• sizlere iyisinden farklı mevkilerde oynayan birkaç pırlanta gibi oyuncu önerelim.

sivet mannsverk - os
    adis jasic -rb
    strahinja erakovic - rb-cb-lb
    liberate cecace - lb
    sergey pinyaev - amr-aml-st
    datro fofana - amr-aml-st
    leo roman - k
    matthaus taferner - dos-os

bunlardan alabildiğinizi alıp daha sonra arkanıza yaslanın.
  • dün itibariyle tecrübesiz, lisanssız bir şekilde pentagon challenge'a başladığım oyun. 2. lig kırmızı grup ekiplerinden kırklarelispor'la başladık. trakya'nın ilk 3 ligde bulunan tek ekibi olması itibariyle tek seçeneğimiz bu kızanlardı.

sırasıyla 1. lig, oradan atabilirsek kendimizi süper lige atıp, fenerbahçe teknik direktörlüğü için bekleyeceğiz. sonrasında bir iki şampiyonluk alıp kıta değiştirmeyi düşünüyorum ki kıta şampiyonluğu alabileyim. abd ligi iyi gibi duruyor.

bilmeyenler için pentagon challenge : 5 kıtada 5 şampiyonlar ligi kazanmak.

bugüne kadar hep kulüp kariyeri yapıyordum, artık menajer odaklı bir kariyer deneyeceğim. size de öneririm.
  • üst edit: bu mod için bir güncelleme yayınladım. şuradan ulaşabilirsiniz: #148519697

tamamen hayali bir ülkede oynamak isterseniz, fm20'den beri geliştirmeye çalıştığım bir veritabanı var. bu sene artık hemen hemen bu ülkenin sistemini oturttuğumu düşündüğüm için sizle de paylaşmak isterim. bunu zaten yabancı forumlarda paylaşıyorum, burada da paylaşmanın bir zararı olmaz diye düşünüyorum.

3 kupa, 3 lig, 18'er takım, her takımda 20'şer oyuncu, muhtemelen oyuncudan fazla da teknik personel var. yani, her ne kadar hayali bir ülke olsa da oldukça dinamik bir hissiyat yakaladığımı düşünüyorum.

ek olarak, zaten bu projeye başlamamın asıl sebebi olan grafik kısmına geliyoruz. illustrator öğrenirken pratik olsun diye çıktığım bu yolda, 54 tane hayali takıma kulüp logosu hazırlamış oldum. öyle ahım şahım şeyler değil tabi ki, oldukça minimal ve basit şeyler. özet olarak, her kulübün kendi logosu da var bunun içinde. kulüp logoları dışında ülkedeki organizasyonların (liglerin ve kupaların) da logosu var, premier ligin aslanı gibi. milli takımın da çok cool bir logosu var.

logolar olur da formalar olmaz mı diye soruyorsunuz, merak etmeyin, her takıma 3'er tane de forma grafiği hazırladım. yani hemen hemen gerçek bir ülkeymiş hissi yakaladım bence.

bu arada birçok oyun stiline aynı anda hitap edebileceğini düşünüyorum.
    çok güçlü bir takımda takır takır her şeyi kovalayayım istiyorsanız,
    orta güçte bir takımda çok güçlüler arasında tutunmaya çalışayım istiyorsanız,
    çok uzun zamandır var olan ama henüz dişe dokunur bir başarı elde edememiş bir takıma hak ettiğini vereyim, uyuyan devi uyandırayım istiyorsanız,
    çok küçük, çok zayıf bir takımı alayım devleştireyim istiyorsanız,
    kendi yıldızlarımı yetiştirip sattığım/oynattığım bir altyapı cenneti kurayım istiyorsanız,
    bir ülkenin futbolunun aldığım başarılarla ilerlediğini göreyim diyorsanız, hepsini yapabileceğiniz bir mod bu.

sağa sola ufak tefek easter eggler de serpiştirdim, fark eder misiniz veya fark etseniz bile anlam verebilir misiniz bilemiyorum tabi, bazıları çok kişisel bazıları genel şeyler.

