şükela:  tümü | bugün soru sor
  • football manager 2017'nin basitleştirilmiş versiyonu. eğer steam'den alıyorsanız, standart versiyonu alınca touch da beraberinde geliyor. normalde fiyat farkı bayağı vardı diye hatırlıyorum; ama indirim dönemlerinde fiyatları çok yakın oluyor (33 - 23 tl gibi). dolayısıyla "ne olur ne olmaz" diye yine asıl oyunu alıp kenara koyabilirsiniz. eğer touch kesmezse asıl versiyona bakarsınız.

--- spoiler ---

[birinci sezonun ortasından itibaren instant result yapılarak, son derece yüzeysel ve hızlı bir şekilde oynanmıştır]

geçen sene olduğu gibi*, yine hüsranla biten bir ligin sonunda -oyunun da indirime girmesiyle beraber- sanal dünyada fenerbahçe'nin başına geçtim.

---1. sezon---

_transferler_
    gelenler:
    ronaldinho gaucho (bedelsiz)
    antonio cassano (bedelsiz)
    marko grujic (liverpool fc - kiralık)
    emanuel mammana (olympique lyonnais - kiralık)

gidenler:
    salih uçan (az alkmaar - kiralık)
    miroslav stoch (sunderland afc - 700k€)
    robin van persie (al arabi sc - 525k€)
    jose fernando viana de santana (lille osc - 275k€)
    josef de souza dias (hertha berlin - 3.3m€)

hem oyunun 2017 versiyonunu ilk kez oynuyorum, bir nevi deneme olacak, hem de baktım ne doğru düzgün kadro var, ne de transfer bütçesi (evet, bütçe bildiğin sıfır)... "bari taraftar yıldız oyuncu izlesin" diye bedelsiz olarak ronaldinho ve cassano'yu aldım.

ronaldinho, klişe tabirle penaltı gibi frikik kullanıyor. sezonun başlarında ilk 11'de şans vermiştim. bir ara takımın en golcüsüydü. 8-10 gol attı, hepsi frikikten. iki kez bir maçta 2 frikik golü birden attı. ama onun dışında oyuna çok katkısı olmadı. belki sol kanatta oynattığım içindir. ben de kalan dönemde yerine volkan şen'i monte ettim. zaten sezon sonu ronaldinho futbolu bırakıyor.

cassano'ya zaman zaman forma verdim ama kalıcı olmadı. yine de yedek kalmayı sorun etmeden forvet oyuncuları moussa sow ve emmanuel emenike'nin arkasında bekledi. forvet demişken... van persie tam bir hayal kırıklığı oldu. zaten work rate'i düşük oyunculara oldum olası gıcık olmuşumdur (real madrid'de cristiano ronaldo'yu yedeğe koymuşluğum vardır). mecbur kalmadıkça oynatmadım. hele hayvani maaşını düşününce iyice uyuz oluyordum. nihayet sattım.

bir takım fanteziler, kiralık transferler ve denemelerden sonra ilk 11'im genelde şu şekildeydi:
    volkan demirel (gk)
    gregory van der wiel (dr), simon kjaer (dc), martin skrtel (dc), hasan ali kaldırım (dl)
    mehmet topal (dmc)
    ozan tufan (mc), grujic (mc)
    oleksandr karavaev (amr), emenike (st), volkan şen (aml)

savunmada göbekte pek alternatif yok. ama çok yoruldukları zaman mecburen neustadter'i oynattım. mammana geldikten sonra süper bir yedek oldu. bekler arasında da inanılmaz fark yok ama hasan ali ve van der wiel'ı tercih ettim.

orta sahada en iyi oyuncular ozan ve mehmet topal. salih'i kiralık gönderdim, bazen de roman neustadter'i ve josef de souza'yı oynattım. son transferlerden sonra ozan'ın partneri grujic oldu.

hücumda dediğim gibi rvp hayal kırıklığıydı. genelde emenike ve sow'u oynattım. fernandao oyun başladığında satılıktı. zaten kulübün paraya ihtiyacı olduğu için hiç ellemedim ve bir süre sonra sattım. kanatlarda jeremain lens beklediğim kadar iyi oynamadı. karavaev'in work rate'i falan daha iyiydi. solda ise volkan şen ağır bastı. yedeği aatif chahechouhe oldu. stoch da aynı fernandao gibi satılıktı. onu da gönderdim.

kaleci zaten klasik. volkan ilk 11, fabiano ribeiro yedek.

sezonda her alanda çok kötüydük. ligi zar zor 5. bitirdik. şampiyonlar ligi elemelerinde şahtar donetsk'e geçildikten sonra, uefa avrupa ligi'nde gruplardan çıkamadık. türkiye kupası'nı finalde kaybettik. üst üste 4 kez maç kaybetmek gibi abuk sabuk bir rekor kırdık. tek teselli türkiye süper kupasını kazanmak oldu. belki o da olmasa kovulacaktım. neyse ki yeni seçilen başkan sözleşmemi uzattı ve oynamaya devam ettim.

beşiktaş ligi eze eze kazandı. ikinci alanyaspor'a 16 puan fark attı. trabzonspor 3., galatasaray 4., istanbul başakşehirspor 10. oldu. igor tudor ve abdullah avcı sezon sonu kovuldu.

