• youtube'un en iyi yemek kanalı.
    teknik olarak en basit çekimlere sahip; ama içerik olarak en doyurucu kanal bu.
    bizdekiler (sanki birşey katıyor gibi) hımbıl vucütlarını ve suratlarını göstermeye pek meraklı, biraz john amcayı izlesinler.
  • esprileriyle kırıp geçiren youtube kanalı. bir senedir izlerim kendisini. sayesinde evimde cayenne eksik olmadı, olmayacak. her videosunun başlangıcını onunla beraber söylüyorum.

"hello this is chef john, from food wishes dot com wiiithhh xxxx. thats right we are gonna make this traditional..."

ayrıca x0.5 hızında dinlerseniz sarhoş chef john'u duyabilirsiniz.
  • chef john adlı muhteşem sesli elemanın focusa tamamen yemeğin kendisini aldığı, 10 yıllık efsane bir youtube kanalı.

hayatımda gördüğüm en iyi asmr kanallarından biri haline geliyor chef john'un pamuk sesi ve bölümler arası sürdürdüğü kendine has şakaları ve muhabbetiyle birlikte.
  • chef john here diyişine hasta olduğumuz şefimiz tarifleri pratik noktalarını herkesin anlayacağı şekilde verir. kaliteli yemek tarifleri veren bir youtube kanalıdır.
  • pamuk gibi sesiyle ve enteresan tonlamasıyla seslendirdiği yiyecek merkezli videolarında dünyanın dört bir tarafından tarifleri bizle paylaşan ''chef john'' isimli abimizin kanalı

baklavadan, muhammaraya oradan moğol işi ızgara ete oradan hindistan cevizli pilava kadar çok geniş bir yelpazeden yemekler yaparken kelime oyunları ve arnavut biberi (cayenne) fetişi ile güldüren bu tatlı abimizin videoları evde malzeme yokken ve açken izlenmemelidir. kullandığı malzemeler genelde büyükçe bir migrosta veya metro markette bulunabilen cinste malzemeler olsa bile her zaman evde bulunmayabiliyor. bu durumda gecenin ikisinde uyumadan önce bir şekilde karşılaştığınız videolarından sonra kendinizi salçalı ekmekle tatmin ederken bulabilirsiniz.

tariflerini genelde orijinal yiyecekten biraz saparak kendi damak tadına göre değiştiriyor. pek çok tarifini uygulamış biri olarak eğer dünya murfağına açıksanız bu adamın tariflerinin size de uyacağını söyleyebilirim. zaten bir defa yaptıktan sonra şunu çıkarıp bunu ekleyeyim falan diyor insan. pek çok tarifine ağzımın suyu aka aka bakmıştım fakat en son baklavanın şerbetine karanfil, vanilya ve portakal çiçeği suyu dökünce biraz soğudum - dünya mutfağı dünya mutfağı bir yere kadar portakal çiçeği suyu nedir arkadaş -
  • chef john kendi imajını gizlediği için, izleyici onu hobi olarak yemek pişiren bir tip zannediyor; fakat aslında herif bildiğiniz gordon ramsey gibi, jamie oliver gibi bir şef. izleyiciler de diğerlerini, yaptıkları çingenelikler ve eyyamcılıklar için seviyorlar, aynen bizde milletin mali'yi güya çok seviyormuş olmaları gibi. yeterki gordon ramsey gelsin, anama bacıma küfretsin diye isteyen çok aptal vardır...

neyse, benim pek yemekle alakam yok. pişirmeyi bilmem zaten, ama iyi yemek için oraya buraya da gitmek gibi hevesim de yoktur. ama nedense bu adamın videolarını izliyorum yav, izlerken de "ha şu kadar bundan koydu", "malzemelerde şu vardı o zaman koyulacak acaba" diyerek, deli gibi videoyu takip ediyorum.

bugün de çılbır videosunu izledim. sonra da yorumlara bakayım dedim ve tahmin edebileceğiniz gibi türk'ün teki gelmiş, "o öyle yapılmaz" diye yorum yazmış. madde madde sıralamış manyak. hayır, "kardeş, peki sen bunu nerede öğrendin?" diye sorsanız, büyük ihtimalle "üniversitede abi evinde böyle yapardık" falan diye cevap verecek. adam çılbırı övdü durdu, artık favori kahvaltım budur dedi, videonun adı da turkish eggs, ya nasıl güzel bir tanıtım olmuş, buna rağmen beğenmiyoruz. biz iyi şeyleri haketmiyoruz abi...

chef john gibi, sık sık videolarını izlediğim jack chaplin var. o daha çok kuzey amerika mutfağından, restoranlarda yenilen yemekleri yapıyor, ama adamın doğallığına bayılıyorum. "daddy jack's" veya "chaplin's classics" diye aratırsanız çıkıyor.

(bkz: never trust a skinny chef)
  • (bkz: cayenne)
  • bir yemek tarifini ararken google'a falan yazmadan burada arıyorum, hem izlemesi keyifli, hem kolay anlatıyor. yemekle işim olmayacaksa bile açıp chef john'un tariflerini seyrediyorum. mutfak skalasının çok geniş olması da ayrı bir artı
hesabın var mı? giriş yap