şükela:  tümü | bugün
  • an itibariyle 59,99 tl fiyatı ile play store'da yerini almış oyun. bir iki değerlendirme okuduktan sonra indirmeyi düşünüyorum bakalım.
    edit: indirdim oynadım. deli gibi cm 01-02 oynayan birisi olarak kesinlikle tuttum. sarıyor. yanlış hatırlamıyorsam orada antrenman belirleyebiliyorduk. burada oyuncuya göre özellik ve pozisyon çalıştırma var sadece. yani ben bir tek onu buldum. bir de soyunma odasında konuşma yapılıyordu, bunda yok. ama beklentileri karşılıyor.
    edit2: ufak tefek buglar var ama keyifli yine de. mesela sözleşmesinin bitmesine 2 ay kalan ve değeri 7 milyon avro olan bir oyuncuya iki takım birden 42 milyon avro teklif etti. hem de oyuncuyu transfer sezonunda yani 2 ay sonra kodrasuna kattılar. öyle hemen gitmedi de. hemen ilerleyen aylarda 3 4 güne sözleşmesi bitecek olan adama 900 bin teklif ettiler.
    edit3: oyunun en acil düzeltilmesi gereken olayı, bir oyıncunuza birden fazla takım teklif yaptığında sadece miktar üzerinden pazarlık yapılması. sonraki satıştan pay görünmüyor. o da artık teklifi veren takımların insafına kalmış.
  • geçen seneden farklı olan neler var? yeşillendirin ona göre satın alalım. yoksa sadece kadroysa uğraşılmaz.
  • bekliyorduk, sonunda...
  • bilgisayardaki fm'den farkı nedir ? alınır mı ? ne beklemek lazım? gibi sorular barındıran oyun .
    aydınlatıcı entry girecek yazar aranıyor .
  • tamamen cm 01-02 / cm 03-04 duygularıyla çıkarılan oyundur. pc versiyonundaki karmakarışık şeylerle uğraşmıyorsunuz. basit bir arayüz ile, milyon tane özelliğe etki edebiliyorsunuz ve kesinlikle arcade değil. simülasyon olduğunu hissedebiliyorsunuz. sadece oyun sizi detaylarda boğmuyor. he unutmadan sıkıcı basın toplantılarına girmenize de gerek yok.

yenilikleri basitçe maddeliyorum.

-oyuncularla etkileşime geçilebiliyor yine ama daha da detaylandırılmış. performansına göre basına bu konuda demeç verebilirsiniz veya özel olarak konuşabilirsiniz.

-oyuncuların anlık reaksiyonları var. örneğin tecrübesiz bir profil seçerseniz, oyuncular size güvenemiyor. güvenmesi için zaman geçmesi gerekiyor.

-derbi maçlarında ortam daha da şenleniyor bu sezon ilk defa. basın ayrı, futbolcular ayrı gergin oluyor.

-düşman takımlar artık daha fazla. örneğin beşiktaş'ı çalıştırırken, fenerbahçe'den bir oyuncu almak istesem ''bu oyuncuyu ezeli rakibimize satmak istemiyoruz'' diye reddedilebiliyorsunuz.

-2d maç motoru iyileştirilmiş. bence gayet akıcı bir şekilde müdahale edebiliyoruz ve yansımayı görebiliyoruz.

-transfer yapmak yine zor. oyuncuların kaprisleri, fazla maaş beklentileri her daim oluyor. iyi bir pazarlıkçıysanız, bu işi kıvırabilirsiniz. bazıları direkt reddediyor zaten. ona yapacak bir şey yok.

-gelişim göstermeye yatkın oyunculara, yine takımdan bir koç atayabiliyorsunuz. örneğin dorukhan'ı atibanın yanına gönderdim. atiba koçluk yapacak.

-arayüz değişimi oldukça kaliteli olmuş.

-iki yeni lig eklenmiş.

