şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1980'lerde türkiye'de çıkmış önemli albümlerin büyük bir kısmına yapımcılık yapmış şirket.

  bugünlerde o yıllarda çıkan, zamanla kaybolan bazı albümleri yeniden yayınlamakta, albümlerin özgün tasarımlarına sadık kalarak hazırlanmış kartonet ve ses kaliteleriyle. eski albümleri üstlerine süslü püslü abartılı nostalji logoları yapıştırılmadan yayınlanmış halde görmek çok hoş.

  yeniden basılan albümlerden bazıları
  harun kolçak - beni affet
  aşkın nur yengi - sevgiliye
  zerrin özer - kırmızı
  zerrin özer - dayanamıyorum
 • 80'li yıllardan günümüze faaliyet gösteren ve halen albüm üretmeye devam eden az sayıdaki müzik prodüktöründen biri olan şirket.
  hazal ve adamlar'ın son albümleri kendilerinden çıkmıştı.

  ayrıca adnan şenses ve muazzez abacı da kendilerinden albüm çıkaranlar arasında.
  revnak yengi'nin tek albümünü de kendileri vücuda getirmiş.

  youtube'da, şurada ikamet ediyor kendileri.
  https://www.youtube.com/user/fonomuzik
 • yüzyüzeyken konuşuruz isimli grubun aşağıdaki açıklamasına maruz kalmış plak şirketidir.

  ---------

  köklü(!) plak şirketimiz fono müzik işsizlikten çok sıkılıyor olmalı ki canavar'dan sonra iki gün önce yayınladığımız ne farkeder isimli şarkıyı da bugün itibariyle internetten kaldırtmış bulunmaktalar.
  bizim de artık grup olarak bu arkadaşları ifşa etmekten başka çaremiz kalmadı. yaklaşık üç yıl önce çeşitli vaatlerle bizi kandırıp imza attırdılar, üç yıl içinde iki albüm kaydedip yayınladık. maddi kaygıları nedeniyle uzun süreçlerde kaydetmek istediğimiz bu albümleri üç gün gibi komik bir süreçte bize zorla canlı çaldırtarak kaydettirdiler, tabii ki içimize sinmedi. sizin dinlerken "albümde bozmuşlar abi" demenizin sebebi plak şirketimiz yüzünden kafamızdaki şeyi tam olarak yapamadığımızdan kaynaklanmıştı. bu süreç içinde söz verdikleri hiçbir şeyi gerçekleştiemediler; plak vaadi, klipler vs... son üç aydır da çalışmalarına devam ettiğimiz üçüncü albümün kayıtlarına başladığımız halde ses mühendisimizin parasını ödemedikleri için kaydettiğimiz şarkıları ses mühendisimizden teslim alamadık.
  bunun üzerine geçen üç yıl içinde birçok tehdit ve manipülasyona maruz kaldık.
  biz grup olarak çok çaresiz bir durumdayız ve kanımızı emen, emeğimizi sömüren ve gençliğimizin en güzel yıllarını boşa harcayan bu unkapanı mafyası için bir boykot başlatıyoruz. bizi seven, dinleyen tüm dostlarımızdan, müzisyen arkadaşlarımızdan, sektörde plak şirketleriyle bu sorunları yaşayan dostlarımızdan sosyal medyada destek bekliyoruz. yalnız olmadığımızı bize hissettirmenizi diliyoruz.
  konuyu hukuğa taşıyacağız, avukatlardan da destek bekliyoruz. bir daha hiçbir zaman müzik gruplarının böyle kan emici plak şirketlerine bulaşmaması için bizim yaşadığımız her şey örnek olsun.
  fono müzik kan emici bir unkapanı mafyasıdır.
 • (bkz: mafya)