şükela:  tümü | bugün
  • yunanistanin cyclades adalarindandir. en onemli yerlesim ve tatil bolgeleri karavostassi, chora, padanassa, vigla ve katergo dur.
  • diğer birçok kiklad adasında olduğu gibi (bkz: kikladlar) folegandros'ta da yüksekliği 2 metreyi geçen herhangi bir bitki örtüsüne rastlamanız çok olası değildir. ada sakinlerinin sahip olduğu birkaç meyve veren ağaç ise (sanırım limon ağacıydı benim gördüklerim) 1.5 - 2 metrelik duvarlarla çevrilidir. bu sayede ağacın otçul hayvanlardan, sert esen rüzgardan ve tabi ağaca zarar verme olasılığı olan insanlardan korunması sağlanıyordu. bölgede ağaç yetiştirmenin zorluğu ve sahip olunan ağaçların sayısının son derece kısıtlı olması ada sakinlerini bu denli önlemler almaya itiyor sanırım.

    adanın merkezi oldukça küçük bir alana yayılmış mavi pencereli ufacık evlerden, restoranlardan ve ufak tefek eşya satan mağazalardan ibarettir. adanın bir ucunda, uçurumun hemen bitiminde içiçe geçmiş olan evler ve evlerin arasında uzanan labirent misali taşlı yollar kale (bkz: castro) adı verilen bölgeyi oluşturur.
  • bu aralar golge tiyatrosu (bkz: karagiozis) (bkz: hacivat ve karagoz) sergisi ve etkinliklerine ev sahipligi yapan adacik.
  • 5 gün kaldığım; sarp kayalıkları, uçurumları, deli rüzgarı, mükemmel plajları ve inanılmaz güzellikteki chora'sı (merkez köy) ile beni mutlu eden ada. ayrıntılı bilgilerin olduğu yazımın linkini aşağı bırakıyorum, yolu düşecek olanlar varsa umarım yararlanırlar.

    https://themahmut.com/2018/08/19/folegandros/
hesabın var mı? giriş yap