*

• vanilla demosu an itibariyle bir sekilde(!) internet ortamina dusmus oyundur....
  • vanillasidir strawberrysidir her türlü demosu resmi olarak cikmis ve beni gece bu saatte costurmus oyun.. buyrun adres de asagida..

http://www.sigames.com/…p?type=view&article_id=1248
  • scouting olayını bir başka boyuta taşımış adamlar. öyle scout player deyip 1 - 2 hafta sonra x would be an excellent singing devri kapanmış gibi gözüküyor. şöyle ki kulüp scout masrafları için belli bölgeleri taramalarına izin veriyor, küçük bir takımla güney amerikadaki adamı izleyemiyosunuz yani. bunun dışında her scoutun belli bölgelerde daha iyi oyuncu ayırt edebilme özelliği bulunuyor. buna göre oyuncunun potansiyel kabiliyetini daha net öğrenebiliyorsunuz.
  • feeder team olayının şimdiden harika gözüktüğü oyun olacaktır.demosuna asla ısınamamış bir cm bireyi olaraktan oyunun full sürümünün çıkmasını heyecanla bekliyoruz efendim.
  • hasretle,merakla beklenen oyunlardan bir tanesidir kendisi.hele yeni özellikleri okudukca orjinal oyun alma dürtülerini harekete geçirmekte.medya ve futbolcularla olan ilişkiler arttıkça daha bir ömür tüketecek sanırım bu oyun.
  • oyunda farkına vardığım hoş ayrıntılardan birisi de 2d maç ekranında yedek oyuncuların bütün maç boyunca yedek kulübesinde oturmayıp, saha kenarında sağa sola koşarak ısınmalarıdır.. yanlız topun her auta çıkışında top toplayıcı tarafından ceza sahasının dışına doğru fırlatılması ve kalecinin topu alıp geri giderek dikmesi gereksiz ve can sıkıcı bi ayrıntı olmuş umarım tam sürümde düzeltirler bu olayı..
  • arayüzün inanılmaz güzelleştiği ve yeni özelliklerin gerçekten keyif verdiği bir oyun olduğunu söyleyebilirim ligde 7 haftayı geçirdikten sonra.. zaten bu ek özellikler her sürümde daha da abarıyor, yakında gerçeğinden hiçbir farkı kalmayacak.. bunlar güzel şeyler ama championship manager ruhunu yaşatan şeyler değil bana kalırsa..

taktik ve sistem bölümü football manager 2006'ya göre biraz daha gerçekçi ve maça etki eden cinsten gibi geldi bana.. ama hala championship manager 3 ve devamındaki versiyonların with/without ball güzelliğinin yanına yaklaşabilecek bir şey üretilmemiş.. championship manager 4'le birlikte bu bölümün kaldırılması kuşkusuz benim açımdan cm efsanesine vurulan en büyük darbeydi, 2d'den bile daha çok koymuştu bana.. öyle bi koymuş ki hala da çıkmadı, oynarken üzülüyorum without ball'um nerde benim diye.. 4-4-2 oynayan 2 oyuncu arasındaki farkı yaratan o güzelim olayın kalkmasıyla cm 4 ve sonrasında football manager'la maalesef aranızda hiçbir fark yok sistem olarak, taktiksel oynamalarla fark yaratın, gerisi de bizi ilgilendirmiyor denerek bir kısım oyuncu küstürüldü.. evet hala fm 2007'de iki aynı sistemi takımlarına uygulatan oyunculara sistemler arasında fark yaratma şansı verilmiyor.. inanılmaz bir eksiklik olarak 2007 sürümünde de devam ediyor bu..

