şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
572 entry daha
 • dün itibariyle tecrübesiz, lisanssız bir şekilde pentagon challenge'a başladığım oyun. 2. lig kırmızı grup ekiplerinden kırklarelispor'la başladık. trakya'nın ilk 3 ligde bulunan tek ekibi olması itibariyle tek seçeneğimiz bu kızanlardı.

  sırasıyla 1. lig, oradan atabilirsek kendimizi süper lige atıp, fenerbahçe teknik direktörlüğü için bekleyeceğiz. sonrasında bir iki şampiyonluk alıp kıta değiştirmeyi düşünüyorum ki kıta şampiyonluğu alabileyim. abd ligi iyi gibi duruyor.

  bilmeyenler için pentagon challenge : 5 kıtada 5 şampiyonlar ligi kazanmak.

  bugüne kadar hep kulüp kariyeri yapıyordum, artık menajer odaklı bir kariyer deneyeceğim. size de öneririm.
 • geçen hafta malum salgınlar sebebiyle eve kapanmak zorunda kaldım, yeni laptopum ve bolca zamanımla kendisi ile fazlasıyla mesaimiz oldu. beşiktaş ile asıl bir oyun oynadım ve oynamadığım zamanlarda da oyunun farklı save'leri ile farklı 5 yıllık simülasyonlar yaptım. dikkatimi çeken ilk şey oyuncu gelişiminde "şans" faktörünün öneminin daha artmış olması. ikincisi de arda güler muazzam bir oyuncu olabilir gerçekten. neredeyse zidane gibi bir şey oluyor oyunda. yeri gelmişken bizim semih kılıçsoy da umut vadediyor.

  transfer etmeyi düşündüğüm bir oyuncuda baktığım özellikler hep şu sıradadır: kişiliği > sakatlığa yatkınlığı > potansiyeli > özellikleri. eski oyunlarda bu süzgeçten geçen hemen her 4-5 yıldız potansiyelli oyuncu mutlaka yolun sonunda "world class" olabiliyordu. fm 2023 ile denediğim yaklaşık 15-20 simülasyonda aynı futbolcular çok farklı seviyelere ulaştı. oran neredeyse %60 civarında. ispanya ve brezilya u19 kanat beklerini (regen) aldım, bir simülasyonda marcelo - carvajal ikilisine dönüşen adamlar diğerinde ismail köybaşı - sabri oluyor; aynı yetenek, aynı kişilik ile. mesela birisinde beşiktaş'ın başına cocu gelip üçlü savunma oynatmış, çocuklar 5 yıl yedekte perişan olmuş resmen, düz adam futbolcu olarak kalmışlar. futbolcu gelişimi demişken takımda her zaman düzgün karakterli 25 yaş üstü oyuncu bulundurup gençleri bunları yanına vermenin (mentoring) öneminin altını tekrar çizelim. 15-18 yaş arasını atiba - josef de souza - necip üçlüsü ile geçirmiş bugünün kaptanı en iyi regen oyuncumu da ekleyeyim.

  fm2022 oynamadım ama fm2021'de var'a giden hemen her pozisyon ofsayt/faul diye iptal olurdu, yanlış hatırlamıyorsam. yeni seride artık belli değil. pozisyon var'a gidince en azından bir heyecan oluyor. şampiyonlar liginde son dakikada yediğim gol var'dan döndü, ıvırı zıvırı temiz 2-3 milyon euro fark etti. şampiyonlar liginin yeni fikstür formatı da değişik olmuş bu arada. rakiplerinin kim olduğu kadar maçı içeride veya dışarıda oynamak son on altıya kalmada çok fark ediyor, kura çok önemli. real, city, psg ile içeride dışarıda oynamak nasıl olsa fark etmiyor ama en azından benfica porto ajax seviyesi ile içeride oynamak önemli.

  son olarak ülkenin ekonomik durumu ve döviz kurunun geldiği yerin ülke futboluna uzun vadeli etkileri çok fena olacak gibi. beşiktaş ile yaşadığım birçok şampiyonluk ve şampiyonlar liginde bizim için önemli başarılara rağmen kulübün finansal yapısı hala tam düzelmiyor. avrupa'dan iyi futbolcu almak hayal. alsan da maaşını ödeyebilmek mucize. iyi coach/scout'ların maaş beklentisi bana verilen limitin 3-4 kat üzerinde. ben o paraya orta saha rotasyonu kuruyorum.

