyi görüyordum dünyayı.

sonuç olarak ne olduğunu anlamadım, ilk zamanlarda anormal alerji yapmıştı, sonradan kendi kendine düzeldi. görüş alanı güzel, bilgisayar başında otururken sorun yok, ama 3 günde bir çıkartmam gerekiyor. biraz önce de yine sözlükçülere güvenerek biofinity siparişi verdim. bundan daha iyi olduğu söyleniyor. kullanınca onun için de yorumları yazarım.
  • artık üretilmeyen lenslerdir. onun yerine geliştirilmiş versiyon olarak air optix night and day aqua üretilmektedir. yani en azından bugün bana söylenen buydu. nemlendirme oranı yüksekmiş. isterseniz bunu gönderelim, dediler. kabul etmedim. sonra lens market'deki kullanıcı yorumlarına baktım. çoğunluk memnun kalmamış. hayır, rahat mı battı anlamıyorum ki. yani kullananlara battığı kesin ama. yeni versiyonun gözde batma yapmasından şikayet eden çok kişi var çünkü. eski lenslerden ben memnundum, kullanıcıların büyük çoğunluğu memnundu. ne diye geliştirirsin durup dururken.

bilemedim şimdi. lens kullanmaya başladığımdan beri eskiyi kullanıyordum. nerden çıktı bu ani değişiklilik? bu kadar hızlı değişimlere ayak uyduran biri değilim ben kardeşim. uymak istemiyorum ayrıca. hem yenisini yaptın iyi hoşta alternatif olsun diye eskisini de üret. yenisi daha iyiyse millet dadanacaktır zaten. şu an derin bir boşlukta yüzmekteyim. çok mutsuzum sözlük.
  • tavsiye üzerine 6 yıldır kullandığım bausch and lomb purevision hdmarka lensimden bu lense geçiş yaptım. dün çok büyük bir heves ile ilk çifti taktım ancak inanılmaz bir durum var. arkadaşlar ben bu lens ile görmüyorum kafayı yiyeceğim. yani hani arkadaşınızın sizden daha düşük dereceli gözlüğünü takarsınız ya onun gibi. yakını çok net görürken uzakta ki yazıları seçemiyorum. örneğin araç plakalarını seçemiyorum. lensin numarasını çapını şuyunu buyunu herşeyi iki kere kontrol ettim yok arkadaş bu benim numaram. hayır işin ilginci lens gözüme batmıyor sorunsuz ve mükemmellik derecesinde rahat. ancak görmüyorum bu haliyle bir işe yarar tarafı yok. iş yoğunluğum sebebiyle optikçiye de gidemiyorum. eski lensleri kullanmaya devam. benimkine benzer sorunlar yaşayan ya da aklına bir fikir gelen ya da en ufak bir tavsiye için lütfen yeşillendirin yoksa kafayı yiyeceğim.
    edit: aldığım yer ile görüştüm. adam hayatında ilk defa böyle birşey duyduğunu söyledi. firmayla iletişime geçecekmiş.
    edit 2: başka bir kutu verdiler. açıkçası hiç umudum yoktu ama enteresan biçimde problemim düzeldi cayır cayır görüyorum. sorun sanırım o lenslerdeymiş. bu entryi de silmiyim ki olmaz ya belki biri benimle aynı saçma problemle karşılaşır yalnız olmadığını bilsin.
    ayrıca şunu belirteyim bu saçma problemimde bile müşteri memnuniyeti diyerek paramı geri vermeyi veya başka bir kutu göndermeyi teklif eden şahane firmadır. helal olsun
  • 10 yıldır kullandığımız lensler göze öyle bi tahribat vermişki, bu 30 günlük çıkartılmayabilecek lensi bile 2 gün çıkarmayınca rahatsızlık hasıl oluyo. yinede en iyisi.
  • biofinityi değil bir ay hergün gözümden çıkarıp solüsyonda bekleterek kullanabildim ancak. günlerce gözden çıkmayacak lenslerin hasıdır efendim bu. ilk kez kullanıcaklar kutusunda lensi bulamayınca heyecan yapmasınlar, solüsyon içinde belli olmuyor sadece, aramaya inansınlar.
  • nerdeyse kisiye goz kusuru oldugunu unuuturacak derecede rahat ettiren lens.

tak, bir ay unut. o derece yani.
  • en iyi oldugunu iddia eden kontakt lens markasi
    goz kapaklari kapaliyken bile göze oksijen saglayabildigini iddia ediyor.. ne demekse artik göze oksijen saglamak.. *
    (bkz: ciba)
  • 2 yıldır hiç bir sorun yaşamadan kullandığım, diğer lenslerle alakası olmayan, su ve oksijen geçirgenliği yüksek harika lens. diğer lensleri kullanırken gece geç saatlere doğru lensi çıkarmadığınızda bulanık görmeden, göz kızarmasına kadar birçok güzel sürpriz sizi beklerken, bu lensi neredeyse (üreticinin lansmanı bu zaten) 30 gün boyunca hiç çıkarmadan ve 30. günde çıkarıp atarak kullanabiliyorsunuz (ben hiç böyle yapmadım ama). bir süre sonra gözünüzde lens olup olmadığını bile hissetmiyorsunuz. züperrrr

ama siz siz olun bunu yapmayın, en azından 5-6 günde bir çıkarıp gözünüzü dinlendirin. unutmayın lensle yatmak çorapla yatmaya benzer :)

tek eksisi astigmatlı gözler için üretilmiyor.
  • bu ürün ya çok kaliteli ya da ben çok tembelim. eskiden her gün len çıkar tak derken daha sık iltihaplar ile uğraşmak zorunda kalırdım. sonra buna bi geçtim; üniversitede belli bir hayat düzenimin olmadığı, kafama göre uyuyup uyandığım saçma yapıda beni hiç üzmedi. bir kere iltihap ile uğraştırmadı. belli bir noktadan sonra kendini öyle bi öteletti ki tam emin olamamak ile beraber sanırım 2 ay boyunca gözümde kaldığı zamanlar oldu. şu an çoğunlukla bilgisayar ekranına baktığım, bol mesaili, tempolu ve akşam 11-12 gibi sonlanabilen göz katili hayat düzenimde, hiç çıkarmadan yatsam bile sonraki sabaha hemen hazır oluyor. asla kurumuyor, düşer gibi olmuyor, baş ağrısı yapmıyor. umarım bu umarsız ilişkimiz tatsız sonuçlanmaz.
hesabın var mı? giriş yap