şükela:  tümü | bugün
  • saç kökü iltihabı hastalığı olarak da bilinir. tıbbı olarak tanımı bir çok kaynakta "kıl kökü iltihabı kıl köklerinin iltihaplandığı bir grup hastalığa verilen addır. bu hastalıkta deride kırmızı üzeri iltihaplı noktacıklar görülür." şeklinde tanımlanır. saç derisinde iltihaplı olan bu oluşumlar kimi zaman kafayı yastığa koyamayacak kadar acı vermektedir. doktorların bu hastalıkla ilgili tedavisi genellikle haricen sürülecek merhemlerin dışında antibiyotik destekli bir tedavi de mümkün olabiliyor
  • kıl kökünün yangısıdır. genellikle enfeksiyon vardır. sık görüldüğü yerler saçlı deri ve kasık bölgesidir. ağrılı veya ağrısız olabilir.* enfekte bölgeyi ellemediğiniz sürece ağrı hissetmezsiniz. eğer yatkınlığınız varsa folikülite kasık tıraşından sonra sık görülür. ustura veya tıraş bıçağıyla tıraş olunduğunda da görülebilir. ph'ı iyi ayarlanmamış ve yeterince klorlanmamış suyla banyo yapmak ve temiz olmayan sularda yüzmek de sebep olabilir folikülite sıklıkla*. genellikle bakteriyeldir. seboreik dermatitiniz varsa benim gibi, malassezia furfur* de folikülit yapar. bu sebeple malassezia foliküliti tedavisinde genellikle antibiyotik+steroid pomad/merhem* kullanılır. bakteriyel folikülit tedavisinde antibiyotik krem kullanılır genelde. (bkz: fucidin) ama bence antibiyotik+steroid kullanılmalıdır.(bkz: stafine cort) bunlar yetersiz geliyorsa moos'un yosun iyotlu sabunu da kullanılabilir.(seboreik dermatit'in malessezia folikülitine de etkilidir.)
  • genellikle staphylococcus aureus isimli muhteremin sebep olduğu hastalık/rahatsızlık her ne ise.
  • yaklaşık 6-7 aydır mücadele ettiğim ve bir türlü geçmeyen, saç dökülmesi de yaptığı için beni çok üzen saç dibi hastalığı. 2 kutu azalid antibiyotik verdi doktor, betnovate losyon, ketoral şampuan, moos saç dibi serumu ile destekledik. bu esnada xpecia tablet ve prozinc salicade saç derisi şampuan kullandım ama sonuç alamadım. konuyla alakalı istanbul avrupa yakasında uzman bir hekim önerebilecek varsa sevinirim. kendi hekimim dışında başka bir görüş almak istiyorum.