  ülkeyi yöneten kanser iki gramlık oyun zevkimizi bile alıyor elimizden yahu.
 • tamamen hayali bir ülkede oynamak isterseniz, fm20'den beri geliştirmeye çalıştığım bir veritabanı var. bu sene artık hemen hemen bu ülkenin sistemini oturttuğumu düşündüğüm için sizle de paylaşmak isterim. bunu zaten yabancı forumlarda paylaşıyorum, burada da paylaşmanın bir zararı olmaz diye düşünüyorum.

  3 kupa, 3 lig, 18'er takım, her takımda 20'şer oyuncu, muhtemelen oyuncudan fazla da teknik personel var. yani, her ne kadar hayali bir ülke olsa da oldukça dinamik bir hissiyat yakaladığımı düşünüyorum.

  ek olarak, zaten bu projeye başlamamın asıl sebebi olan grafik kısmına geliyoruz. illustrator öğrenirken pratik olsun diye çıktığım bu yolda, 54 tane hayali takıma kulüp logosu hazırlamış oldum. öyle ahım şahım şeyler değil tabi ki, oldukça minimal ve basit şeyler. özet olarak, her kulübün kendi logosu da var bunun içinde. kulüp logoları dışında ülkedeki organizasyonların (liglerin ve kupaların) da logosu var, premier ligin aslanı gibi. milli takımın da çok cool bir logosu var.

  logolar olur da formalar olmaz mı diye soruyorsunuz, merak etmeyin, her takıma 3'er tane de forma grafiği hazırladım. yani hemen hemen gerçek bir ülkeymiş hissi yakaladım bence.

  bu arada birçok oyun stiline aynı anda hitap edebileceğini düşünüyorum.
  çok güçlü bir takımda takır takır her şeyi kovalayayım istiyorsanız,
  orta güçte bir takımda çok güçlüler arasında tutunmaya çalışayım istiyorsanız,
  çok uzun zamandır var olan ama henüz dişe dokunur bir başarı elde edememiş bir takıma hak ettiğini vereyim, uyuyan devi uyandırayım istiyorsanız,
  çok küçük, çok zayıf bir takımı alayım devleştireyim istiyorsanız,
  kendi yıldızlarımı yetiştirip sattığım/oynattığım bir altyapı cenneti kurayım istiyorsanız,
  bir ülkenin futbolunun aldığım başarılarla ilerlediğini göreyim diyorsanız, hepsini yapabileceğiniz bir mod bu.

  sağa sola ufak tefek easter eggler de serpiştirdim, fark eder misiniz veya fark etseniz bile anlam verebilir misiniz bilemiyorum tabi, bazıları çok kişisel bazıları genel şeyler.

  ülkeyi küçük bir iskandinav ülkesi olarak tasarladım, dolayısıyla bayrak yapmak çok zor olmadı: bayrak. ülke, ismini* yazmaya çalıştığım bir ortaçağ hikayesinde kullanmak üzere bulduğum uydurma bir kelimeden alıyor. bütün şehir ve takım isimleri uydurma kelimeler. ülke kendi dili olan morgsk isminde bir dil kullanıyor, oyunda ortalama zorlukta bir dil şeklinde ayarlı, dışarıdan getirdiğiniz topçular öğrenmekte zorluk çekmeyecektir muhtemelen.