2019'un üzerine bunlar eklenmiş arkadaşlar. 59 tl fiyatla oyun satışa çıktı. bence parasını hakeden bir oyun kesinlikle. çünkü bu oyunu 2 ay oynayıp bırakamıyoruz. bütün sene bu oyunu oynuyoruz.
    geçkin tayfanın yine saracağı bir oyun olmuş. buradan cm 01-02 / cm 03-04 geçkinlerine selam olsun. hadi yeni todorovlar, temurlar bulalım !!
  • eeeyyy sega soruyorum sana, çok mu zor football manager touch gibi bir mobil oyun yapmak
  • bir arkadaşımla farklı cihazlar üzerinden online oynayıp oynayamayacağımızı merak ettiğim mobil oyun.

eğer cevap hayır ise, gerçek futbolcular ile bize online deneyim sunacak bir mobil menajerlik oyunu var mı? sorusuna menajerlik gurularından yeşillendirme bekliyorum.
  • masaüstü versiyonu ile oynanabilirlik aynı mı merak ettiğim efsane.

3d maç izleme falan derdim yok fm dediğin 2d izlenir! tribün sesini de çok önemsemiyorum.

2018'i oynamıştım fena değildi ama tam masaüstü tadı alamamıştım.

bir de iddialara göre 60 tl verince oyuncu yüzleri vs açılmıyor onun için de ilave ücret mi ödemek gerekiyor.

en çok merak ettiğim husus masaüstü versiyonu ile aynı mı yani vedat muriqi atıp atıp duruyor mu? türk millî takımı oyuncularının durumu nedir.

öyle yarım sezon oynatıp zanka'yı 67 milyon euro'ya juventus'a falan satmıyorsak ben varım ufak ufak.
  • uzun yıllardan sonra ilk kez pc versiyonunu satın almadım, bunun yerine mobil versiyonunu aldım. çalışan bir insanın artık pc versiyonunu oynaması çok zor, bir maç yapayım derken baya bir zamanınızı harcamak zorunda kalıyorsunuz ve milyon tane detayla boğuşuyorsunuz. bu yüzden fm 2019da bir sezon dahi bitirememiştim. ilerleme olmayınca insanın şevki de kırılıyor. fm mobil versiyon ile geçen yıl tanıştım. biraz oynadım bıraktım. ama bu sefer daha fazla şans verdim ve beni dünden beri bağladı. gerçekten eski oyunları hatırlatan güzel bir yapım. ben keyifle oynuyorum. tuvalette sıçarken, işte mola verirken ya da boş bulduğum bir 15-20 dakikada oynayabiliyorum ki oyunun en büyük artısı bu. artık fm'nin pc versiyonu yerine mobil versiyonunu daha fazla tavsiye ediyorum. he vakti olan ben sabahlayabilirim diyenler için tabi ki pc versiyonu tartışmasız 100 adım öndedir.

oyunu oynayanlara bir soru: maç akıcı bir şekilde izlenmiyor bende. küçük küçük takılmalar oluyor gibi bu da maçı izleme zevkini düşürüyor. bu benim telefonun biraz eskimiş olmasından mı kaynaklı acaba yoksa herkeste öyle mi? bu durumu iyileştirmenin bir yolu var mıdır? yeşillendirmeleri bekliyorum, saygılar.

edit: oyunda fm pc serisine göre eksik bulduğum önemli noktalar;

fm'nin pc versiyonu iyice karışıklaştı bu yüzden fm'deki bir çok özelliğini artık istemiyorum. beğendiğim özelliklerle kıyaslarsam mobildeki eksiklikler; basın açıklamaları, maç öncesi ve sonrası konuşmaları, antrenör ve gözlemcilerdeki ayrıntılı özelliklerin görünmemesi ve oyuncuların kalitesini belirleyen özelliklerin sayısının daha az olması, tamamen serbest bir arama ekranının olmaması, antrenman sisteminin biraz daha sığ olması, maç kondisyonunun olmaması sadece dinlenmişlik durumunun bulunması (hazırlık maçı oynamasan dahi oyuncular fit olabiliyor), yabancı sınırı-çalışma izni-genç oyuncu zorunluluğu vb. liglere özgü kuralların olmaması (bir müddet sonra türkiye liginde türk kalmayabilir), gibi özellikler benim en çok gözüme batan farklılıklar. ama yine de oynamayı ekstra sıkmıyor. ileride çok daha fazla geliştirilebilir.
  • tl;dr: eski cm pratikliğini arıyorsanız, fm'in ayrıntılarına iş, okul yüzünden zaman ayıramıyorsanız, saf menajer kariyeri zevkini almak istiyorsanız tam size göre olan oyundur.

