şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • enteresan şekilde türkiye’de ne televizyonlarda ne de sosyal medyada yeteri kadar ilgi görmemiş. oysa ki başta yıldırım demirören olmak üzere türk futbolundaki kirli işleri yansıtan belgeler, forma, bilet ve yayıncı kuruluşa para veren biz taraftarları ilgilendiren bir mevzu.

  link

  diğer link

  konu her nedense hakemlerden bariz canı yanan galatasaray tarafından bugün gündeme getiriliyor. keşke 2 gün önce dile getirilseymiş ancak yine de yaptığı şey doğru bir şey. başkan mustafa cengiz bugün olağanüstü toplantı sonrası açıklamalarında bu konuya değindi. işin garibi ise beinsports, ntvspor, trt ve sabah gibi yayın organları mustafa cengiz’in konuşmasında her yeri yazıp, football leaks kısmını yazmamasıydı. daha sonra sosyal medyada dikkat çektikten sonra haber olarak düzeltme yaptılar.

  link

  düzeltme yapmayan ntvspor

  konu ile ilgili en altta kaynak paylaşacağım ancak linke gitmek istemeyenler için buraya yazacağım.

  öncelikle football leaks denilen hadise wikileaks’in futbol versiyonu tarzı bir şey. der spiegel ve european ınvestigative collaborations (eıc) konsorsiyumu tarafından paylaşılan football leaks belgeleri avrupa ve dünyada ses getirdi. 3 haziran 2017 real madrid-juventus maçı sonrasında sergio ramos adlı oyuncunun doping testinden geçemediği ancak uefa’nın bunu örtbas ettiği ortaya çıktı, real madrid ise yalanladı. psg-city-uefa ve katar aslında olayın dört kare ası, psg ve city’nin ffp kuralından aklanması için uefa-fifa ve katarlılar sıkı çalışmış. ayrıca eski fifa başkanı blatter, infantino’nun araştırılması gerektiğini ve bunun için her şeyi yapacağını söylemiş

  bu inanılmaz belgelerin türkiye boyutu ise en başta türkiye futbol fedarasyonu başkanı yıldırım demirören’i ilgilendiren belgelerdir. ahmet bulut ve jorge mendes adlı menajerler ile kirli işlerini ispatlayan belgeler, spor klüplerini değil futbolumuzu yöneten insanların kirliliğini ispatlamaktadır.

  para aklama ve vergi kaçırma olayları çok ciddi suçtur. mendes ve ahmet bulut’un beşiktaş’a kazandırdığı 8 futbolcunun transferinde usulsüz sözleşmeler ve faturalar ile demirören’in beşiktaş’ı 8.7 milyon euro kazıkladığı 6 milyon euro tutarlı pay ise bu üçlü arasında off-shore hesaplara aktarıldığı açıklandı. vergi cenneti ülkelerde açılan off-shore hesaplara aktarılan 6 milyon euro’dan mendes’in vatandaşı olduğu portekiz’den ve ahmet bulut/yıldırım demirören’in vatandaşı olduğu türkiye’den vergi kaçırıldığı açıklandı. belgelere göre dönemin bjk başkanı yıldırım demirören, ahmet bulut & mendes ortaklığında yaptığı 8 transferle beşiktaş’tan haksız kazanç elde etti. o isimler ise, quaresma, simao, almeida, manuel fernandes, sidnei, alves, bebe, carlos carvahal.

  dönemin beşiktaş başkanı yıldırım demirören, bonservis bedeli için 900 bin euro ödediği fernandes transferinde menajer jorge mendes’e 1 milyon euro komisyon ödedi. beşiktaş, ffp anlaşması yaptığı dönemde uefa'ya kulübün sponsorluk anlaşmalarını ederinden 2.8 milyon euro daha fazla, zararını ise 9 milyon euro daha az gösterdi. demirören'in “fon ile bedavaya aldık” dediği almeida transferinde tff ve uefa talimatlarının dışına çıkılarak transferde usulsüzlük yapıldığı ve adı geçen fon şirketine 2.6 milyon euro, menajer mendes'e ise 1.5 milyon euro ödeme yapıldığı açıklandı. bu yolsuzluklarının yaşandığı sıralarda demirören, istanbul’da bir avm açacaktı. açılacak avm’nin hukuksuz olduğuna dair gündemde eleştiriler vardı. demirören’in yardımına yine yol arkadaşı mendes yetişti ve futbolcusu ronaldo’yu açılışa getirdi. mendes’in menajerliğini yaptığı dünyaca ünlü futbolcu cristiano ronaldo’nun demirören’in avm açılışına gelmesiyle ‘hukuksuz’ tartışmaları gündemin dışında kaldı, ört past edildi ve açılış festivale dönüştü. beşiktaş eski yönetim kurulu üyesi ibrahim altınsay, yaşananlarla ilgili bir açıklama yapmıştı: “bir iş adamının kendi özel avm açılışına, iş yaptığı menajerin futbolcusunun katılması normal bir kulüpte olamaz.” demişti. menajer jorge mendes’e ait gestifute şirketinin beşiktaş ile imzaladığı kârlı komisyon sözleşmelerinin fıfa ve tff talimat/kurallarına aykırı olduğu football leaks ile belgelendi.