ülkeyi küçük bir iskandinav ülkesi olarak tasarladım, dolayısıyla bayrak yapmak çok zor olmadı: bayrak. ülke, ismini* yazmaya çalıştığım bir ortaçağ hikayesinde kullanmak üzere bulduğum uydurma bir kelimeden alıyor. bütün şehir ve takım isimleri uydurma kelimeler. ülke kendi dili olan morgsk isminde bir dil kullanıyor, oyunda ortalama zorlukta bir dil şeklinde ayarlı, dışarıdan getirdiğiniz topçular öğrenmekte zorluk çekmeyecektir muhtemelen.

ülkenin konumuna dair şöyle bir fotoğraf bırakabilirim: https://content.invisioncic.com/…b98e74604dfaba.png

bu da şehir haritamız: https://i.ibb.co/bpcpsjt/map-of-morgsthia.jpg

bu arada evet, psikopat gibi detaylandırdım, bütün şehirlerin, bütün stadyumların, bütün antrenman sahalarının koordinatlarına kadar ekledim. kendimce aslında her şehrin, her kulübün bir hikayesi de var ama onları oyuna lore şeklinde eklemek mümkün değil. stadyum isimleri, derbi isimleri ve kulüplerin takma isimleri aracılığı ile az çok fikir vermeye çalıştım ama yeterli olmaz tabi. bu yüzden sizin hayal gücünüz, noktaları birleştirme kabiliyetiniz devreye girmek zorunda eğer tam olarak benimsemek istiyorsanız bu ülkeyi.

bu arada sağda solda bazen türk asıllı insanlar göreceksiniz. çünkü neden olmasın? dünyanın her yerinde varız. ayrıca teknik heyetlerde kadınlar da göreceksiniz, çünkü ben fırsat eşitliğine inanan bir adamım*. son olarak, bazı takımlarda tıklayamadığınız isimler göreceksiniz kulüp efsaneleri kısmında, demiştim ya yabancı yerlerde paylaştım diye, işte onlar bu modu oynayıp sevdikleri takımları ve isimlerini bana yazan gerçek insanlar. dilerseniz siz de bana mesaj atıp isminizi ekletebilirsiniz. bununla oynamak için vakit ayıran insanlara benim küçük bir hediyem.

lig seviyeleri ve takımlara dair görselleri de şöyle bırakayım:
    eliteligaen - en üst lig, çok güçlü oyuncular, çok güçlü takımlar burada, içlerinde orta ayarda birkaç takım da var, burada başlamak da çok eğlenceli, buraya çıkıp tutunmaya çalışmak da.

liga 2 - adından da anlaşılacağı üzere bir alt lig. burası da sürpriz sonuçlara gebe, nispeten eşit güçte takımların olduğu bir lig. bu ligde oynamak yine eğlenceli, bana kalırsa.

liga 3 - bu da en alt lig. ülkenin kalanına kıyasla oldukça güçsüz ve küçük takımlar var ama yine de dengeli bir güç dağılımı var. buradan başlayıp tepeye tırmanmaya çalışmak oldukça zor.

kupalar - kongepokal* dediğimiz ana kupa, türkiye kupası gibi, bunu kazanırsanız uluslararası turnuvalara gidiyorsunuz. süper kupa zaten anlaşılıyor, eliteligaen'i kazanan ve kongepokal'ı kazanan süper kupada karşılaşıyor. pokalprestisje* olan da ingiltere'deki carabao cup gibi, daha çok, gençlere maç tecrübesi kazandıralım, kazanırsak kupa kazanmış olalım kupası.

eklemeyi unutmuşum, bunlar da formalar. üstlerindeki reklam yazıları yine hayali kelimelerle kurulmuş hayali şirketler.

indirmek isterseniz: şuradan indirebilirsiniz. bu arşiv dosyasında sports interactive adında bir klasör var, o klasörü belgeler klasörüne sürükleyip bırakın. logo paketi kullanıyorsanız dosya değiştirmeye izin ver diye çıkacaktır muhtemelen, izin verin. %99 ihtimalle var olan logolarınıza bir sorun çıkarmayacaktır.

yeni oyuna başlarken gelişmiş kurulum derseniz orada bu veritabanını göreceksiniz. orada ya lüksemburg yazar ya da morgsthia yazar, iki türlü de çalışır problem değil. ülke lüxemburg değiştirilerek oluşturulduğu için öyle. eğer logolar gözükmüyorsa, ayarlardan "sayfa yükleme hızını arttırmak için önbelleği kullan" seçeneğinin tikini kaldırın ve temayı yeniden yükle diyin, yine %99 ihtimalle her şey düzelmiş olacak.