2d olayına gelince bunda da hala hayalkırıklığı yaşıyorum.. en azından maç atmosferini güzelleştirsinler diye dua ediyorum ama pek umudum yok.. football manager geçişiyle maç atmosferleri resmen yerlerde sürünüyor.. demo olduğu için olmayan seslerle pek bir şey anlamıyoruz atmosfer olarak ama 2006'nın hemen hemen aynısı olacağı yönünde şüphem yok.. kendi evinizde gol olduğunda bile o "yeeeeeeeeeeaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhh" sesini yeteri kadar duyamamak çok can sıkıcı.. ya da kaçan gollerde gelen "uuuuuuuuuuuuuu" sesleri football manager'ın en başından, hatta cm 4'ten beri yok.. benim için cm'nin en büyük başarısı olan sistem olayı ve maç atmosferinin yok edilmesiyle bir menajerlik ne kadar başarılı olabilirse bu da o kadar başarılı olacak gibi.. gerçekten kendi açımdan elzem tuttuğum bu konuların dışında kalınarak bir oyun ne kadar iyi yapılabilirin "işte en fazla bu kadar olur hacılar, son noktasıdır bu" şeklinde cevabı bu..

ama ben hala mutsuzum, hala o eski zevki alamıyorum..
  • villareal ile sakatliklardan daraldigim oyun. zaten kadro derin degil bir de her iki macta bir birisi sakatlanmakta. ha bi de once one gecip sonra illa rakibin beraberligi yakalamasi eski bir hastalikti ve hala devam ediyo sanki..ya da benim defans tirt.
  • teknik-taktik bölümü hala boktan dedim ama onun dışında tamamen çılgın bir oyun.. arsenal'le yarım sezonu yani demonun tamamını bitirdim demoda.. inanılmaz olaylar var, hele bazılarından sonra garip sesler çıkardım evin içinde, komşular uyardı o derece yani..

şimdi öncelikle ayarlaşma olayının boku çıkmış.. hemen anlatmaya başlıyım efenim.. 5. hafta ashburton grove cehenneminde chelsea'yi ağırlayacağım..chelsea maça 4'te 4 ile geliyor.. pek havalılar, caka satıyorlar.. çirkefliği oyuna da taşınmış olan jose mourinho bunun üzerine "arsenal'e rahat çakarız, yolumuza devam ederiz.." diye açıklama yapmaz mı? hemen koydum cevabı, "naaaaaah çakarsınız, vereceğiz beyninize.. ayrıca chelsea de bu sene şampiyon mampiyon olamaz kardeşim epl'de.." diye.. daha yeniyiz tabi, thierry henry, jens lehmann gibi tecrübeli futbolcular bu cevabı hiç iyi karşılamadılar, unprofessional olmakla itham ettiler beni.. neyse maç günü soyunma odasında gazı verince hepsi unuttu tabi o olayı, sahaya çıktı benim aslanlar, 3 tane de kitlediler chelsea'ye.. ashburton grove inliyor maçtan sonra.. takım lige kötü başlamışken bu galibiyet ilaç olmuş.. maçtan sonra bizim jose sus pus.. 2 gün geçti bir şey yok, gariplik var lan bu işte derken hemen tepki geliyor jose'den.. maçtaki 2. golümüzü bulduğumuz penaltı için böyle karar olmaz diye buyurmaz mı kendileri.. hakem lehine karar verince hemen onları koruyan teknik adam moduna geçtim, hakem kararları tartışılmaz jose'cim diye bir ayar daha verdim jose'ye.. hakem benim başımı yakıp da çemkirmeye başlayana kadar kralım yani, fa benimle gurur duyuyor.. bi kapak daha yani jose'ye.. bu arada benim yeni transfer julio baptista da golleriyle çılgın atıyor.. her maç 3 tane karşı karşıya kaçıran thierry henry'ye nazire yaparcasına geldi mi affetmiyor, onu bırak 30 metreden falan çakıyor.. acayip piyasa yani.. arsene wenger falan övüyor, üstaddan da övgüyü kopardı pek mutlu.. 1-2 gün geçip de bizim jose ayarmatik olduktan sonra çıkıp julio baptista'ya övgüler yağdırmaz mı? efendim izlemekten keyif alıyormuş, gençlerin iyi izlemesi lazımmış julio'yu vs.. üzülüyorum jose'ye, lan iyi adam be aslında diyorum.. tam iyi şeyler hissedeceğim, nerden bileyim benim julio'nun yapıştıracağı cevabı.. aslan 2 gün sonra basına açıklama yapıyor.. "jose mourinho iyi, güzel diyor da benim için onun düşünceleri değil, kendi menajerimin hakkımda ne düşündüğü önemli.." 10. günde jose'ye 3. kapak.. artık tamamen nakavt.. zaten benim maça 4'te 4'le giren chelsea ondan sonra 3 maç üstüste puan kaybediyor, yalan oluyor.. jose diye biri artık yok..

