şükela:  tümü | bugün soru sor
47 entry daha
  • manchester united'ın satılmasına ve endüstriyel futbola karşı çıkıp bu takımı kuran taraftara saygım var ancak genel anlamda kulübün nereye varmaya çalıştığını veya türk romantik futbolseverlerin bu takımı tam olarak hangi sebeple sevdiğini anlayamıyorum. burada üst lige çıktıklarında sevinilmiş, manchester united'la oynayacağı maç hayal edilmiş de mevcut sisteme tepki olarak kurulmadı mı bu adamlar zaten? ciddi bir maddi destek veya merkezileşmiş bir kontrol mekanizması olmaksızın bu takımın 5'inci ligden yukarısını görebileceğine inanıyor musunuz gerçekten?

    bu sezon sonunda şu an bulundukları 6'ncı ligden düşecekler muhtemelen. 3-5 bin futbolsever bir araya gelerek kendi kulüplerini kurmuşlar, bir anlamda sosyal proje gerçekleştirmişler, "bu takım bizim" diyerek buralara kadar gelmişler eyvallah da bunun ötesini beklemek fazla hayalcilik olur. ekonomi duayeni olmaya gerek yok; hayatınızda bir kez iş yapıp para kazanmış, bir kez fatura ödemek zorunda kalmışsanız bir futbol kulübünün 3-5 bin romantik taraftarın parasıyla profesyonel arenada devam edemeyeceğini anlarsınız. amatörde kalacaklarsa, bu kadar romantizmin anlamı yok; her ülkede binlerce, yerli halkın sevip ayakta tuttuğu amatör kulüpler var. yok eğer yükseleceklerse, öyle bir başarı emaresi göstermiyorlar.

    3-5 bin taraftarlarıyla, göğüs sponsorları olmadan league two'ya çıkarlarsa "helal olsun" deriz ama öyle bir şeyin yakın gelecekte gerçekleşmesi imkânsız. uzak gelecekte de takım mevcut formunu koruduğu takdirde yine neredeyse imkânsız. ingiltere yedinci liginde, belki 8-10 kişinin umursadığı bir takım olmanın ötesine geçemeyecekler. endüstriyel futbola tepki olarak başlayıp üst liglere çıkmaya çalışmak tuhaf zaten en başta. tepkiliyseniz amatör kulüp olarak gençler düzeyinde falan faaliyet gösterin, ülkenin futbol piramidinde ne işiniz var?