son bir dipnot: bu şeyden benim hiçbir kazancım yok. tamamen hobi amaçlı yaptığım bir şey. gerçek anlamda işsiz bir köpek olduğumdan bu modu yaparken hem eğlenceli vakit geçiriyorum, hem de bir şeyler öğrenmiş oluyorum.

edit: bu kadar ilgi çekeceğini düşünmemiştim, debeye sokmuşsunuz, bir sürü de tebrik mesajı göndermişsiniz, teşekkür ederim.

fm23'ün uçuk fiyatı hakkında şikayetçi olan da olmuş mesajlarda. oyun inanılmaz pahalı ve nispeten uygun fiyata edinebilmenin tek* yolu xbox game pass edinmek. bana yazanlara da söyledim, ben de o şekilde oynuyorum oyunu, burada genel bir bilgilendirme olarak dursun, belki bilmeyen vardır. oyunu aylık 30 lira vererek xbox game pass'in pc versiyonunda oynayabilirsiniz, fm23 yanında birçok başka oyuna da erişiminiz oluyor.

bu arada ülkenin adını merak edip google'da aratınca karşıma bir tiktok hesabı çıktı. hayatımda hiç tiktok kullanmadım, o hesap da bana ait değil. anlamsız anlamsız da videolar var. kim neden öyle bir şey yapmış hiçbir fikrim yok.
  • football manager serisinin bilmem kaçıncı devam versiyonu olan oyundur.
    evet, her versiyonda olduğu gibi bu versiyon da football manager 2022' nin az modifiye edilmiş hali olmuş. veritabanı güncellemesi gibi bir versiyon güncelleme geleneğine sahip olan bu oyundan büyük değişiklik beklemiyorduk zaten.

öne çıkan bazı yenilik, değişiklik ve güncellemeden bahsedelim.

öncelikle en büyük değişiklik kuşkusuz gözlemcilik merkezinde olmuştur. bu oyunu uzun zamandır oynayanlar bilir, en fazla buralarda vakit harcanır. buradaki alanlar çeşitli sayfalara bölünmüş ve ek işlevler eklenmiş.
    bu alanlardan bazıları :

genel bakış : bu ekrandan gözlemcilik merkezindeki görevlendirmeler, gözlemcilerin ve temsilcilerin önerdiği oyuncu raporlarına ulaşıyoruz.
    gözlemcilik merkezi : gözlemciler ve temsilciler tarafından tavsiye edilen oyuncular ve bunları raporlarının gösterildiği ekrandır. daha önceki versiyonlarda da olan bir ekran ama geliştirilmiş. oyuncuları liste halinde veya detay halinde tek tek görebiliyoruz. detay raporlarında oyuncu ile ilgili aksiyonlar alabiliyoruz (takip listesine ekleme, detaylı gözlemci raporu ve temsilci ile iletişime geçme gibi).
    gözlemcilik menzilindeki oyuncular : oyuncuların tamamının listesinin olduğu ekran buraya taşınmış. bu ekranda çeşitli filtreler ile istediğiniz tipte oyuncular bulabiliyorsunuz. ancak gözlem yaptırmadığınız veya popüler olmayan oyuncular için bazı özelliklerin gizli olduğunu, ona göre arama yapabileceğinizi unutmayın. açıkçası benim en çok vakit geçirdiğim yer burasıdır.
    gözlemlenen oyuncular : burada yukardaki ekrandan farklı olarak sadece gözlemci raporu olan oyuncular listeleniyor ve filtreleme seçenekleri biraz daha kısıtlı.
    transfer odağı : bu ekran da yeni geliştirilen kısımlardan. gözlemcilerinize ait görevlendirmeler, gözlemcilik odakları (hangi ligler, ülkeler araştırılsın? yaş aralığı ne olsun? hangi mevki ve rollerde oyuncular aransın?) buradan görebilir kendinize göre yeni odaklar belirleyebilirsiniz. ancak gözlemci sayınız düşükse çok fazla görevlendirme yapmanız halinde görevler beklemede kalabilir.
    gözlemci öncelikleri : burası önceki versiyonlarda da vardı ancak görevlendirme öncelikleri daha işlevsel çalışmaya başlamış. bununla birlikte gözlemci görevlendirmelerini baş gözlemci veya futbol direktörünüze bıraktıysanız alakasız 35-40 yaşında oyuncular için de öncelikler oluşabiliyor ve bunlar maalesef iptal edemiyorsunuz.
    gözlemcilik görevlendirmeleri : burada gözlemcilerinizi ve bunlara ait görevlendirmeleri görüyor, düzeneleyebiliyor veya silebiliyorsunuz. alt menüde de kulübünüzün ve gözlemcilerinizin dünya genelindeki bilgi seviyesini harita üzerinde görebiliyorsunuz.
    takip listesi : takip listesine aldığınız oyuncuları görebildiğiniz kısımdır. buradan farklı takip listeleri de oluşturabilirsiniz (mesela kiralık alınacaklar, sözleşmesi bitecekler gibi).