---2. sezon---

_transferler_
    gelenler:
    marcel correia (eintracht braunschweig, bedelsiz)
    halil altıntop (augsburg, bedelsiz)
    thulani serero (afc ajax, bedelsiz)
    ondrej petrak (nürnberg, bedelsiz)
    rachid ghezzal (olympique lyonnais, bedelsiz)
    ihlas bebou (fortuna düsseldorf, bedelsiz)
    fabiano (fc porto, bedelsiz)
    tammy abraham (chelsea, kiralık)
    ömer hasan şişmanoğlu (beşiktaş, bedelsiz)

gidenler:
    neustadter (ss lazio, 2.3m€)
    emenike (racing genk, kiralık)

kiralık sözleşmesi bitenler:
    sow
    karavaev
    lens
    mammana
    grujic

emekli olanlar:
    ronaldinho

satılanlar, kiralık sözleşmesi bitenler derken 2. sezonda kadroda önemli bir değişim olacaktı. bonservis için hiç param olmadığından dolayı tamamen sözleşmesi bitmek üzere olan ya da kiralık oyunculara yöneldim. savunmaya yedek stoper olarak correia'yı aldım. defansif orta saha pozisyonunu çoğunlukla mehmet topal idare etti. yokluğunda zaman zaman ozan'ı oynattım. neustadter'i sattım çünkü yedek kalmayı kabul etmeyecekti. mehmet topal'ın önündeki ikilide dönüşümlü olarak oynamaları için serero ve petrak'ı aldım. salih de geri döndü, bu sefer kiralık göndermeyip takımda tuttum. alper potuk'un arkasında 3. opsiyon olarak ara sıra şans buldu.

sağ kanat lens ve karavaev'in gidişiyle tamamen boşalmıştı. volkan şen'i zaten solda oynatıyordum. ilk 11 için ghezzal'ı, yedeği olarak da bebou'yu aldım. sol kanat aynen geçen seneki gibiydi; volkan şen - aatif chahechouhe. forvette önce emenike'yle yeni sözleşme imzaladım, ama sonra ani bir kararla satış listesine koydum. maaşından kurtulmak daha mantıklı olacaktı. satamadım ama kiralık gönderebildim. tabii bu sefer forvet mevkii de tamamen bomboş kaldı. tammy abraham'ı ilk 11 için kiralık olarak kadroya kattım. onun yedeği ömer şişmanoğlu, yedeğin yedeği de halil altıntop. cassano'cuk reserve'e mahkum oldu ve bu yüzden sezon sonu futbolu bırakmaya karar verdi :(

ligde kullandığım ilk 11:
    volkan (gk)
    van der wiel (dr), kjaer (dc), skrtel (dc), hasan ali (dl)
    mehmet topal (dmc)
    petrak (mc), ozan tufan (mc)
    ghezzal (amr), abraham (st), volkan şen (aml)

türkiye kupası ve avrupa ligindeki alternatif 11:
    fabiano (gk)
    şener özbayraklı (dr), correia (dc), skrtel (dc), ismail köybaşı (dl)
    ozan tufan (dmc)
    serero (mc), alper (mc)
    bebou (amr), ömer şişmanoğlu (st), aatif chahechouhe (aml)

geçen seneye göre harika bir sezon geçirdik. zaten önceki sezonun sonunda yeni kadromuzla süper kupayı almıştık. ligde şampiyon olamadık, ama 2. olarak şampiyonlar ligi elemesine gitmeye hak kazandık. galatasaray lige müthiş başlamasına rağmen sonunu getiremedi ve 3. oldu. beşiktaş'ın geçen seneki halinden eser yoktu, 4.'lükle yetindi. sonuçta şampiyon trabzonspor oldu.

avrupa ligi'nde bu sefer gruptan çıktık ama karşımıza arsenal çıkınca elendik. türkiye kupası'nda ise -final hariç- yedek kadroyla oynamama rağmen finale kadar sorunsuz gelip finalde de galatasaray'ı geçerek şampiyon olduk.