  ülkenin konumuna dair şöyle bir fotoğraf bırakabilirim: https://content.invisioncic.com/…b98e74604dfaba.png

  bu da şehir haritamız: https://i.ibb.co/bpcpsjt/map-of-morgsthia.jpg

  bu arada evet, psikopat gibi detaylandırdım, bütün şehirlerin, bütün stadyumların, bütün antrenman sahalarının koordinatlarına kadar ekledim. kendimce aslında her şehrin, her kulübün bir hikayesi de var ama onları oyuna lore şeklinde eklemek mümkün değil. stadyum isimleri, derbi isimleri ve kulüplerin takma isimleri aracılığı ile az çok fikir vermeye çalıştım ama yeterli olmaz tabi. bu yüzden sizin hayal gücünüz, noktaları birleştirme kabiliyetiniz devreye girmek zorunda eğer tam olarak benimsemek istiyorsanız bu ülkeyi.

  bu arada sağda solda bazen türk asıllı insanlar göreceksiniz. çünkü neden olmasın? dünyanın her yerinde varız. ayrıca teknik heyetlerde kadınlar da göreceksiniz, çünkü ben fırsat eşitliğine inanan bir adamım*. son olarak, bazı takımlarda tıklayamadığınız isimler göreceksiniz kulüp efsaneleri kısmında, demiştim ya yabancı yerlerde paylaştım diye, işte onlar bu modu oynayıp sevdikleri takımları ve isimlerini bana yazan gerçek insanlar. dilerseniz siz de bana mesaj atıp isminizi ekletebilirsiniz. bununla oynamak için vakit ayıran insanlara benim küçük bir hediyem.

  lig seviyeleri ve takımlara dair görselleri de şöyle bırakayım:
  eliteligaen - en üst lig, çok güçlü oyuncular, çok güçlü takımlar burada, içlerinde orta ayarda birkaç takım da var, burada başlamak da çok eğlenceli, buraya çıkıp tutunmaya çalışmak da.

  liga 2 - adından da anlaşılacağı üzere bir alt lig. burası da sürpriz sonuçlara gebe, nispeten eşit güçte takımların olduğu bir lig. bu ligde oynamak yine eğlenceli, bana kalırsa.

  liga 3 - bu da en alt lig. ülkenin kalanına kıyasla oldukça güçsüz ve küçük takımlar var ama yine de dengeli bir güç dağılımı var. buradan başlayıp tepeye tırmanmaya çalışmak oldukça zor.

  kupalar - kongepokal* dediğimiz ana kupa, türkiye kupası gibi, bunu kazanırsanız uluslararası turnuvalara gidiyorsunuz. süper kupa zaten anlaşılıyor, eliteligaen'i kazanan ve kongepokal'ı kazanan süper kupada karşılaşıyor. pokalprestisje* olan da ingiltere'deki carabao cup gibi, daha çok, gençlere maç tecrübesi kazandıralım, kazanırsak kupa kazanmış olalım kupası.

  eklemeyi unutmuşum, bunlar da formalar. üstlerindeki reklam yazıları yine hayali kelimelerle kurulmuş hayali şirketler.

  indirmek isterseniz: şuradan indirebilirsiniz. bu arşiv dosyasında sports interactive adında bir klasör var, o klasörü belgeler klasörüne sürükleyip bırakın. logo paketi kullanıyorsanız dosya değiştirmeye izin ver diye çıkacaktır muhtemelen, izin verin. %99 ihtimalle var olan logolarınıza bir sorun çıkarmayacaktır.

  yeni oyuna başlarken gelişmiş kurulum derseniz orada bu veritabanını göreceksiniz. orada ya lüksemburg yazar ya da morgsthia yazar, iki türlü de çalışır problem değil. ülke lüxemburg değiştirilerek oluşturulduğu için öyle. eğer logolar gözükmüyorsa, ayarlardan "sayfa yükleme hızını arttırmak için önbelleği kullan" seçeneğinin tikini kaldırın ve temayı yeniden yükle diyin, yine %99 ihtimalle her şey düzelmiş olacak.

  son bir dipnot: bu şeyden benim hiçbir kazancım yok. tamamen hobi amaçlı yaptığım bir şey. gerçek anlamda işsiz bir köpek olduğumdan bu modu yaparken hem eğlenceli vakit geçiriyorum, hem de bir şeyler öğrenmiş oluyorum.
 • football manager serisinin bilmem kaçıncı devam versiyonu olan oyundur.
  evet, her versiyonda olduğu gibi bu versiyon da football manager 2022' nin az modifiye edilmiş hali olmuş. veritabanı güncellemesi gibi bir versiyon güncelleme geleneğine sahip olan bu oyundan büyük değişiklik beklemiyorduk zaten.

