• kriz geçirtir bu oyun insana.

tam önemli maç öncesinde yedeği olmayan adam antrenmanda birisi tarafından 7 haftalığına mutlaka sakatlanıyor. ulan, tetikçi mi tutuyorsunuz, topuğuna mı sıkıyorsunuz tesis çıkışı?

sinirlendim, sırf denemek için bir kez daha yeniden yükledim oyunu. aynı gün, aynı saatte başka bir iyi oyuncum bu kez de ağırlık kaldırırken kolunu yerinden çıkarmış.

sikerler diyip üçüncü kez denediğimde bu kez de kalecim virüs kapmaya karar verdi.

match fixing'i yine bir nebze anlıyorum, oyun o maçı kaybetmeni istiyorsa geçmiş olsun. ama injury fixing nedir arkadaş?
  • yıllarca oynadım. defansa çekildiğin an öyle veya böyle yersin golü. özellikle de ani taktiksel değişimler yapmamak gerekir. yavaş yavaş idare edeceksin oyunu.

canım çekti be.
  • sanırım bir tür bug bulduğum oyun. hani maçta favori takımsınızdır. rakip kapanmaya çıkmıştır maça bilirsiniz. taktiği de 4lü savunma 2 dos 1mc 2 kanat (ofansif değil bildiğin düz kanat) ve tek forvet yani 4-2-3-1 in yandan yemiş halidir. maç boyunca normalde yaldır yaldır bulduğunuz pozisyonlar yoktur. bir iki atak seyredersiniz onda da rakip kaleci dillere destan kurtarışlar yapar. hani o an dersiniz aha maç motoru bana bu maçı kaybettirecek kesin. geldi mi gözünüzün önüne? işte ben yemedim içmedim izledim aga o maçları baştan sona ve kesin çözümü buldum! derhal dizilişi değiştiriyorsunuz. 4 lü savunma 1 mc 2 amc 2 ofansif kanat ve forvet şeklinde. yani siz de 4-1-4-1 in yandan yemişi haliyle oynuyorsunuz dert tasa kalmıyor. maç yeniden istediğiniz gibi başlıyor :) yapay zeka şöyle bir hamle bulmuş. diyelim kanat oyunu oynuyorsunuz. bekleri sizin kanatları markeliyor. kanat oyuncuları sizin bekleri alıyor. dos lar da bu savunmaya yardım ediyor. yani 2ye karşı 3 oyuncu savunuyor o bölgeyi. ortadan geliyorsanız da keza. ileri çıkan beklernizi kanatlar tutuyor ortadaki oyuncularınıza doslar basıyor. adamların konsantrasyon falan da yüksekse maçı hatasız ve gol yemeden tamamlıyorlar. çıldırdığım bir maçta buna çözüm olarak 2 dos a karşılık 2 oos(ya da amc) denedim. simetrik olsun dedim resmen hadi o 2 dos 2 oos ile uğraşsın bekleri kanatları rahat bıraksın görelim n’oluyor diye girştim. tuttu! o defans direnci direkt kırıldı. tabi en önde savunma çizgisi ve en önde pres şekliyle oynuyorum ve mc de bıraktığım adam arkayı da süpürebilen ve pas yapabilen bir defansif oyun kurucu oluyor. artık ne zaman 2 dos görsem ve oyun kitlense bu taktiğe dönüyorum ve açılıyor. tabi buna bug denir mi bilmem belki yapay zeka hamlesine karşı anti hamledir. ben farklı kariyerlerde ve farklı takımlarda denedim oldu. ama şu hamleyi gördüğümde farkettiğimde helal olsun demiştim. yani maç motoru he he kaybettiriyor diye çıkmak en kolayı. adamların anti taktiğine bak :) kanat forvetlerle oynuyorsan o bekler stopere kadar giriyor üstelik dar alanda savunma yap anlayışıyla. ki kanat oyuncularınızın ratingi de bu maçlarda bu sebeplerden ötürü yerlerde sürünüyor genelde. yine de vay ben denedim olmadı teneke bağlayıp kovdular, kapının önüne boş damacana gibi bıraktılar * şeklinde serzenişleri kabul etmediğimi baştan belirtmiş olayım :)
  • alıştığımız hiç bir değişiklik olmadan geçen sene ki(geçen senede bir önceki seveyi vb vb.) oyunu revize edip yayınlamışlar..
  • bu aralar steam üzerinde %50 indirimle 109 liraya alınabilen oyun.
  • bu oyunda çok fazla uzaktan gol oluyor. uzun şutu 11 olan oyuncum bi sezonda on gol attı orta sahadan vura vura. bam güm giriyor. bunun bi çözümü yok mu ya?
  • oyunda şu ana kadar 3 farklı taktik denedim hep iyi sonuçlar aldım ama ilk takımın başına geçenler için önerim illa ki internet taktik peşinde koşmadan takımınızın durumuna göre yapmanızdır ve maddi durumunuz müsait ediyorsa istediğiniz taktiğe 1 ara transfer dönemi atlatıp normal bir transfer dönemi ile başlamanızdır
    taktiklerim:
    4–3-2-1
    iki yönlü yada modern bekler
    en az bir pasör stoper
    defansif oyun kurucu
    ofansif oyun kurucu
    iki yönlü orta saha
    kanat forvet ve kanat/ters ayaklı kanat
    pivot/komple/çalışkan forvet
    3-2-2-1-2
    biri pasör, biri 190 üzeri 3 stoper
    iki yönlü kanat bekler
    defansif oyun kurucu
    iki yönlü orta saha
    ofansif oyun kurucu
    yaratıcı/komple forvet
    çalışkan/fırsatçı golcü