gözlemcilik ile ilgili bir tüyo vererek bu kısmı sonlandırıyorum :
    üstteki dünya simgesine tıklıyoruz, dünya geneli, herhangi bir kıta veya ülkeyi seçip transferler kısmına tıklıyoruz, buradan genç oyuncu alımını seçerek ay - ay veya yıl - yıl oyuna giren tüm regenleri görüyoruz. bu regenleri 50'şer 50' şer seçip bunlara 1 haftalık gözlemci gönderiyoruz. (50 den fazlasına izin verilmiyor). daha sonra gelen regen raporlarından 4-5 yıldız olanlar (ki çoğu tam rapor veremeyecek, tahmini yıldız verecek) için detaylı rapor istiyoruz. bu şekilde hem uygun fiyatlı hem de geleceği parlak yeni yıldızları bulabiliyoruz.

gelelim bir diğer köklü değişiklik yapılan ekrana.
    kadro planlayıcı : bu ekran sayesinde kadronuzdaki oyuncularınızı kadronuzdaki mevkiine göre, mevkideki sıralamasına göre listeleyebilir veya planlamanızdan çıkarabilirsiniz. böylece hangi pozisyonda eksikleriniz olduğunuzu tespit etmenizi sağlamak istemişler. daha önce buna benzer bir ekran en iyi 11 ve asistan raporlarında vardı, bu ekranlar da aynı menü altında duruyor ancak kadro planlayıcısı geliştirilirse çok daha işlevsel duruyor.
    bu ekranda bulunan bir diğer yenilik de tecrübe şablonu.
    tecrübe şablonu : bu ekran oyuncularınızı gelişim aşamasında, tecrübeli, en verimli dönemi, yıldız adayı gibi kategorilere ayırıp bunlar kadro içindeki tecrübelerine ve önemlerine göre ayıklamanızı sağlıyor.

veri merkezinde, sağlık merkezinde, yönetim kurulunun ve taraftarın sizinle ilgili görüşlerinin bulunduğu kulüp hedefleri ekranında da bazı güncellemeler yapılmış. ancak buralar ihtiyaç oldukça kullandığımız ekranlar olduğu için detaylarına girmiyorum. ancak kulüp hedefleri sayfasındaki yönetim ekranı çok güzel olmuş. buradan yöneticilerimizin kulüpteki geçmişlerini, yönetimle olan görüşmelerimizi falan görüyoruz. yine kulüp hedefleri sayfasındaki taraftar ekranından da taraftar profilleri ve taraftarların bizden beklentilerini görüyoruz.

tabi bu oyunu oynayıp da taktik dehasını konuşturmayan yoktur. ama ne yazık ki taktik ekranında yapılan elle tutulur hiç bir değişiklik yok. sadece top rakipteyken uygulanacak oyun anlayışında 3 değişiklik göze çarpıyor. savunma hattı - pres odağı ve rakibe orta fırsatı. savunma hattını ileri çıkarmak ofsayt taktiğine denk geliyor gibi geldi bana oynarken, savunmacılar bu anlayışta sürekli kendini ileri atarak rakibi ofsayta düşürmeye çalışıyor. pres odağı rakibin merkezine veya kanatlara baskı yapmamızı sağlıyor. orta fırsatı ile de rakibin orta yapmasına müsaade ederek takımı göbekte topluyoruz. diğer seçeneklerin hiç biri değiştirilmemiş.
  • 8-9 finishingli adamların prime falcao gibi aşırtma attığı oyun. garip bir şekilde betasında çok az hata vardı. yolda yürüyenin sakatlandığı her kornerin gol olduğu günler geride kalmış.
  • çok gerçekçi oyun. burada bile 8 olmuyor :)

görsel
  • fm 2023 console olanın oynadım xboxta sarmadı be dayı, beğenmedim, çok kolay ama aynı zamanda zevksiz geldi.
  • ağalar beyler oyunum orijinal.