  öne çıkan bazı yenilik, değişiklik ve güncellemeden bahsedelim.

  öncelikle en büyük değişiklik kuşkusuz gözlemcilik merkezinde olmuştur. bu oyunu uzun zamandır oynayanlar bilir, en fazla buralarda vakit harcanır. buradaki alanlar çeşitli sayfalara bölünmüş ve ek işlevler eklenmiş.
  bu alanlardan bazıları :

  genel bakış : bu ekrandan gözlemcilik merkezindeki görevlendirmeler, gözlemcilerin ve temsilcilerin önerdiği oyuncu raporlarına ulaşıyoruz.
  gözlemcilik merkezi : gözlemciler ve temsilciler tarafından tavsiye edilen oyuncular ve bunları raporlarının gösterildiği ekrandır. daha önceki versiyonlarda da olan bir ekran ama geliştirilmiş. oyuncuları liste halinde veya detay halinde tek tek görebiliyoruz. detay raporlarında oyuncu ile ilgili aksiyonlar alabiliyoruz (takip listesine ekleme, detaylı gözlemci raporu ve temsilci ile iletişime geçme gibi).
  gözlemcilik menzilindeki oyuncular : oyuncuların tamamının listesinin olduğu ekran buraya taşınmış. bu ekranda çeşitli filtreler ile istediğiniz tipte oyuncular bulabiliyorsunuz. ancak gözlem yaptırmadığınız veya popüler olmayan oyuncular için bazı özelliklerin gizli olduğunu, ona göre arama yapabileceğinizi unutmayın. açıkçası benim en çok vakit geçirdiğim yer burasıdır.
  gözlemlenen oyuncular : burada yukardaki ekrandan farklı olarak sadece gözlemci raporu olan oyuncular listeleniyor ve filtreleme seçenekleri biraz daha kısıtlı.
  transfer odağı : bu ekran da yeni geliştirilen kısımlardan. gözlemcilerinize ait görevlendirmeler, gözlemcilik odakları (hangi ligler, ülkeler araştırılsın? yaş aralığı ne olsun? hangi mevki ve rollerde oyuncular aransın?) buradan görebilir kendinize göre yeni odaklar belirleyebilirsiniz. ancak gözlemci sayınız düşükse çok fazla görevlendirme yapmanız halinde görevler beklemede kalabilir.
  gözlemci öncelikleri : burası önceki versiyonlarda da vardı ancak görevlendirme öncelikleri daha işlevsel çalışmaya başlamış. bununla birlikte gözlemci görevlendirmelerini baş gözlemci veya futbol direktörünüze bıraktıysanız alakasız 35-40 yaşında oyuncular için de öncelikler oluşabiliyor ve bunlar maalesef iptal edemiyorsunuz.
  gözlemcilik görevlendirmeleri : burada gözlemcilerinizi ve bunlara ait görevlendirmeleri görüyor, düzeneleyebiliyor veya silebiliyorsunuz. alt menüde de kulübünüzün ve gözlemcilerinizin dünya genelindeki bilgi seviyesini harita üzerinde görebiliyorsunuz.
  takip listesi : takip listesine aldığınız oyuncuları görebildiğiniz kısımdır. buradan farklı takip listeleri de oluşturabilirsiniz (mesela kiralık alınacaklar, sözleşmesi bitecekler gibi).

  gözlemcilik ile ilgili bir tüyo vererek bu kısmı sonlandırıyorum :
  üstteki dünya simgesine tıklıyoruz, dünya geneli, herhangi bir kıta veya ülkeyi seçip transferler kısmına tıklıyoruz, buradan genç oyuncu alımını seçerek ay - ay veya yıl - yıl oyuna giren tüm regenleri görüyoruz. bu regenleri 50'şer 50' şer seçip bunlara 1 haftalık gözlemci gönderiyoruz. (50 den fazlasına izin verilmiyor). daha sonra gelen regen raporlarından 4-5 yıldız olanlar (ki çoğu tam rapor veremeyecek, tahmini yıldız verecek) için detaylı rapor istiyoruz. bu şekilde hem uygun fiyatlı hem de geleceği parlak yeni yıldızları bulabiliyoruz.