4-3-1-2
    iki yönlü yada modern bekler
    en az bir pasör stoper
    defansif oyun kurucu
    iki yönlü orta saha
    mezzala/dinamo
    ofansif oyun kurucu/ofansif orta saha
    yaratıcı/komple forvet
    çalışkan/fırsatçı golcü

bana hep iyi geldi bu taktikler, umarım başka işine yarayan da çıkar
  • başlığı takip ettiğim süre boyunca burada denk gelmediğim, reddit ve çeşitli platformlarda paylaşılan bir transfer bug'ını burada da paylaşmak istediğim oyun. daha önce paylaşıldıysa gözardı edebilirsiniz.

oyunda gerçekçilik isteyenler direk çıkışa yönlenebilir.

--- spoiler ---

- bir oyuncunuzu transfer listesine koyuyorsunuz ve herhangi bir ücret belirlemeden diğer takımlara öneriyorsunuz.
    - gelen tekliflerden sadece "editlenebilir" olanlara odaklanıp diğerlerini reddediyorsunuz.
    - talep eden takımın teklifinin biraz altında bir değeri belirleyip "şartları öner/suggest"e tıklıyoruz.
    - haliyle rakip takım bu teklifi kabul ediyor. bu aşamada ilerlemeden önce yukarıda belirlediğimiz değer kısmına sağ tıklayıp değeri seçebileceğimiz maksimuma getiriyoruz. örnek olarak para biriminde euro kullanıyorsanız 348 milyon € seçebilir durumdasınız. (bug'lı kısım burası, normalde yeniden önerdiğiniz bir teklifi edit edememeniz lazım ama sağ tıkladığınızda ilgili değeri değiştirebilir durumdasınız.)
    - son olarak "teklifi kabul et/accept" kabul et diyerek 348m € olarak belirlediğimiz teklifi kabul ettiriyoruz.
    - burada önemli olan oyuncunun kontratı kabul edeceği bir kulübe satılması. oldu ki 20 yıllık kariyerinizde artık 37 yaşına gelmiş mbappe'yi elinizden çıkarmak istiyorsunuz. kontratı kabul ettiremeyeceğiniz için siirt jetpaspor'a satamazsınız.

