şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: folik asit)
  • folik asit gibi suda çözülebilen b vitaminidir. folik asit ile temel farkı şudur. folat, doğal olarak çeşitli besinlerde bulunur. folik asit ise bu vitaminin lab'da elde edilen sentetik formudur.
  • folik asit ile tamamen aynı şeydir, aralarında fark filan yoktur. bilen bilmeyen yorum yapmasa keşke.
  • sağlıkla alakalı bir konuda biliyormuş gibi yorum yapmayın lütfen. sentetik (bkz: folik asit) ve organik (bkz: folat) aynı şeyler değildir. folik asit laboratuvarda üretilir, folat ise doğal yollarla yeşil yapraklı besinlerde bulunur. ikisinin de emilimi hızlı gerçekleşir, gıda desteği olan folik asit proteine tutunup hücre içerisine girmeye çalışırken reseptörde tıkanıklık yaratır, bu yarattığı tıkanıklık yüzünden folat hücre içerisine geçiş yapamaz. yeşilliklerden aldığınız folat ise direk hücre içerisine kadar işler ve hücre onu ihtiyaç duyduğu şekilde kullanır. kısacası, gıda takviyesi olan folik asit kullanıp vücudunuzu mahvetmeyin, doğal yeşillikleri tüketip folat alın ve sağlıklı yaşayın.

    edit; eğer yeşillik tüketemiyorsanız ya da (bkz: huzursuz bağırsak sendromu) gibi sindirimle alakalı problemler yaşıyorsanız; gıda desteği olan (bkz: metil folat) ve (bkz: folinik asit) kullanabilirsiniz.