---3. sezon---

_transferler_
    gelenler:
    kaan baysal (getafe, bedelsiz)
    alessio da cruz (fc twente, bedelsiz)
    ryu seung-woo (bayer leverkusen, bedelsiz)
    tafari moore (arsenal, bedelsiz)
    tammy abraham (chelsea, kiralık)
    dominic solanke (chelsea, kiralık)
    semih demirci [regen] (altınordu, 425k€)
    frank boya (1860 münchen, 425k€)

gidenler:
    ismail köybaşı (konyaspor, 235k€)
    kjaer (paris saint-germain, 6.5m€)
    uygar mert zeybek (kayserispor, 81k€)
    alper potuk (sporting gijon, 1.5m€)
    van der wiel (watford fc, 0)
    kaan baysal (amed sportif faaliyetler kulübü, kiralık)

emekli olanlar:
    cassano

yine parasızlıktan kiralıklar ve bedelsiz transferlerle devam ettim. bir yandan hakettiğinden fazla maaş alanları göndermeye bakıyor, diğer yandan da takımdaki yabancı-türk dengesini ayarlamaya çalışıyordum. yabancı hakkı için her ne kadar "sınırsız" desek de maç kadrosuna toplam 11 tane koyabildiğimizi unutmamak ve kadro planlamasını buna göre yapmak lazım. yalnız, sezon ortasında birden transfer bütçem 23 milyon euro'ya çıktı. sevinçten delirdim ama birden harcamak istemediğim için bu sezon için beklemeye karar verdim.

kalede sezon ortasından itibaren fabiano'yu ilk 11'e çektim. volkan düşüşe geçmişti.

savunmada ismail köybaşı ve van der wiel'i gönderdim. van der wiel şener'den çok üstün değildi ve yerine potansiyeli yüksek tafari moore'u alınca çekinmeden sattım. tabii bonservisinden para kazanamadım, ayrıca sattığım kulübe maaş takviyesi yapacaktım. ismail'i göndermeme sebep olan da altyapıdan çıkan yetenekli sol bek oldu. kjaer ise skrtel ile beraber belki de takımın en iyi iki oyuncusundan biri olmasına rağmen para kazanabilmek adına satmak zorunda kaldım. skrtel yaşından dolayı fazla para kazandıramazdı, o yüzden kjaer'i sattım. ayrıca bizim takıma göre fazla iyiydi, ziyan oluyordu. bir de fena gözükmeyen yiğithan güveli'ye şans vermek istiyordum.

orta sahaya kaan baysal'ı aldım; ama muhtemelen hiç oynatamayacağım için aynen kiralık gönderdim. altınordu'dan potansiyelli bir genç olan semih demirci'yi aldım. bir de sezon sonuna doğru uzun süreli bir sakatlık olunca frank boya'yı transfer ettim.

hücum için... volkan şen'in sözleşmesi bitiyordu ve istediği maaşı veremeyeceğimi düşünerek oraya 2 adam aldım; ryu seung-woo ve alessio da cruz. fakat sonra volkan maaş talebini aşağı çekince sözleşmesini uzattım. alessio da cruz biraz gereksiz oldu ama arada şans buldu. forvette ise önceki sezondan memnun kaldığım tammy abraham'ı tekrar kiralık olarak takımda tuttum. fakat sezon başında aniden uzun süreli bir sakatlık geçirince apar topar solanke'yi kiraladım. gayet de iyi oynadı. tammy abraham iyileşince bile ilk 11'de solanke vardı.

ligde kullandığım ilk 11:
    fabiano (gk)
    şener (dr), correia (dc), skrtel (dc), hasan ali (dl)
    mehmet topal (dmc)
    serero (mc), ozan tufan (mc)
    ghezzal (amr), solanke (st), volkan şen (aml)

türkiye kupası ve avrupa ligindeki alternatif 11:
    volkan (gk)
    tafari moore (dr), yiğithan (dc), skrtel (dc), serkan cin (dl)
    frank boya (dmc)
    salih (mc), petrak (mc)
    bebou (amr), tammy abraham (st), ryu seung-woo (aml)

süper kupayı yine biz aldık. şampiyon galatasaray'ın ardından ligi geçen seneki gibi 2. bitirdik. yarış hep dengede gitti, ben de şampiyon olabilirdim ama son haftalardaki 1-2 sallantı buna engel oldu. trabzon 3., beşiktaş 10. oldu.

şampiyonlar ligi ön eleme turunda fc krasnodar'ı geçip belalımız şahtar'a boyun eğdik. avrupa ligi gruplarından çok rahat çıkmamıza rağmen bir sonraki turdaki kopenhag'a sürpriz bir şekilde yenilerek erken elendik.

türkiye kupası'nda da yarı final'de elenince yine kovulmanın eşiğinden döndüğümüz bir sezonu daha geride bıraktık. ama neyse ki başkan sözleşmemizi uzattı.