yazılan entrylere benzer bir şeyi ben de ekleyeceğim. ben de yıllardan beri (tahminen cm 03/04'den beri) fm oynayan bir insanım. en son pc'ye aldığım versiyon ise fm 2018'di. fm 2018'de de yaklaşık bir 200 saatim vardır. ancak yeni fm'lerde uzun kariyer yapmak o kadar süre alıyor ki, maksimum gidebildiğim seviye 5-6 sezon oluyordu. (ha tabii bu tamamen benim yaşamıma da bağlı, yani hiç kimse 5-6 sezondan fazlasını yapamaz demek değil bu) ve 5-6 sezon sonra (gerçek zamanla bir ay kadar bir süre sonra) hevesim ve arzum kaçıyordu doğal olarak. halbuki eski versiyonlarda, şu an 5-6 sezon için harcadığım süreyle, yaklaşık 10-12 sezon oynayabiliyordum. bu da bende yıllardan beri cm 01/02'ye veya 03/04'e dönme isteği uyandırdı.

ancak tam bu duyguları hissederken, fm mobile versiyonlarını keşfettim ve bir de baktım ki gerçekten cm 01/02'nin (ya da eski cm oyunlarının) modernleştirilmiş hali bunlar. taktik normale göre basit, ancak farklılık yaratmanızı sağlayacak kadar etkili, antrenman sistemi basit, ancak yine oyuncularda değişiklikler yaratabiliyorsunuz. ve en önemlisi kısa sürede çok uzun sezonlara ulaşabiliyorsunuz. tabii uzun uzun sezonlar oynadıkça, farklı farklı oyuncular keşfediyor, o kulüpten bu kulübe gidip gerçekten "kariyer" hissiyatına varıyorsunuz.

şimdiden 10 saatlik bir oyun süresinde 3. sezonuma girmiş bulunmaktayım. istediğim her şey mevcut. çok fazla ligde oynayan bir insan değilim. bu versiyonda da 4 ülke sınırı var, ancak tabii alt ligleri de açınca elinizde 10'un üzerinde lig oluyor. alt lig takımlarını yönetmeyi çok seven birisi olunca da, bu benim için kısıtlama değil, normal oyun genişliği oluyor.

ha eksisi yok değil. mesela finansal fair play yok. böyle olunca da mali olarak daha kısa sürede düzlüğe çıkıyorsunuz. bir de mesela lig kuralları yok. (işte yabancı sınırı, kadro kayıtlama sınırı, kiralık oyuncu sayısı sınırı vs) gerçi henüz sadece türkiye 2. liginde oynadım ama büyük ihtimalle yok yani. bilen birisi düzeltirse sevinirim.

fiyatı 60 lira, ve çok gelebilir. ancak normalde ana oyunu oynayan fakat işten, okuldan zaman ayıramayan birisiyseniz, normal oyuna verilecek 110-130 lira arası bir para yerine, buna 60 lira vermek ve eski cm deneyimini tatmak oldukça iyi bir ticaret bence.

uzattım, kısacası şöyle söyleyeyim: eski cm'lerdeki hızı ve pratikliği özlüyor, işten, okuldan ana oyuna çok zaman yatıramıyorsanız kesinlikle size göre bir oyun. kısa sürede sezonları atlayabilir, genç yetenekleri keşfedip geliştirebilir, kupadan kupaya, ligden lige pratik bir şekilde uzanabilirsiniz. ve bunları mobil olarak yapabilirsiniz. gerçekten bunu mobilde yaşamak çok önemli çünkü her an, her yerde cm/fm deneyimini elde edebilirsiniz. bu arada bende (iphone 6s plus) oldukça az şarj yiyor, tam bataryayla saatlerce oynayabiliyorum, oldukça optimize diyebilirim. yıllardır özlemini duyduğum şeydi, sonunda buldum.