bu olaylara büyük saygı duyduktan sonra asıl hadise geliyor.. efendim, championship manager 4'le birlikte başlayan manager profile bölümünün revize edilmesiyle birlikte artık oyundaki menajerler için de oynattığı taktikler, mantaliteleri, dataları derken baya ayrıntılı şeyler yapmışlardı sağolsunlar.. ama football manager 2007'ye kadar baya esnekti bu.. mesela, 4'lü defans oynayan her oyuncuyu 4-4-2 yapıp bırakıyorlardı.. bu oyunda öyle değil.. 4-1-3-2'yle başladım oynamaya, 3 hafta sonra profilimde favori dizilişim 4-1-3-2 olarak görünmeye başlamıştı bile.. mantalitenin bununla orantılı olması da cabası..

bu sistem olayında asıl dumur edici olay da şöyle gerçekleşti.. takım sistemi oturtmuş dolu dizgin gidiyor.. son 7 maçta 6 galibiyet 1 beraberlik var.. medya arsenal'den ve benden bahsediyor.. önüme gelene çakıyorum.. 4-1-3-2'den de hiç taviz vermiyorum ama bu arada.. tutmuş sistemi değiştirecek kadar eşşek değiliz ya zaten.. neyse efem, bu arada manchester united derbisi geliyor.. old trafford'a çıkacağız hem de.. aman da aman.. maç günü geliyor.. yine bi gaz.. takımı aynen 4-1-3-2'yle çıkartıyorum maça.. ilk 10 dakika geçiyor, öyle boğucu bir mançester baskısı var ki anlatmam mümkün değil.. 10 dakikada 3 olacak maçı büyük şansla 0-0 geçiyorum.. hemen giriyorum taktiğe.. bu anlayışla en az 3 yiyeceğim belli, hemen takımı geriye çekiyorum.. sistemi de 4-1-4-1'e çeviriyorum.. biraz dengeyi kuruyorum.. ama maçı 2-1 kaybediyorum.. adamlar baya baya haşat ediyorlar beni.. buraya kadar bir şey yok.. asıl dumur edici gelişme maçtan sonra medyada çıkan haberde belli oluyor.. 1 gün sonraki gazete haberi midir başka bir şey midir bilemiyorum ama arsenal'in gayet tıkırında giden 4-1-3-2'sini bu maçta bozmasının ve 4-1-4-1'e dönmesinin büyük mallık olduğunu ve bu yanlış kararı veren benim büyük hata yaptığımı, maçı da ellerimle mançester'e verdiğimi yazıyorlar.. 4-1-3-2'yi ve 4-1-4-1'i tirelerine kadar doğru yazarak hem de.. ağlayacak gibi oluyorum, monitörün önünde diz çöküyorum.. screenshot'ını almadığıma yanıyorum..

ciddi anlamda insana kendisini menajer gibi hissettirecek inanılmaz gelişmeler var.. bu gidişle 2010'a tamamen menajerlik simülasyonu olur diyorum bu oyun.. maç atmosferini ve teknik bölümü hallettikleri anda bu oyun coşar kardeşim..(hala bu sorunların, yani özellikle teknik ve taktik anlamda alınacak zevkin oyunda olmadığını da belirteyim..)

şukela..
hesabın var mı? giriş yap