---4. sezon---

_transferler_
    gelenler:
    ertuğrul ersoy (bursaspor, 4.7m€)
    cengiz ünder (istanbul başakşehirspor, 4.5m€)
    suat serdar (manchester united, 4.7m€)
    jay-roy grot (nec nijmegen, 8.75m€)
    tammy abraham (chelsea, bedelsiz)
    ömer özkan [regen] (istanbul başakşehirspor, 2.9m€)

(aslında bir sağ bek, bir de sol bek almak istiyordum ama anlayamadığım bir şekilde "squad rules" sebebiyle daha fazla yabancı oyuncu almama izin verilmedi. çok araştırdım ama "maç kadrosuna 11 yabancıdan fazla koyamama" dışında nasıl bir kural var, bulamadım.)

gidenler:
    ondrej petrak (ogc nice, 2m€)
    marcel correia (saint etienne, 900k€)
    ömer şişmanoğlu (konyaspor, 155k€)
    kaan baysal (şanlıurfaspor, 41.5k€)
    ramazan civelek (amed sportif faaliyetler kulübü, 14.75k€)
    frank boya (alanyaspor, 600k€)
    alessio da cruz (go ahead eagles, kiralık)

kiralık sözleşmesi bitenler:
    solanke

sözleşmesi bitenler:
    aatif chahechouhe
    erten ersu

emekli olanlar:
    volkan demirel
    halil altıntop
    cor pot

kulübün belini doğrultunca kesenin ağzını açmaya başladım. tabii öncelik türk oyuncular. derdim hem bir yandan as oyuncuların seviyesini en azından 3.5 - 4 yıldıza çekmek, hem de potansiyelli genç oyuncular yetiştirmek. bu bağlamda direkt oynatabileceğim ertuğrul ersoy, cengiz ünder ve suat serdar'ı makul bonservis ücretleriyle satın aldım. ömer özkan'ı da genç, potansiyelli kaleci olarak kadroya kattım. forvete artık temelli bir oyuncu almak istiyordum, kiralıklardan bıkmıştım. önceki sezon kiralık olarak çok iyi performans veren solanke'yi alabilirdim ama tesadüfen gördüğüm jay-roy grot'un özellikleri çok etkiledi, ben de onda karar kıldım. yine 2 sezondur kiralık oynayan tammy abraham'ı da bedelsiz olarak alarak forvet transferini noktaladım.

(bu jay-roy grot da çok ilginç bir adam. bir maç 4 gol atıyor, sonra 8 maç yatıyor. hatta bir ara board confidence'ta eleştiriler kısmında çıktı. adamın kötü performansından ciddi rahatsız olmuşlar. ama sonra toparladı ve ligi 22 golle bitirdi. 1 tane daha atsa kral olacaktı.)

ligde ve şampiyonlar ligi'nde kullandığım ilk 11:
    fabiano (gk)
    şener (dr), yiğithan güveli (dc), ertuğrul ersoy (dc), hasan ali (dl)
    suat serdar (dmc)
    semih demirci (mc), ozan tufan (mc)
    rachid ghezzal (amr), jay-roy grot (st), cengiz ünder (aml)

türkiye kupası için alternatif 11:
    ömer özkan (gk)
    tafari moore (dr), kadir kaan özdemir (dc), martin skrtel (dc), serkan cin (dl)
    mehmet topal (dmc)
    serero (mc), salih uçan (mc)
    ihlas bebou (amr), tammy abraham (st), ryu seung-woo (aml)

ve 5 yıllık hasret sona erdi. nihayet şampiyon olup 4. yıldızı taktık. beşiktaş 2., boluspor 3., galatasaray 4., trabzonspor 10. oldu. türkiye kupası'nda çeyrek finalde trabzonspor'a elendik. şampiyonlar ligi elemelerinde ise mucizevi 2 maç sonucunda arsenal'i geçerek gruplara kaldık... da kalmasaydık daha iyiydi. gelen geçenden 3 - 4 yiyerek sonuncu olduk. sezon sonuna doğru elimizde sadece türkiye ligi kalınca yedek oyuncular maç yapamadıkları için mutsuz olmaya başladı. bir sonraki sezon ya onları satıp yerlerine yedek olmayı sorun etmeyecek adamlar alacağım, ya da şampiyonlar ligi'nden kasten elenip avrupa ligi'nde devam edeceğim ki bol bol maç yapalım :)

(sezon ortasında da rb leipzig'den teklif gelmişti. baktım adamların transfer bütçesi 130m€, maaş bütçesi de 120m€. bir an için düşündüm, "gideyim de bitsin bu çile..." ama neyse iyi ki kalmışım.)

devam edecek...

--- spoiler ---
  • terbiyesiz versiyonunu oynuyorsanız 5-6 sezon oynadıktan sonra cortlayan oyun. sen tut harikalar yarat bu sezonlar boyunca alt ligdeki takımla, sonra hoş geldin crash dump. hatta ve hatta dumb yani. touch versiyonundaki save dosyaları normal versiyona uymuyor olabilir bu arada. ya da uyduramadım. bilemiyorum altan.