- daha detaylı incelemek isteyenler fmscout sitesinin şuradaki tanıtımından izleyebilirler. video ingilizce fakat bizi ilgilendiren bug ufak bir parça, ingilizce bilmeyenler de çok sorun yaşamayacaktır.

kişisel görüşüm oyunun zevki bir süre sonra çıkmamaya başlayacaktır fakat psg'nin birkaç üst god mode seviyesinde oynamak isteyenler için eğlenceli bir deneyim olabilir.

ali koç başkanıma da ufak bir ss göndereyim. alt yapımızdaki osman çetin arkadaşımızı denizlispor'a satıyoruz ve tüm borçları temizliyoruz. *

--- spoiler ---
  • uzun zamandır oynamıyordum, futbol geri dönünce bende heves ettim galatasaray ile tekrar başladım. çin kulüpleri sağolsun belhanda ve feghouli'yi toplam 20 küsür milyon euroya yolladım. mariano ve nagatomo ile de teşekkür ederek yollarımızı ayırdık. selçuk'a direkt tazminatını verdim, yolladım. sevmediğimden değil oynatmayacağımdan ötürü yolladım. sezon sonu serbest ayrılmayı kafaya takmış mustafa kapı'yı da 100 bin euro'ya trabzonspor'a sattım. beklere bir müdahale de bulunmadım sağ bekte şener ve linnes, sol bekte saracchi, ömer ve süleyman iş görüyor. orta sahaya ise istanbulspor'dan eslem öztürk, gençlerbirliği'nden berat özdemir'i aldım. feghouli yerine ise efecan karaca'yı satın aldım. gelecek sezon için ise şu an için ravil tagir, mehmet özcan, doğukan inci ve ahmed kutucu ile anlaşmış durumdayım. buraya kadar okuduysanız eğer yerli ağırlıklı bir oyun oynamayı tercih ettiğimi görüyorsunuz. o kadar uzun yıldır oynuyorum ki artık düz oynamak beni sarmıyor, ya yerli deniyorum ya 25 yaş üstünde oyuncuları hemen satıyorum ya da biraz daha zorlayarak altyapı ve bedelsiz hariç oyuncu satın almıyorum. benim gibi uzun zamandır fm oynayanlarında buna benzer meydan okuma yaptıklarına inanıyorum.

tanım yapmak gerekirse, futbol menajerliği yapma simülasyonudur.
  • ön edit: aranan kan bulundu @tufan222 teşekkürler. taktiğimiz budur. muhtelemen bug taktik zira takımım hiç alışık olmadığı halde çatır çatır oynadı :)

nispeten düşük profilli takımlarla, elit takımlara özellikle de ingiliz takımlarına karşı deplasmanda fark yemeyeceğim taktik aradığım oyundur. ben bu işin dinamiğini çözemedim. konsantrasyonu markajı top kapması yüksek oyuncularla savunma ağırlıklı kısa paslı düşük tempolu süre geçirmeceli oynuyorum 5 atıyorlar. aynı oyuncularla temkinli dikine paslı kontra atak oynuyorum 6 atıyorlar. normalde ligte oynadığım gibi geggenpress oynuyodum 7 atıyorlar. ama misal oyuncuların 160-170 ca ortalamalı olsa geggenpressle madara ediyorsun. aynı mantıkla düşünüyorum 160-170 ca ortalamalı takımla bazen misal yenimalatya spor bir kapanıyor maçta 2 pozisyon olup duran toptan falan yersen maçı kaybediyorsun. bu işin mekaniğini çözemedim. özellikle ingiliz kulüpleri. kapansan atıyor kontra yapmaya çalışsan atıyor. ya tamam zaten normal liverpool man utd falan bi zahmet yensin deplesmanda ama arkadaş sanki savunma yapmıyorum da 2 dk da bir adamların ataklarını izliyorum. aynısı tersinde bana olduğunda 2-3 pozisyon artı kalecinin muazzam performansıyla maçı bitiriyorlar. bu konuda önerisi olanı dinlerim. defans hattı oyun darlığı genişliği artık nasıl olursa. bu dinamiği yıllardır çözemedim arkadaş. rakiple kafa kafaya veya güçlüysen bas geggenpressi yamuluyorlar ama biraz zayıfsan hele deplasmandaysan naparsan yap patates edip gönderiyorlar.
hesabın var mı? giriş yap