şükela:  tümü | bugün soru sor
 • avcı uçakları tarihini başlatan, motor ile senkronize ön alandan atış yapabilen otomatik silaha sahip uçak. şimdi bu cümle ne demek biraz açıklayalım zira söz konusu alet tarihin dönüm noktasında konuşlanmış önemli bir hikayeye sahip.

  malum wright kardeşler 1903 yılında ürettikleri uçak ile 12 sn lik bir uçuş gerçekleştirdiler. sonraki süreçte de bu uçağı, dönüş yapabilme ve kontrol kabiliyeti kazandırma anlamında iyileştirdiler. ancak istedikleri 100 bin doları verecek bir alıcı bulamadılar.

  1908 yılına gelindiğinde fransızlar uçak yapmaya çalışıyor ancak uçağı kontrol etme anlamında ciddi sıkıntılar yaşıyordu. wright kardeşleri fransızları ciddi bir alıcı olarak gördü ve uçaklarını demonte ederek fransaya götürdüler. fransa'daki uçuşları ses getirince abd hükümeti wright kardeşlerle anlaşmaya istekli oldu.

  fransızlar 1909'da su soğutmasına gerek duymayan sürekli döndüğü için hava tarafından soğutulan döner motoru icat etti. böylelikle uçuşa elverişli hafif bir motor üretilmiş oldu. 1914' e gelindiğinde almanlar ve ingilizler bu dönen motoru lisans iznini alarak üretmeye başlamışlardı.

  bu noktada, uçak ile uçuş abd icadıydı, uçak motorunu fransızlar bulmuştu peki alman mühendisliği ezik ezik kenarda mı oturacaktı? almanlar savaşın başında sadece keşif amaçlı kullanılan ve ancak ikinci bir kişi ile geriye doğru ateş edebilen uçağa yeni bir devrim yaşatmaya hazırlanıyorlardı. uçağın önünde pervane olduğu için önden ateş etmek çok tehlikeliydi. oysa hareket ve görüş açısı nedeniyle ateş etmeye en elverişli nokta uçağın önüydü. almanlar pervanenin dönüşü ile senkron bir ateşleme tekniği geliştirdiler. kam milinin her dönüşünde tetik mekanizması çalışıyor ve pervanenin namluyu kapatmadığı kısıtlı zaman aralığında mermi ateşlenmiş oluyordu.

  işte bu teknoloji ilk kez fokker e.i uçaklarında 1915 yazında almanlar tarafından kullanıldı.