• bir tür kaçırma korkusudur.

  açılımı 'fear of missing out'dur. fomo durumunda birey, diğerlerinin deneyimlediği şeylerden eksik kalma duygusu hisseder. fomo başkalarının ne yaptığını sürekli olarak izleme arzudur.

  günümüzde kripto para piyasası yada borsa kullanıcıları fiyattaki dalgalanmaları takip etmediği durumda zarara uğrayacağı yada kar maksimizasyonu yapma düşüncesiyle sürekli piyasayı takip etmek durumunda kalmakta ve bu durum fomo etkisine güzel bir örnek olarak karşımıza çıkmaktadır.

  (bkz: nomophobia)
  (bkz: ponzi)
  (bkz: fomo)
 • para piyasalarında kısaca 'gidiyor ya bu kesin patlayacak, uçacak, kaçacak, ben de almalıyım' deyimlerinin yer bulduğu terimdir. piyasa oyuncusu küçük yatırımcı burada bu etkiye kapılır ve muhtemel ki %10-20 gitmiş malı alır ve oralardan belki az daha çıkıp yokuş aşağı düşmeye başlamaktadır.

  hatta grafiklerde gövdesi kadar gölge bırakan mumlarda genelde bu yatırımcılar vardır *

  sakin karar verip, uygun yerden alırsam alırım, alamazsam yolu açık olsun demeyi bilmek lazımdır. sonu hiç iyi olmuyor. spot alımda birkaç ay, belki yıl bekletebilen, kaldıraçta ise ocak söndürebilen işlerdir.
 • bir tür sosyal kaygı türü. bir yönüyle davranışsal finansın çalışma alanına girer. zira sadece finansal piyasalar penceresinden bir finansal ürün için "kaçanı kovalamak" olarak açıklamak eksik ve yanlış olur. literatürde fomo için kişinin hayatını daha iyi hale getirebileceğine inandığı bilgileri, olayları, deneyimleri veya kararları takip etmediğinde bunlardan haberdar olmayacağını ve bu durumun kişide geri kalmışlık hissiyatına bağlı bir nevi kaygı oluşturabileceği de yer alır. bu yönüyle günümüzde sosyal medya bağımlılığını açıklamakta da kendine yer bulur. örneğin bu durumdan muzdarip kişiler, sosyal mecraları takip etmediklerinde tam olarak neyi kaçırdıklarını bilemeyebilir ve başkalarının kendileri olmadığında çok daha iyi vakit geçirdiklerinden veya daha iyi bir şeyler yaptıklarından endişe duyabilirler.

  gerek finansal tercih ve tecrübeler gerekse de sosyal çevre algısı veyahut başka alanlarda güdüleyici olarak beynin amigdala bölgesinin olabileceğini düşündürür.
 • bugünlerde halktaki dolar alım isteğinde karşılığını buluyor.

  fomo yani fear of missing out deniyor. bir şey hızlı yükseliyorsa hemen alayım geride kalmayım korkusu.

  kadınlarda eskiden indirimleri kaçırmayayım kaygısı

  şimdilerde botoks, fransız askısı kaygıları

  işte bunlar hep mahalle baskıları

  kolleksiyonerlerde aman şuda bende olsun isteği, hırsı, amacı ne dersen de
  (tabiki bu istekler gelire endexli)
 • köydeyim ve evdekilerin yarısı sabahlıyor, yarısı da gece erkenden uyuyor. gece uyanık olanlara katılsam sabah erken uyananların muhabbetini kaçırırım korkusu, aynı şekilde gece uyursam da ateş başında gece keyif yapanların muhabbetini kaçırırım korkusu. küçüklüğümden beri deneyimlediğim çok büyük bir dilemma. çare az uyumak. günde 6 saat.
hesabın var mı? giriş yap