ancak uefa avrupa ligi ve konferans ligindeki league phase olayını bir türlü çözemedim. oyunumda mı bir problem var acaba bir yesillendirir misiniz.

avrupa liginde ve konferans liginde takımlar bildiğin 20 si aynı ligde oynuyor. turnuvalardan hiç bir şey anlamıyorum. ne olur beni bir aydınlatın. format mı değişiyor ileride gerçekte de ?

bu arada şampiyonalar ligi nasıl bilmiyorum hiç bakmadım zor oynamayı sevdiğimden hiç bir takımım henüz katılamadı.
  • ilk senemde tff 1. ligte göztepe'yle başlayıp 7 puan farkla süperlig e çıktım ama sor bir nasıl çıktım. neredeyse her antrenmandan en az 3-4 hafta, bazen de 2 ay ve üzeri sakatlık haberi geldi. alt yapıdan bebelerle zar zor doldurdum yerlerini.

süper lige çıkınca yönetim, “biz play offlara fittik allah razı olsun şampiyon yapıp çıkarttın bizi. hacı al şu parayı kendine bişeyler alırsın” deyince, bastım parayı adam gibi fizyolara, sağlık departmanına. öyle olunca kurtuldum sakatlık belasından bir nebze. grip olanı eve gönderiyorum 3-5 güne toparlanıp dönüyor. bu arada allahını seven üzerime verimli bir yerli sağ bek atsın.
  • 23.2 güncellemesi ile, her yıl olduğu gibi "ilk güncellemede en işleyen korner planı bozulur" mantığını sürdüren oyun.

2-3 gün uğraşarak sezonda 20'nin üzerinde korner golü bulduğum bir düzen oturtmuştum ama güncelleme geldikten sonra toplam 1 korner golüm oldu o da bilardo gibi oraya buraya çarpa çarpa denk gelip gol oldu.

bu olurken savunmadaki bilinen ve düzeltileceği söylenen problemlerin önüne geçmişler ancak daha önce 18-19 yaşındayken hiç hata yapmayan, penaltı nedir bilmeyen stoperim 20 yaşındayken üst üste iki real madrid maçında da rakibini indirip aynı penaltıya sebebiyet verdi. bunun denk gelmiş olacağını düşünüp çok da bir şey demiyorum ama dikkat edeceğim bu konuya. aynı adam sezon boyu diğer büyüklere karşı(ligdeki liverpool ile inter maçları ve playoff'ta elediğimiz united maçı) sıfır hatayla oynamıştı. neyse, denk gelmiştir dediğim gibi.

savunmada düzeltilen problem de ikili stoperle oynarken iki stoperin de koşmaması veya rakibi birbirlerine bırakıp savunma arkasına atılan topları çok kolay geçirmeleriydi. bu benim taktiğimdeki şahsi bir hata değildi zira resmi forumda bu konudaki birçok şikayete yetkililer "farkındayız ve bir sonraki güncellemede düzeltmek için çalışıyoruz" cevaplarını vermişlerdi sürekli.

onun dışında maç motorunda çok yoğun değişimler olsa da taktikleri baştan yazdıracak kadar çökmemiş her şey. çoğu hücum varyasyonum istediğim ölçüde devam ettiği gibi birkaç yeni ara pas ve uzun pas detayı eklenmiş, çeşitlilik artmış.

ancak ben bu korner işine kafayı taktım. her maç motoru güncellemesinde kornerleri bozuyorlar. tamam belli başlı bir düzenle herkes kolaylıkla gol atmamalı ama ben oraya buraya bakmadan, gerçek hayatta iki günümü, oyun içerisinde de 35-40 maçı bulan mükemmel korner taktiği çabalarımın boşa gitmiş olmasına sinirleniyorum. şimdi oturup 2029'un ortasında sanki temmuz 2022'de takıma yeni gelmiş gibi korner taktiği bulacağız deneye deneye.
hesabın var mı? giriş yap