şükela:  tümü | bugün
  • eski serilere göre kendini bazı alanlarda geliştirmiş olan yol arkadaşı.

bunlardan önem arz edenlerinden birisi ise; geçmiş serilerde hor görülen, daha ziyade ölmeden mezara konulan yaşlı oyuncular meselesi. çoğu futbolcu 31 yaştan sonra çöküş yaşıyordu.

football manager 2015'te durum düzeltilmiş.

beleşe aldığım ya da kiraladığım yaşlılar ispanya ikinci ve birinci liğinde görevlerini layıkı ile yaptılar. riera (beleş kira ), keita (bonservissiz almaca ), materazzi ( 41 e kadar verimli idi, sonra stuff a çektim ), ve son halkası 39 yaşında çılgın atan totti! ( daha önce caps koymuştum )

bu yanı ile gönlü tekrar hoş etmiş olan oyundur.
  • son yabancı kuralından sonra yama beklediğimiz oyun. ha bu arada, kimse umudumuzu bizden söküp alamaz. uzun zaman sonra taktik oturtmuşum, görgüsüzlük etmek hakkım.
  • 6. sezonun tam ortasında inzaghi'yi kovan ac milan mülakata çağırdı. wba ile başarabileceğimin maksimumunu başardığımı düşünüyorum. milan ise 16 haftası geride kalan serie a'da 18 puan ve -7 averajla 17. sırada. kadrosu ise çok yaşlı ve muhtemelen başarısızlığın sebebi bu. benim de en iyi yaptığım iştir takımı gençleştirmek. görüşmede biraz artistlik yaptım galiba.

edit: 2019'un son günü bu kez de la liga'da 18 puan ile 17. sırada bulunan villareal görüşme teklifi sundu. el submarino amarillo ile de görüşüyoruz, henüz transferim netlik kazanmadı.

edit-2: milan'a artistlik yaptığıma pişman olup kendim başvurdum. aynı anda wba da takımda kalmam için teklif yaptı. 3 teklifi de değerlendirdim ve kariyerime ac milan'da devam etmenin en iyisi olduğuna karar verdim.
  • yeni yabancı kuralını içeren yeni bir ülke kuralı güncellemesi yaptığım oyun. kurallar oyunun açılışından itibaren geçerli olacak. yani gerçekteki gibi 2015-2016 sezonunda değil, 2014-2015 sezonunda başlamış olacak.

eskisi için (bkz: #47817330)

eski yamadan devam eden özellikler:
    - 15.1.3 veritabanı kullanılarak yapılmıştır.
    - türkiye kupası statüsü düzenlendi. yeni statüde daha az maç olacak bu sayede fikstür karmaşası azalırken küçük takımların kupayı kazanma şansı artacak. resim
    - tv gelirleri şampiyon olan takımlar(fb,gs,bjk,ts,bursa) için şampiyonluk sayılarına göre özel tv anlaşması şeklinde düzenlendi. diğer kulüplerin tv gelirleri sabit. (gelişmiş ülke kurallarından dolayı zorunlu düzenleme)
    - salı, çarşamba, perşembe lig maçları yapılmayacak.
    - pr0 adlı kullanıcının yaptığı veritabanı güncellemesi data dosyaları da eklendi. bu sayede yeni wonderkidler, transfer güncellemeleri, teknik direktör değişiklikleri de oyuna eklenecek.
    - türkiye 3. ligi ve bölgesel amatör lig oyuna eklendi.

yenilikler:
    - eski ülke kurallarındaki sınırsız yabancı, çalışma izni kuralları kaldırıldı.

yeni kadro kuralları:
    kulüpler en fazla 28 futbolcu kayıt edebilirler.
    28 kişilik kadroda en fazla 14 yabancı. *
    18 kişilik maç kadrosunda en fazla 11 yabancı.
    18 kişilik maç kadrosunda ülkede yetişmiş 21 yaş altı en az 1 oyuncu.
    28 kişilik kadroda en fazla 1 yabancı kaleci bulunabilir. **
    28 kişilik kadroda 0-21 yaş arası kulüpte yetişmiş en az 2 oyuncu.
    28 kişilik kadroda 0-21 yaş arası ülkede yetişmiş en az 4 oyuncu.

ptt 1. lig ve diğer liglerde halihazırda kullanılan(2014-2015) kurallar geçerlidir. (ptt 1. lig için 3 yabancı vb.)

* editörde, "kadroda en az 14 yerli futbolcu bulunmalıdır." gibi bir seçenek olmadığından kuralı böyle eklemek zorunda kaldım. sports interactive yerliye göre kural oluşturulacağını düşünememiş herhalde. teknik olarak benim eklediğim, gerçekte uygulanacak olanla aynı işlevde olmayacak. örneğin; gerçekte uygulanacak olan sistemde 14 yerli garanti olacakken yanına 14'e kadar yabancı gelebilecek ama benim sistemde 14 yabancı 10 yerli gibi kadrolar kurulabilir.