  gelelim bir diğer köklü değişiklik yapılan ekrana.
  kadro planlayıcı : bu ekran sayesinde kadronuzdaki oyuncularınızı kadronuzdaki mevkiine göre, mevkideki sıralamasına göre listeleyebilir veya planlamanızdan çıkarabilirsiniz. böylece hangi pozisyonda eksikleriniz olduğunuzu tespit etmenizi sağlamak istemişler. daha önce buna benzer bir ekran en iyi 11 ve asistan raporlarında vardı, bu ekranlar da aynı menü altında duruyor ancak kadro planlayıcısı geliştirilirse çok daha işlevsel duruyor.
  bu ekranda bulunan bir diğer yenilik de tecrübe şablonu.
  tecrübe şablonu : bu ekran oyuncularınızı gelişim aşamasında, tecrübeli, en verimli dönemi, yıldız adayı gibi kategorilere ayırıp bunlar kadro içindeki tecrübelerine ve önemlerine göre ayıklamanızı sağlıyor.

  veri merkezinde, sağlık merkezinde, yönetim kurulunun ve taraftarın sizinle ilgili görüşlerinin bulunduğu kulüp hedefleri ekranında da bazı güncellemeler yapılmış. ancak buralar ihtiyaç oldukça kullandığımız ekranlar olduğu için detaylarına girmiyorum. ancak kulüp hedefleri sayfasındaki yönetim ekranı çok güzel olmuş. buradan yöneticilerimizin kulüpteki geçmişlerini, yönetimle olan görüşmelerimizi falan görüyoruz. yine kulüp hedefleri sayfasındaki taraftar ekranından da taraftar profilleri ve taraftarların bizden beklentilerini görüyoruz.

  tabi bu oyunu oynayıp da taktik dehasını konuşturmayan yoktur. ama ne yazık ki taktik ekranında yapılan elle tutulur hiç bir değişiklik yok. sadece top rakipteyken uygulanacak oyun anlayışında 3 değişiklik göze çarpıyor. savunma hattı - pres odağı ve rakibe orta fırsatı. savunma hattını ileri çıkarmak ofsayt taktiğine denk geliyor gibi geldi bana oynarken, savunmacılar bu anlayışta sürekli kendini ileri atarak rakibi ofsayta düşürmeye çalışıyor. pres odağı rakibin merkezine veya kanatlara baskı yapmamızı sağlıyor. orta fırsatı ile de rakibin orta yapmasına müsaade ederek takımı göbekte topluyoruz. diğer seçeneklerin hiç biri değiştirilmemiş.
 • 8-9 finishingli adamların prime falcao gibi aşırtma attığı oyun. garip bir şekilde betasında çok az hata vardı. yolda yürüyenin sakatlandığı her kornerin gol olduğu günler geride kalmış.
 • çok gerçekçi oyun. burada bile 8 olmuyor :)

  görsel
 • 23.2 güncellemesi yayınlanmıştır. ağırlıklı olarak bugfix ve maç motorunda düzenlemeler içeriyor.

  https://community.sigames.com/…-update-232-out-now/
 • fm 2023 console olanın oynadım xboxta sarmadı be dayı, beğenmedim, çok kolay ama aynı zamanda zevksiz geldi.
 • ağalar beyler oyunum orijinal.

  ancak uefa avrupa ligi ve konferans ligindeki league phase olayını bir türlü çözemedim. oyunumda mı bir problem var acaba bir yesillendirir misiniz.

  avrupa liginde ve konferans liginde takımlar bildiğin 20 si aynı ligde oynuyor. turnuvalardan hiç bir şey anlamıyorum. ne olur beni bir aydınlatın. format mı değişiyor ileride gerçekte de ?

  bu arada şampiyonalar ligi nasıl bilmiyorum hiç bakmadım zor oynamayı sevdiğimden hiç bir takımım henüz katılamadı.
hesabın var mı? giriş yap