  ispanya’da futbol oynadığı dönemde arda turan’ın ve yine menajeri ahmet bulut’un off shore hesaplar aracılığıyla ispanya’dan milyonlarca liralık vergi kaçırdığı football leaks tarafından açıklandı. uefa, football leaks'te adı geçen kulüpler ve şahıslar hakkında soruşturma başlattı. avrupa’da gündemin başında olan football leaks belgelerinin türkiye’de gündeme gelmemesinin sebebi ise demirören’in sahip olduğu yayın organları. football leaks’te yer alan bir başka iddia ise türkiye’de rüşvet alan spor yorumcuları, gazeteciler ve medya kuruluşları. bu konu hakkında henüz açıklama yayınlanmazken yakında listelerin deşifre edileceği bilgisi verildi.

  daha detaylı bilgi

  gaziantep belediyespor (yeni ismiyle gazişehir gaziantep) ile manisaspor arasında 2016-17 sezonunda oynanan maçta şike yapıldığı ancak siyasi nedenlerle şikenin aklandığı iddiaları var. o sezon ses kayıtları bile vardı ellerinde. şanlıurfa’ya davası çekmesi için 2 milyon euro ödendiği söyleniyor. şanlıurfaspor’un tff’ye şike başvurusu

  bu site ise bütün belgeleri sunan bir sitedir. dileyen asıl internet sitesine bakabilir orada çeşitli belgeler, linkler ve kanıtlar bulunuyor.

  bu olay buralarda konuşulmazsa başka bir yerde konuşulmayacak. herkes sessiz, konuşmaya korkar olmuş. ortada ciddi belge ve soruşturmalar var. ileride sonuç ne olacak bekleyip göreceğiz.
 • dünyanın bir yerinde büyük bir yolsuzluk ortaya çıkacak ve biz ülkecek ondan eksik kalacağız ha ? duy da inanma.
 • eskiden böyle çarpıcı iddialar gazetelere manşet olarak atılırdı. fakat artık öyle bir gazete kalmadı. ekşisözlük tek gazetemiz ve manşeti bizler atalım.
  tüm futbol severlerin bu konu hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamalıyız. çok önemli iddialar mevcut.
  (bkz: yıldırım demirören’in beşiktaş’ı dolandırması)
  (bkz: futbol federasyonunun istifa etmesinin gerekliliği)
  (bkz: türk milli takımının küme düşmesi)
 • vay anasını neler dönmüş böyle...
 • tinercilerin uğramayacağı başlık. çünkü onlar belge melge ile tartışmaz. hayal aleminde ezik bir kulüp olmalarını hayali bahaneler öne sunarak kabullenmezler. alın size belge kara kaltaklar.
 • doğrudan leak edilen dosyaların da paylasilmasi gereken rezalet.
 • lan uefa bu adamın döneminde beşiktaş'tan aldıkları evrakın sahte olması sonucu beşiktaş'ı uefa'dan men etmedi mi? beşiktaş evrakta sahtecilik yaptığı için uefa'dan men edilmedi mi? beşiktaşlılar da biliyor demirören'in başının altından her türlü pisliğin çıkabileceğini. o yüzden ne savunabiliyorlar ne sövebiliyorlar. ölü taklidi yapıyorlar bu başlıkta. beşiktaş at şikesi yaparken beşiktaş'ın başında kim vardı?

  ama sorun bu beşiktaşlının bu kadar kirli olması değil. o zaten normal ve de bir sonuçtur. ancak bu sahtekarın ülke futbolunun başına getirilmesi çok büyük sorundur. kendi gibi beşiktaşlıları da federasyonun tüm kurullarına yerleştirmiştir. işte bu beşiktaşlılar federasyondan temizlendiği gün türk futboluna çok büyük bir hizmet verilmiş olacak. siz o zaman görün beşiktaş'ı. bu federasyon gittikten sonra herkes görecek beşiktaş'ın halini.
 • hepitopu 6 -7 girinin olduğu başlıkta ölü taklidi yapan beşiktaşlılarmış. bi cam filan açın da zihniniz canlansın, temiz hava gibisi yok.

  ben demirören'in hesaba çekilip cezalandırılmasından hicap duyacak, demiröreni'i savunma ile savunmama arasında tereddüt yaşayacak tek bir beşiktaşlı tanımıyorum ki geniş bir taraftar çevrem var.

  herkese hakettiği cezanın verildiği günler görme dileği ile...
 • rezillik dizboyu. tüpçü istifa edecek mi bekleyip göreceğiz.