• bence bunlar voltranın bacak kısmı. bunları bitirip, gövdeyi, başı ve kolları da ekleyip tamamlicaklar voltranı. bu ne lan? bu nası bi estetik anlayıştır da bunu zaten anası bellenmiş izmir silüetine yerleştiriyonuz vicdansızlar. bi de avrupanın en yüksek 5. ikiz kuleleriymiş. amk slogan bulucaz diye saçma salak zorlamıyolar mı böle deli oluyorum ya.

edit: http://ressim.net/s/upload/a1c64f5c.jpg
  • reklam filmi boyunca izmirin bütün güzelliklerini gösterip, reklamın sonunda bu güzelliklerin kalbine nasıl bir bıçak - hatta çatal bile olabilir - batırdıklarını gösteriyorlar. izmirlilerin buna nasıl izin verdikleri anlaşılamayan yapı grubudur.
  • ben mi yanlis gordum, yoksa bu bir izmir tanitim filmi kisvesi altinda izmir'in sirtini sivazlayan, sonra da iki tane fallik obje dikip inceden tecavuz edicez diyen korkunc reklam filmi miydi?
    bir de yanlis duymus olmak isterim ki, seslendiren musfik kenter olmaya.

folkart, seni sevmiyordum zaten (normalde gunumun buyuk kismi narlidere'de geciyor, su ya da bu sekillerde onunden geciyorum bazen) simdi iyice uyuz oldum.

edit: off bir daha izledim, kuduruyorum oyle boyle degil! izmir'in kalbi yukseklerde atmasin, imbatindan bahsetmek de size kalmasin ya. fahis fiyata satacaginiz rezidins'lariniza da alet etmeyin izmir soyle guzel boyle sahane sozleri esliginde hafifce sarartilip egzotiklestirilmis izmir goruntulerini. of!
  • izmirin rüzgarını kesmesi gibi bir şey sözkonusu olmasa da gökdelenler hava akımlarını net şekilde değiştirdiği ve etkilediği için şehir iklimi üstünde micro hatta yerine göre makro düzeyde etkili olabilirler.

folkartın etkisi ne kadar yüksek bilmem. uzman olmadan konuşmam sallamak olur. bildiğim tek şey gökdelenlerin hava akımlarını değiştirmesidir.

izmiri bilmem ama istanbulda maslak gökdelenleri yüzünden bölge semt ikliminin ciddi değiştirğini uzmanlar tartışmaktaydı 3-5 sene evvel.
  • insanı izmir'den soğutacak mimariye sahip binalar dikmeyi amaçlayan proje.
    afedersiniz 'patlıcan' gibi duracak o iki kule orada.
  • proje onaylandiktan, insaat basladiktan hatta kaba insaati bitip dis panellerin büyük kismi takildiktan sonra, 2013 yilinin eylül-ekim aylari, bir kulesinin tepesine 3 kacak kat daha cikilan kulelerdir. kolonlar falan acilip, kabuk beton kirilip bildigin tekrar 3 kat cikildi kulenin üzerine. bunun disinda kurban bayrami falan dinlemezler 3. ve 4. günlerinde bile iscileri, mühendisleri zorla santiyeye getirirler, calistirirlar. 30 agustos, 29 ekim falan da takmazlar tabi. kulelerin hökömetle ve basindakiyle baglantisi akrabalik seviyesindedir bu arada.

pesinen edit: isbu entry bilgi akisi oldukta kendini yenileyecektir.
  • sadece reklamı güzel olan şey. izmir, bu kadar kısa sürede ancak bu kadar güzel özet geçilebilirdi. seslendiren amca "uzaktayken hasret, yanındayken hayran bırakan bir şehir" derken her seferinde tüyleri diken diken ediyor. ama bu demek değil ki o görüntü kirliliğini oraya dikmek hangi akıllının aklına geldiyse allah onun belasını vermesin.

http://vimeo.com/24268679
  • (bkz: barad dur)
  • güzelim gün batımında karşınıza aldığınız vakit inanılmaz göz siken kuleler.
  • zamanın ötesinde bir anlayış (kendileri öyle diyor). yüksek binaları modernlik diye yutturup ortalığı beton yığınına çeviren zihniyetin bir başka tezahürü. keşke "burası bizim mekanımız, dokunmayın!" diyebilsek, bizim kentimiz her zaman bildiğimiz gibi kalsa. 50-60 yıl evvelki izmir fotoğraflarına bakıp "bura nere bea?" diye şaşırmasak...
hesabın var mı? giriş yap