** editörde, 18 kişilik kadroda en az 1 yerli kaleci gibi bir seçenek olmadığından böyle bir kural eklemek zorunda kaldım.

indirme linki: http://www.mediafire.com/…lişmiş_ülke_kuralları.rar

iyi oyunlar.

ekleme: merak edenler için yeni kurallarla 1 temmuz 2017 tarihine kadar ilerletilmiş kayıtlı oyun dosyası oluşturdum. buyrun

2017 yılında türkiye'deki oyuncu maaşları, transferler, kulüp katsayıları ve mali durumları içeren ekran görüntüleri için tıklayın
  • oyunu dün aldım, bugün izinliydim ilk sezonu türkiye kupası ve süper lig şampiyonu olarak tamamladım.

ilk yılımı özetlemem gerekirse kısaca;

normal şartlarda favori taktiğim her zaman 4-1-4-1 ki önceki serilerde bu taktiğimden taviz vermediğim için aleximi bile defalarca satmak zorunda kalmıştım. bu taktik için gerekli olan şey sırtı dönük oynayan bi santrafor tabi. mevcut fenerbahçe kadrosunda bunu yapabilecek tek adam kuyt ama kuyt'ı oraya çekip bu sistemle oynadığım vakit bu sefer en pahalı iki oyuncum sow ve emenike'den hiç verim alamıyorum. sistem için alex'i harcamış adamım sow ve emenike'nin hesabını mı yapacağım diyerek ikisini de satış listesine koydum tabi ama...

ama olmadı altı hafta üst üste maç kazanamadığım oldu. sezon başında alex'in futbolu fenerbahçe'de bırakması için yaptığım teklifi kabul etmemesinin ardından katar'dan tuncay'ı transfer etmiştim, tuncay süre alsın diye takımın dengesini de iyice bozdum. baktım olmuyor en azından kafamdaki kadroyu kurana kadar oyunculara göre sistem kurmaya karar verdim.

3 stoper, caner - gökhan, emre - diaby, diego, kuyt - emenike ağırlıklı bi takımla şampiyonluğa uzandım. emenike türkiye ligi'ne çok fazla. sistem değişikliğinden önce sisteme uymuyor diye, sistemi değiştirdikten sonra da sakatlanmasın diye çok oynatmamama rağmen ligi 19 golle tamamladı ki istesem çok rahat gol kralı olmasını sağlayabilirdim.

futbol direktörü yaptığım üstat trapattoni (aquilani transferini tek başına bitirdi) emekli olunca futbol direktörlüğüne önder özen'i getirdim ama sözleşmesi bi yıllık çünkü seneye o bölgeye futbolu bırakacak olan alex'i getirmeye çalışıcam. bunun dışında mahalleden tanıdığım ve çocukken halı saha maçı bile yaptığım serhat akın'ı gözlem ekininin başına getirdim.

ikinci sezona micah richards, aquilani, diaby (ilk sene kiralıktı bonservisini aldım) transferleriyle başladım. jem karacan, geçen sezon aldığım muhammet demir falan derken yaş ortalaması da düştü ama emenike'nin beş aylık sakatlığı tüm planları bozdu. bendtner'i aldım ucuza fena da oynamıyor şimdilik. aslında önümüzdeki sezon için kuyt'ın yerine planladığım bi transferdi ama erken oldu.

bu arada nadir çiftçi'yi çok istedim ama gitti galatasaray'ı seçti, şimdi son yabancı kararından sonra 3 lira verip ben de sınırı kaldırcam o yüzden büyük kayıp sayılmaz. bu saatten sonra alacağım yerli futbolcu anca enes ünal veya arda olur. gerçi ikisinin de elzem olduğunu düşünmüyorum ama sevdiğim topçularla çalışmayı seviyorum.

bu arada semih şentürk'e altyapının başına geçmeyi teklif ettim ama kabul etmedi. o mevki için yine eski bi fenerbahçeli futbolcu düşünüyorum ama bakalım...

şampiyonlar ligi'nde arsenal, dortmund, porto ile eşleştim henüz başlamadı ama herhangi bir iddiam yok. öncelikli hedef 5 sene üst üste şampiyonluk. ligi domine edersem avrupa'da başarı kendiliğinden gelir diye tahmin ediyorum. şimdilik böyle...
  • bristol city başkanın fikret orman gibi cimri çıktığı oyun. habire şunu istiyorum dediğimde otomatik "para yok" diyor 1 tane daha antrenör tutmama ancak devre arasında onay verdi.
  • orjinal alamadığım için hâlâ 14'ü ile ile idare ettiğim oyunlar serisinin 15.si.*

adam gibi biyerlerde de denk gelemedim.*
  • fikstürde 4 gün içinde 3 maç oynatarak şaşırtmamış oyundur. sağol miles!

http://i.imgur.com/lrlwmj8.jpg

çok artistlik yaptım "büyük kulüple oynamak istemiyorum" diye ama, pl'de swensea ile ligi 7. bitirmemize rağmen, sezonu 6. kapatarak hocasını kovan manchester city teklif yaptı ve kabul ettim.

yalnız sevgili sözlük ne yaparsam yapayım sürekli gol yiyorum. lig başlayalı 10 hafta oldu 15. sıradayım ve galiba bunun asıl sebebi taktik.

4-3-2-1 oynuyorum şu şekilde ama istediğim etkiyi göremedim ligde 15.likte ve yönetimden tekme yeme aşamalarındayım.

kadrom çok güçlü olmasına rağmen maç kazanamıyorum, seri ve atak futbol oynayabileceğim taktik önerilerinizi bekliyorum sevgili mourinho'lar. hızlı kanatlarım, zeki oyun kurucularım, sağlam forvetlerim mevcut. hadi bi yeşillendirin.
  • ilk kez bugün crash dumps hatası aldığım oyun. elimdeki oyuncuları satmamı istemiyor herhalde oyun. ne zaman ki kadrodan fazlalık bir adamı siktir ettim, oyundan attı. defalarca.

edit ; farkettim ki hata 10 temmuz hatası. var mı bu hatayı alan acaba ?

edit 2 ; fm 2015 v15.1.3 572980 hata bu.
hesabın var mı? giriş yap